Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

В Україні існує ціла галузь економіки, що сконцентрована навколо пішохідних транзитних потоків.

Усюди, де є значний рух людей, буде хаотично і неконтрольовано розвиватись підприємництво з «місцевим колоритом». У стихійної торгівлі відсутнє поняття сервісу, цінність задоволеного клієнта через великий потік потенційних покупців прямує до нуля, а деякі види «бізнесу» взагалі схожі на шахрайство. Тим не менш, всередині цієї «ренти з пішохідних потоків» є свої закони, попит і конкуренція. Адже у кожного пішохода є готівка у гаманці, за отримання якої  всі й змагаються. Все це «первинне накопичення капіталу» відбувається в умовах повної антисанітарії, бруду та шуму.

Насамперед, таку ситуацію можна спостерігати у місцях, де мають бути транспортно-пересадочні вузли – біля станцій метро, популярних зупинок наземного транспорту, на вокзалах і автостанціях тощо. «Хмарочос» на прикладі Центрального київського вокзалу досліджує види бізнесу, які заробляють на пішохідному транзиті.

Тітонька з табличкою «Квартира»

Скільки є на вокзалі: до 7-10 осіб одночасно
Де знайти: біля виходу з Центрального вокзалу, на шляху до станції метро «Вокзальна»

Вокзал – це, перш за все, місце, у яке прибувають люди з інших міст та країн. Вони і є «цільовою аудиторією» жінок, що стоять на виході з вокзалу і пропонують квартири для короткострокової оренди. Ця традиція існує не тільки в Києві, і, фактично, є Airbnb в офлайні, тільки без жодних гарантій, відгуків і можливості переглядати фото квартири перш ніж її замовити. Підходите, говорите про свою потребу у житлі і йдете дивитись квартиру. Замість того, щоб забронювати собі апартаменти чи кімнату в готелі онлайн, деякі пасажири потягів користуються «послугою» цих гучних тітоньок. Якщо захочете якось спробувати – не залишайте, хоча б, цінних речей у такій квартирі.

Таксист

Скільки є на вокзалі: до 10 осіб
Де знайти: на платформах, у переходах, біля виходу з Центрального вокзалу

Логічно, що окрім місця для тимчасового перебування у Києві, пасажиру потяга потрібен ще й транспорт. Жахливою ситуацією з навігацією в місті користуються таксисти – часто вони стоять прямо біля виходу з платформи і голосно пропонують свої послуги мандрівникам. Тільки в 2-3 рази дорожче, ніж коштувало б авто на замовлення. Таким чином, водій заробляє більшу суму на меншій кількості поїздок. Його роботою стають не перевезення, а чіпляння до людей, які тільки вийшли з вагону і намагаються зорієнтуватись, що їм робити далі.

Кухар у кіоску «Шаурма»

Скільки є на вокзалі: 7-8 кіосків
Де знайти: у торговельних рядах на шляху до станції метро «Вокзальна»

На київському вокзалі дивує навіть не наявність улюбленої вуличної їжі киян, шаурми. Дивує кількість кіосків, де її готують, які не закриваються роками, а отже, певно, є прибутковими. Поряд один з одним працюють до 7-8 кіосків. Кожен – зі своїм кухарем, меню і «дизайном» оформлення точки продажу. А також зі своєю чергою. Привертають увагу по-різному: хтось може надягти яскравий капелюх, інший увімкне голосно східну музику, а у третього назва на вивісці буде написана більшим шрифтом. Весь цей шум (візуальний і звуковий) і створює неповторне відчуття базару, на який перетворюють будь-який популярний транспортно-пересадочний хаб. З одного боку лунає музика, а з іншого – доносяться крики «Квартира!» і «Таксі!». І якщо ви повертаєтесь з поїздки, то точно знаєте – ви вдома.

Продавчиня смажених пиріжків

Скільки є на вокзалі: 2-3 точки
Де знайти: біля ТЦ «Полісся», поряд з виходом зі станції метро «Вокзальна»

Вид бізнесу, що витісняється шаурмою, «Форнетті» та міжнародними мережами фаст-фуду. Найбільша точка з пиріжками знаходиться на вході до ТЦ «Полісся» біля кінцевої зупинки тролейбусів і автобусів. Ідеальний варіант перекусу, якщо хочете влаштувати шок своїй печінці та підшлунковій залозі, особливо, запивши МакКавою. Продавчиня заверне вам жирний пиріжок зі смаженого тіста у кульочок та зробить розчинний напій. А далі можна і сходити у «Яму» – ринок біля станції міської електрички, усе що залишилось від величезного «оптового» ринку продуктів та одягу 90-х років. Якщо порівняти київський вокзал зі структурою «Божественної комедії» Данте, тоді «Яма» буде дев’ятим колом пекла для зрадників (восьмим колом буде автостанція маршруток).

Міняйло валюти

Скільки є на вокзалі: невідомо
Де знайти: у головному холі Центрального вокзалу

Якщо ви дістанете валюту у холі вокзалу чи почнете шукати вікно обміну валют, за кілька секунд вас зустріне чоловік чи жінка з великою кількістю готівки та запропонує обміняти ваші гроші за вигідним курсом, без комісій, підписів квитанцій та іншої зайвої бюрократії. Таким чином, район вокзалу є одним з місць у Києві, де діє чорний ринок валютного обміну.

«Патріот» зі стрічками з українським прапором

Скільки є на вокзалі: до 5 осіб
Де знайти: на шляху від Центрального вокзалу до станції метро

Хлопці-патріоти з’явились після подій Революції гідності, одночасно з іншими «підприємцями», які збирали вздовж доріг на фарбу, щоб розмальовувати мости й огорожі у жовто-блакитний. Граючи на почуттях, вони стоять у натовпі, пропонуючи зав’язати перехожим жовто-блакитну стрічку на сумку чи рюкзак. Якщо перехожий погоджується, йому кажуть, що це не благодійна акція і за патріотичну стрічку треба заплатити. Найсумніше, що ці групи хлопців на вокзалі є вже майже три роки, і весь цей час вони фактично займаються дрібним шахрайством у найжвавішому місці української столиці.

Замість висновку

Звісно, ми зібрали не усі типи підприємців, які живуть з «пішохідної ренти». Є ще галасливі водії маршруток, що кричать «Полтава-Харьков! Маршруточка отправляется!», є продавці «Київських тортів» й мобільних телефонів прямо «з рук». І, хоча весь цей хаос саме на вокзалі потроху відступає, здаючи позиції більш цивілізованим формам бізнесу, а на станціях метро потроху чистять підземні переходи від кіосків, битва за вільний та комфортний публічний простір Києва тільки починається.

Ілюстрації: Кирило Шведов

Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button