Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 123 днів. За цей час ми опублікували 24991 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Міністерство оборони України розпочало процедуру повернення будинку «родини Сікорських» до сфери управління оборонного відомства, повідомляється на сайті Міноборони.
У 2000 році будинок було передано в оренду Міжнародному благодійному фонду «Музей повітроплавання та авіації ім. Сікорського» з метою зберегти для нащадків будинок і пам’ять про авіаконструктора та його внесок у розвиток світової авіації. Але замість цього за 15 років перебування в оренді будівля опинилася під загрозою руйнування.
Останнім увагу до проблеми привернув Василь Гацько лідер політичної партії «Демократичний Альянс», написавши повідомлення у Facebook:
«В підвалі цього будинку була облаштована імпровізована аеродинамічна лабораторія. Тут задумувалися перші літаки видатного авіаконструктора. І саме тут народилася мрія українського розробника про вертикальний зліт, яку він здійснив вже в США. Гвинтокрили його компанії і досі в парку американських президентів. Втім, у Києві його будинок розвалюється. Вкрали навіть пам’ятну дошку. Українські аеропорти до сьогодні не названі його ім’ям. Не вміємо ми вшановувати геніальність українців. Так само, як не вміємо і заробляти на цьому. Будівля зараз належить Міноборони. І як не надати їй належної уваги, то замість музею Сікорському на Ярославому Валу 15-б виросте ще одна свічка. Таких будівель у Києві чимало. На цю під час виборчої кампанії звернули мою увагу кияни».
Наразі міністерством оборони України розпочато юридичний процес розриву договору оренди меморіальної будівлі з сумнівним фондом, метою якого є не благодійність, а вандалізм.
Будинок родини Сікорських був збудований у 1903 році на кошти батька майбутнього авіаконструктора — відомого лікаря-психіатра Івана Олексійовича Сікорського і використовувався як прибутковий. Частина квартир у ньому здавалась державним службовцям та офіцерам. В іншій частині мешкала родина Сікорських, де розміщувались кабінети Івана Олексійовича, його бібліотека, що нараховувала понад 12 тисяч томів. Пізніше вона, згідно з заповітом була передана до бібліотеки Київського університету Святого Володимира та нині входить до колекції Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка.
У цьому будинку Ігор Сікорський, у той час — студент Київського політехнічного інституту, у 1908–1911 роках збудував свої перші два найпростіші гелікоптери. Однак, вони не змогли відірватись від землі, й потому Сікорський переключився на конструювання літаків. У січні 1910 року Ігор Сікорський сконструював аеросани і, того ж року, — літак С-2, що здійснив свій перший політ саме у Києві. У 1911 році, одним із перших у світі Ігор Сікорський отримав диплом льотчика.
З 1912 року Ігор Сікорський працював у Санкт-Петербурзі, у лютому 1918-го року емігрував з Росії та мешкав у Парижі. З березня 1919-го жив та працював у Сполучених Штатах Америки, де створив власну фірму, яка розробила понад 50 типів літаків та гелікоптерів.
З часів Першої світової війни будинок родини Сікорських використовувався військовим відомством, яке орендувало у ньому квартири для генералів та офіцерів. Зокрема, у 1918 році у цьому будинку мешкали генерали та офіцери Головного штабу Української Держави гетьмана П.П. Скоропадського, який розміщувався поруч на Ярославовому Валі. Пізніше будинок використовувався радянським оборонним відомством, зокрема, в останні часи — як готель.
Національний військово-історичний музей України, як структурний підрозділ Міністерства оборони України прагне зберегти дану пам’ятку історії та створити музей повітроплавання та авіації. У розпорядженні музею є колекція речей, які належали авіаторам та повітроплавцям часів Ігоря Сікорського, велика кількість оригінальних та унікальних фотографій, присвячених становленню та розвитку авіації в Києві, а також форма одягу, особисті речі та фото українців — військовослужбовців збройних сил США, які брали участь у Корейській та В’єтнамській війні та літали на перших моделях гелікоптерів. Ці експонати можуть стати основою колекції нового музею, присвяченого життю та діяльності Ігоря Сікорського.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті