Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 9 років та 272 днів. За цей час ми опублікували 23453 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Громадськості представили результати першого етапу проекту – законсервовані залишки синагоги «Золота Роза», помаркований фундамент єврейського Будинку навчання (Бейт Гамідрашу) та меморіальну інсталяцію «Увіковічнення», повідомляє прес-служба Львівської міської ради.

1

В урочистій церемонії відкриття  взяли участь мер Львова Андрій Садовий, Посол Німеччини Ернст Райхель, ізраїльський консул Олег Вишняков, представники депутатського корпусу, партнерських організацій та дослідницьких середовищ, а також люди, які пережили Голокост, та їх нащадки.

Усі учасники урочистої церемонії зняли накриття з меморіальних плит та, за єврейською традицією, поставили на стели маленькі камінці.

Синагоги 3

Фото: fb.com/Юрій Яцинич

Три сакральні споруди («Золота Роза», Бейт Гамідраш та Велика міська синагога) були знищені у 1940-х роках, під час Голокосту. Після здобуття Україною незалежності ця ділянка у центрі міста занепадала, схована за великим металевим парканом. Вісім років тому було оголошено міжнародний архітектурний конкурс зі вшанування місць єврейської історії у Львові. У конкурсі на створення меморіального простору у єврейському кварталі переміг берлінський архітектор Франц Решке.

Практичні роботи із втілення проекту розпочалися у липні 2015 року виставкою американського фотографа Джейсона Франциско «Золота Роза». За більш як рік вдалось законсервувати вцілілі залишки синагоги «Золота Роза», облаштувати на її території дренажну систему. Автентичний фундамент Бейт Гамідрашу було очищено від бетону та помарковано білим каменем, встановлено меморіальну інсталяцію «Увіковічнення» із цитатами мешканців Львова та людей, пов’язаних з містом, які були євреями, демонтовано літній майданчик сусіднього ресторану та висаджено нові дерева.

Синагоги 4

Фото: fb.com/The Space of Synagogues

Головна ідея Франца Решке – показати пустку, йдеться у матеріалі «Української правди». Колись тут було три важливі сакральні будівлі, а зараз немає нічого. Архітектор дотримується думки, що немає сенсу відбудовувати те, що було втрачене. Натомість слід залишити і зберегти те, що залишилося справжнім – як нагадування про беззмістовність і масштабність трагедії Голокосту.

На місці синагоги «Золота Роза» буде простір тиші та гідності, простір визнання того, що єврейська спільнота була містотворчою і що досі нею є. Завдяки проведеній консервації зберігаються залишки будівлі та відновлюється їхній належний стан.

Навчальний дім Бейт Гамідраш – це зелена зона для медитацій і діалогу з минулим і між сучасниками. Фундаменти будівлі позначені за допомогою світлих елементів, кожен з яких виконано за окремим проектом, щоб ретельно відтворити місце розташування дому та вшанувати його історію.

У 2017 році планується початок робіт на ділянці Великої міської синагоги. Головне мотто проекту: «Єврейська історія Львова – це спільна спадщина і відповідальність».

Читайте більше: У міському просторі Львова з’являться згадки про єврейську історію міста

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button