Ми продовжуємо цикл публікацій-конспектів за мотивами лекцій та доповідей українських урбаністів, архітекторів та істориків, які організовує по четвергах міжнародний архітектурний фестиваль CANactions. У минулий четвер, 18 грудня, Євгенія Губкіна розповідала про атомогради – унікальний феномен в історії радянського містобудування, що не має аналогів у світовій практиці. Це міста-супутники атомних електростанцій з населенням 25-50 тисяч осіб, що будувались за принципом радянських мікрорайонів. “Хмарочос” зробив конспект лекції Євгенії. Далі їй слово.
«Атомна енергетика у радянській міфології завжди була овіяна ореолом якоїсь романтики. Єдина тема, яка могла сперечатись з міфом атомної енергетики був тільки космос. У більшості пострадянських міст можна побачити багато мозаїчних панно, які зображують кільця Резерфорда так само, як і Гагаріна у скафандрі».
«Слово “атомоград” виникло пізніше, ніж саме це явище. Цей термін є більш літературним, художнім, адже поєднує архаїстичний корінь “град” зі словом “атом”. У радянській літературі ці населені пункти мали назву “міста-супутники атомних електростанцій”».
«Атомогради діляться на закриті, так звані ЗАТО, і мирні. Ще у 30-ті роки розпочались “перегони озброєння” з Німеччиною та США. І у СРСР почались розробки ядерної зброї. Перші атомогради військового призначення починають з’являтись у Сибіру. ЗАТО – це закриті режимні об’єкти накшталт військових містечок з пунктами пропуску та блокпостами. Ті, хто живуть і працюють у цих містечках, мають підписки про невиїзд».
«Першою в світі атомною електростанцією стала Обнінська АЕС. Сам Обнінськ – це не тільки атомоград, а ще й наукоград. Такі планові міста будувалися на ще неосвоєній території. Тобто, фактично, серед поля виникало ціле місто для працівників якогось великого індустріального об’єкту».
«В Україні повністю збудованих і функціонуючих атомоградів було збудовано шість: Прип’ять, Кузнецовськ, Нетішин, Енергодар, Южноукраїнськ, Славутич. Усі вони мають атомну електростанцію, що працює, чи принаймні працювала і усі мешканці цих міст були задіяні у роботі цієї станції. Але були в Україні ще й міста вже сплановані й збудовані, у яких після Чорнобильської трагедії призупинили будівництво енергоблоків. У деяких з них досі живуть люди, але працюють вони не за радянським “профілем”, а деякі – покинуті».
«Усі українські атомогради, що будувалися до Чорнобильської катастрофи, мали схожу структуру: декілька мікрорайонів один поряд з іншим, від яких до атомної електростанції веде широка дорога. Ці типові модерністичні міста будувались накшталт спальних районів – житлові будинки розташовані навколо інфраструктури “соцкультпобуту”: дитячих садочків, шкіл, послуг населенню. Такі населені пункти завжди тяжіли до урбанізму – ніяких приватних секторів чи садів, лише багатоповерхівки».
«При будівництві мікрорайонів чи нових міст у СРСР ніхто не піклувався про екологію. Була ціла технологія, за якою всі дерева на ділянці майбутнього району вирубувалися, потім будувались будинки, а потім висаджувались нові молоді дерева, вже вздовж вулиць».
«Наймолодше українське місто, Славутич, збудували у екстренних умовах за 2 роки. Усіх жителів Прип’яті тимчасово розселили по всьому СРСР, докі тривало будівництво їх нового “дому”. У проекті Славутичу втілився ще один радянський міф “дружби народів” – нове місто приїхали будувати спеціалісти з багатьох радянських республік. Крім того, вони ще й привезли свої локальні матеріали».
«Кожній республіці у майбутньому Славутичі давали місце для будівництва власного кварталу – Єреванського, Бакінського, Вільнюсського тощо. Усі ці квартали, як намисто, розташовані навколо центрального парку міста».
«Славутич – це “Антиприп’ять”. Ці два міста будувались за абсолютно різними, протилежними принципами, у різні часи. Архітектори зрозуміли, що треба збудувати зовсім інше середовище, бо інакше люди будуть ходити тими самими вулицями – нове місто може нагадувати їм про трагедію».
«Архітектура Славутича – це неймовірний вибух фантазії та сміливості на той момент. У нових будинках втілились уявлення радянських архітеткорів про гуманізм. Замість 12-поверхівок вони будують споруди по 4-5 поверхів, та зовсім маленькі типові приватні будиночки. Відбувається осмислення та поворот до співрозмірності архітектури людині та зменшення масштабу».
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24976 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті