Радянська житлова забудова перейшла у спадок не лише Україні чи Росії, а й тепер вже країнам Євросоюзу – Латвії, Литві, Естонії, Польщі, Словаччині й Чехії. І на відміну від України, у цих державах різними способами оновлюють низькоякісне радянське житло, роблячи його сучасним й енергоефективним. Проекти здійснюються шляхом фінансування приватних інвестиційних компаній, банків, або в рамках національних програм. Тому проїжджаючи спальними районами, наприклад, Праги, замість сірих радянських дев’ятиповерхівок ви побачите різнокольорові будинки з охайними фасадами, і такими ж прибудинковими територіями. «Хмарочос» зібрав декілька таких прикладів оновлення будівель, які показують, що наші європейські сусіди навчились дбати про своє житло, не псуючи при цьому зовнішній вигляд міст.
Латвія
У 2014 році Латвія виграла конкурс Energy Globe Award, метою якого є привернути увагу людей з усього світу до бережного ставлення до навколишнього середовища, сталих рішень для домогосподарства та мотивування свідомо споживати ресурси.
Але перш ніж отримати нагороду, країна пройшла довгий та нелегкий шлях перетворення. У Латвії була низка економічних і соціальних проблем, що потребували вирішення. Одна з них – стандарти якості житла. Родини з низьким рівнем доходів не могли собі дозволити реновацію багатоквартирних будинків, які країна отримала у спадок ще з радянських часів.
[metaslider id=14471]
Тому містянам зголосилася допомогти компанія ESCO (Energy Service Company). Це – інвестиційне підприємство, яке вкладає кошти в енергоощадні проекти і повертає вкладені гроші шляхом економії енергоресурсів протягом довгого періоду часу (до 20 років). Після реновації будинку витрати на опалення і гарячу воду суттєво скорочуються, але згідно з контрактом, мешканці дому продовжують сплачувати суму, як раніше. Проте надходить вона до компанії ESCO, яка у свій час розраховується за комунальні послуги.
Головною метою оновлення будинків було досягнення вищої енергоефективності з залученням сучасних технологій. Гарних результатів неможливо було досягти шляхом простого утеплення фасадів. Тому компанія фінансувала й здійснювала комплексні ремонти низькоякісних радянських будівель, основані на стандартах енергоефективності.
Реновація відбувалась у декілька етапів: 1) здійснювався захист фасадів від пошкоджень унаслідок погодних умов, щоб у будівлі могли з комфортом проживати наступні покоління; 2) забезпечувався комфортний мікроклімат усередині приміщення – 20-21º С, гаряча вода постачалася ефективним способом з найменшими тепловитратами 3) будівлі, які використовували відновлювані джерела енергії, оснастили геотермальними тепловими насосами, з метою заощадження енергії. Геотермальний тепловий насос – система центрального опалення й охолодження, у якій земля є радіатором у літній період і джерелом тепла – у зимовий. Високі характеристики ефективності теплового насосу досягаються завдяки конструкції геотермального контуру відбору тепла з землі, який забезпечує постійну температуру нагрівання незалежно від зовнішньої температури.
Перед реновацією будинки споживали енергії 200 кВт/кв. м. за рік, а після – 65-90 кВт/кв. м. за рік. До процесу оновлення були залучені спеціалісти у різних галузях, у тому числі з біології й охорони навколишнього середовища.
Польща
По усій Польщі соціалістичні житлові будівлі зазнали змін, які відбулися одним махом – їхні фасади з бетонних панелей вкрили шаром утеплення пастельних кольорів з візерунками.
Подорожуючи околицями польських міст, ви не зустрінете будинки, які б простягалися сірою панельною сіткою вздовж зелених насаджень. Замість цього – тут будуть ці ж самі будинки пастельних рожевих, жовтих чи зелених кольорів. Проте, цілісне покриття сірих будинків чи нанесення на них візерунків було не лише питанням естетики, але мало й практичну функцію – захищати фасад від пошкоджень у зв’язку з погодними умовами, тепло ізолювати приміщення.
[metaslider id=14470]
У порівнянні з системним знесенням збудованого раніше соціального житла у Великобританії, польська програма реновації постсоціалістичного житла вражає своїми масштабами, а її наслідки можна побачити у багатьох містах: Гдині, Катовіце, Вроцлаві, Варшаві. Тут ніхто не закликає зносити житло, яке перебуває у поганому вигляді, а навпаки, його – оновлюють і роблять придатним до життя.
Особлива ситуація з реновацією будинків склалася у районі Osiedle Tysiąclecia в Катовіце. Тут розташовані будинки, зведені у 1961 році. Вони мають форму циліндру і за свій незвичний фасад були прозвані «кукурудзою». До речі, у Києві схожі будівлі знаходяться на Оболоні. Краса будівель стала помітною лише після реновації, коли на оригінальні фасади споруд нанесли шар ізоляційного покриття у монохромі, без будь-яких спроб зробити його «веселішим», намагаючись максимально зберегти оригінальний вигляд.

Проте одна справа, комплексно змінювати типову радянську житлову забудову, яка не становить архітектурної цінності (наприклад, «хрущовки»). І зовсім інша ситуація з архітектурою модернізму. Реновація таких будівель шляхом комплексного фарбування у яскравий колір не буде вдалим рішенням. Наприклад, нерухомість Plac Grunwaldzki у Вроцлаві – п’ять високих веж, піднятих на пішохідному подіумі у безпосередній близькості від центру міста. Ці будинки мають незвичний фасад з опуклих і ввігнутих бетонних й цегляних панелей з вікнами-ілюмінаторами. Будинки можна сміливо назвати одними з найбільш захопливих прикладів модерністського житла у Європі. Це житло комплексно не утеплювали й не оновлювали. Проте на його фасаді помітні спроби окремих жителів утеплювати свої квартири. Ці утеплення виглядають, як пластирі на ранах, вони псують зовнішній вигляд будівель. Єдиним способом якісно відновлювати архітектуру модернізму – найняти спеціалістів з реконструкції повоєнних будівель й ремонту бетону шістдесятих років, але це досить дорога й кропітка процедура.
Естонія
Район Mustamäe в Таллінні був зведений у 1962–1973 роках. Причинами для зведення кварталу були післявоєнні руйнації та зростання кількості іммігрантів. Рішенням ЦК Компартії Естонії було встановлено ліквідувати нестачу квартир протягом найближчих 12 років. Матеріали для будівництва постачалися з заводів з виробництва великих панелей, у першу чергу, Талліннського будівельного заводу. Проте продукція підприємства була визначена й обмежена стандартними проектами, які реалізовувалися на території СРСР.
Архітектура планування району була сформована за принципами вільного проектування Ле Корбюзьє. Будівництво району означало будівництво соціалістичного міста-утопії: гарно спроектованого, красиво оформленого, сповненого світла. Сорок років потому, тут проживало близько 65 000 людей, а сам район змінився до непізнаваності. Зі своїми напіврозваленими будівлями, що є наслідком експлуатації низькоякісних радянських матеріалів, район Mustamäe став пародією на ідею, яка спочатку закладалася у проект. Таким чином, більшість будинків потребувала повного оновлення.
У 2012 році завершилися комплексні ремонтні роботи у одному з типових радянських житлових будинків цього району, зведеному у 1966 році. Ремонт відбувся в рамках економічного й екологічного «Хоум проекту», ініційованого швецьким банком Swedbank.
Будинок, загальною отоплюваною площею 2968 кв м мав 60 квартир. Ремонтні роботи включали повну ізоляцію фасаду й даху, були зроблені кроки з додаткової теплоізоляції покрівлі й стін, усі дерев’яні вікна замінили на нові.
Більша частина робіт була спрямована на енергоефективність, покращення мікроклімату у приміщенні й подовження терміну експлуатації будівлі. Після реновації споживання теплової енергії знизилося з 150 кВт на кв. м до 75 кВт на кв. м. Зменшилася кількість споживання тепла, електроенергії, гарячої води.
Фото: www.nowetysiaclecie.pl, www.infokatowice.pl, www.dziennikzachodni.pl, www.renesco.lv.
Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 298 днів. За цей час ми опублікували 26309 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті