Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

В Українському кризовому медіа-центрі відбулася дискусія «Декомунізація в Україні: між законом і реальністю».

декомунізація 1

Фото: uacrisis.org

Приводом до дискусії стала ситуація зі спробою демонтажу радянських барельєфів зі стін Українського дому на Європейській площі. Результати дискусії продемонстрували, по-перше, що декомунізаційні закони потребують додаткових роз’яснень і методичних вказівок щодо їхнього виконання. По-друге, що в українському суспільстві щодо цього питання існує глибокий розкол.

На думку Юрія Стельмащука, директора «Українського дому», за внутрішнім розпорядженням якого почали демонтаж, барельєфи мають бути однозначно демонтовані, оскільки є символом тоталітарної епохи, а відтак потрапляють під дію законів про засудження тоталітарних режимів.

декомунізація 4

Фото: cultprostir.ua

Водночас, згідно з заявою Інституту національної пам’яті, барельєфів не було у переліку об’єктів, що мають бути демонтовані відповідно до законів про декомунізацію. З правової точки зору, для такого демонтажу недостатньо лише внутрішнього розпорядження директора, з огляду на статус «Українського дому».

«Ця будівля є щойно виявленим об’єктом культурної спадщини за видом «архітектура і містобудування», вона займає важливе місце у забудові площі і є цікавим прикладом архітектури радянського модернізму – як періоду в історії архітектури. І ці барельєфи також», – наголосила Олена Мокроусова, головний фахівець Київського науково-методичного центру з охорони, реставрації та використання пам`яток історії, культури і заповідних територій.

декомунізація 2

Фото: uacrisis.org

Основна проблема – широта трактування законів про декомунізацію. «Цьому закону не вистачає методички. З одного боку, він виписаний, з іншого – при його реалізації дійсно виникають певні юридичні колізії», – зазначила Ганна Бондар, заступниця директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА.

На думку Ганни Бондар, раціональний вихід із ситуації – винести питання на обговорення фахівців експертної ради при КМДА. «Треба дуже ретельно проаналізувати всі ризики. […] А якщо у майбутньому буде прийнято рішення, що на цьому місці потрібно щось зробити – це однозначно має бути мистецький конкурс», – зазначила вона.

декомунізація 3

Фото: uacrisis.org

Кроком до компромісу між прихильниками різних підходів до декомунізації могло б стати створення музею тоталітаризму, куди б звозили демонтовані пам’ятки радянської доби, проте наразі цю ідею лише обговорюють.

Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
всього від 100 грн/місяць!

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button