Найбільший острів на Землі, розташований між Північним Льодовитим та Атлантичним океанами, — Гренландія. Більшість її території вкрита вічною кригою, тим не менш, тут проживає 56 тисяч людей, 14 тисяч з яких живуть у столиці, місті Нуук. Сучасне населення у своїй більшості — інуїти, які понад тисячоліття тому емігрували сюди з північної Аляски. Данці складають приблизно п’яту частину сучасного населення Гренландії.
Данською колонією Гренландія стала у 1814 році, а частиною Співдружності Королівства Данія — з 1953 року. Проте у 2009 році набув чинності Закон про самоуправління, який передав суттєву кількість повноважень від данського уряду до місцевого самоуправління. Гренландці й досі схиляються називати себе інуїтами, а не данцями.
У Гренландії можна побачити північне сяйво, айсберги, величезні льодові крижини, китів та білих ведмедів, а також покататися в упряжці з гренландськими собаками, проїхатися вздовж арктичного кола, зайнятись каякінгом й порибалити. Тут розташований найбільший у світі Національний парк. Проте місцеві підлітки зазначають, що жити у Гренландії нудно. Близькість з природою нівелюється ізольованістю від усього світу, а переміщуватися між гренландськими містами можна хіба що на гелікоптері, тож просто помандрувати не вийде.
«Хмарочос» зібрав п’ять історій про те, як людям живеться у містах цього віддаленого куточку світу.
Кріс Патон,
вчитель географії й англійської, який жив у місті Уумманнак протягом чотирьох років
Це було життя у досить жорстких умовах. В основному, через погоду, яка часто заважала дістатися до медичних закладів або до будь-яких інших сервісів. У моєму містечку майже не було доріг, бо земля складалася з гірських порід. Третина будинків не мала водопроводу. Виключення становили лише школи й лікарні, але у них немає туалетів зі змивом. Ми використовували відро, яке 2-3 рази на тиждень спорожнювалося.
Через те, що у нас не було стічних центрів, наші відходи з туалетів виливалися у море. Рівень діоксину, який був у нашій питній воді, у сто разів перевищував відповідний показник у данській воді. Все сміття ми клали на землю й спалювали. Результати горіння спочатку осідали на снігові, а пізніше, коли він танув, і ми використовували його, як питну воду, усі забруднення залишалися у ній.
Не менші труднощі були з харчами. Доступ до їжі через відмежованість території досить складний. Через це кожного року наша провізія закінчувалася у квітні (сири, йогурти, фрукти, овочі). Останній корабель з продукцією припливав у листопаді. Таким чином, протягом зими ми не могли поповнювати свої запаси. Через це майже у кожного було по дві морозильні камери, що особливо божевільно звучить, коли ти живеш в Арктиці.
Позитивний аспект життя в Гренландії — в людях. Вони надзвичайно спонтанні й розслабленні. Від гренландців марно очікувати на пунктуальність: через погоду вони завжди приходять, коли можуть. Кожен мав досвід затримуватися чи відкладати свої плани через погодні умови. Гренландці живуть у гармонії з погодою і навколишнім середовищем, вони дуже близькі до природи.
Джоан, жила у столиці — місті Нуук, поки не переїхала навчатися в університет до Орхусу
Нудно у Гренландії мені не було майже ніколи. Але я з нетерпінням чекала канікул, які мала проводити в Данії. Бо в Гренландії фільми й одяг зазвичай торішньої давнини. Коли я приїжджала до Данії, завжди скуповувала свіжі колекції. Проте я ніколи не хотіла жити в Данії. Я була щасливою в Гренландії.
У Нууці не дозволялося їздити у собачих упряжках, ці пси досить небезпечні. Їздити можна було північніше. Цуценятами песики дуже милі, але вони не розглядаються у якості домашніх тварин. Перш за все, вони працюють. За це власники їх люблять і поважають. Діти не можуть підійти до собак на вулиці й погладити їх, оскільки можна загинути від їхнього нападу, наблизившись досить близько.
У Гренландії взагалі немає доріг, які б сполучали міста. Тому для будь-якої подорожі всередині острову треба використовувати гелікоптер. Власне, я люблю Данію за те, що тут можна легко добратися, куди забажаєш.
У Гренландії працює велика лікарня з найновішим обладнанням. Лікарі й медсестри — данці.
З дозвілля тут діяв клуб для молоді й було популярно кататися на велосипедах по горах. Крім того, у нас, звичайно були діти, які любили вживати алкоголь. Але зазвичай вони робили це вдома, поки не було батьків.
Полярного ведмедя я бачила лише один раз. Вони надзвичайно рідко наближаються до міст. Той ведмідь помилково спустився з гори й був на крижині на значній відстані від мене.
Іла, корінний житель Гренладнії, інуїт
Найбільш поширена назва арктичних народів — ескімоси, але ми ненавидимо, коли нас так називають. Ви можете не знати термін «інуїт», якщо ви не з Канади чи Аляски, але це правильний термін. Для нас слово «ескімос» — з мультфільмів, сповнене стереотипів. Саме слово «ескімос» походить з Аляски і означає людину, яка їсть сире м’ясо. Можливо, це має сенс на Алясці, але у Гренландії це не круто.
В реальності усі уродженці Арктики: з Північної Америки, Гренландії, російської Чукотки звуть себе інуїтами.
Як і в інших країнах у нас є дороги, на яких ми їздимо на автівках. У нас сезони, вірите чи ні, але на більшій частині Гренладії цілий рік не лежить сніг. Ми маємо гренландських собак. Ці пси агресивні і лояльні лише до своїх хазяїв. І ми багато разів попереджаємо дітей не наближатися до чужих собак. Розводити і володіти гренландськими собаками дозволяється, починаючи з міста Сісіміут, розташованого в середині країни, і в кожному місті чи селищі, північніше. Собачі упряжки використовують, аби виїжджати за місто й для полювань.
Крістіан, 17 років, жив у південній частині Гренландії. У 2009 році переїхав з острова
З-поміж речей, за якими я сумую, це — свіже холодне повітря, чиста вода й північне сяйво.
Тут дуже повільний інтернет з непомірно завищеними на нього тарифами. Звичайно, за останні шість років там багато чого змінилося. Але, коли я там жив, дітям після школи було нічим зайнятися.
Ніяких розваг, спортивних клубів. Особливо нудно, якщо у тебе немає друзів. Нюхати газ із запальничок було ще тією розвагою для дітей у 2005 році.
Після школи ми з друзями любили кататися навколо міста на своїх BMX велосипедах, коли було спекотно (+25 С), йшли плавати, рибалити, полювати.
Серед мінусів життя там я б виділив безліч москітів, п’яниць й те, що там нічим зайнятися. Перебуваючи там, бували моменти, коли я по-справжньому задумувався над самогубством, але мене завжди психологічно підтримували батьки. Загалом високий рівень самогубств у Гренландії зумовлений нудьгою й відсутністю соціальної підтримки.
Лайн Еліг, працювала у Гренландії протягом п’яти років
Це дійсно було неймовірно. Я жила там протягом п’яти років, і це було п’ять кращих років мого життя. Тут всі усіх знають. Навіть у Нуук, у найбільшому місті в Гренландії. Усі громадяни, Гренландії, а також данці і люди інших національностей, живуть разом в одній великій громаді. Особливо це відрізняється від Данії, де я живу зараз. Тут все населення ділиться на безліч груп, і більшість людей навіть й на половину не такі приязні й добрі, як у Гренландії.
У Гренландії неймовірно красива природа. Ви можете плавати влітку і кататися на лижах в зимовий період, або полювати на оленів , а в північній частині Гренландії можна їздити в собачих упряжках.
Але ви не зможете просто добратися з одного міста в інше. Єдиний спосіб пересування — на літаку чи гелікоптері. Гренландія виглядає дуже зелено влітку, фіорди тут просто неймовірні.
Я б рекомендувала жити там навіть з дітьми. Вони можуть ходити у міжнародну школу у місті Нуук, яка дійсно дає якісну освіту.
Більша частина гренландського населення добре говорить данською й англійською мовами.
Фото: flickr-user Greenland Travel, Thomas Leth-Olsen, N o m a d i, claire rowland
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті