Минулого літа Дональд Трамп проголосив намір зробити знову Америку великою коштом тарифів і будівництва стіни вздовж південного кордону США. У Великобританії ж проводилася кампанія щодо виходу з ЄС під гаслами повернути населенню контроль над своєю країною.
Хоча, було чимало голосів проти, ці ідеї перемогли на виборах. Популістські гасла допомогли Дональду Трампу потрапити у Білий дім, а Великобританії – вийти з ЄС. Крім того, в Нідерландах, Франції та Німеччині кандидати, які займають провідні позиції на виборах проголошують націоналістичні гасла, які можуть ще сильніше обмежити еміграцію, закрити кордони й посилити напругу в ЄС.
Для міст такі гасла є загрозою для різноманіття й відкритості, які є основними умовами існування сучасного глобального світу. Надихнувшись класифікацією міфічних міст у книзі Італо Кальвіно «Невидимі міста» автори видання CITYLAB уявили, яких типів будуть сучасні міста у найближчому майбутньому.
Масштабні міста
Єдиним і найбільшим інвестором у кожному місті зазвичай є національний уряд. Він має безліч програм, що опікуються різними сферами життя: гарантують безпеку, розвивають науку й сектор приватних інвестицій і т.д. Уряди також запроваджують правила, яких треба дотримуватися для підтримки чистоти повітря й води, для визначення кордонів і громадянства, урегулювання прав робітників, тощо.
Скорочення фінансування і зміна курсу в національному регулюванні можуть призвести до серйозних наслідків. Зокрема, уряд може скоротити витрати на програми спрямовані на вирішення невідкладних проблем: забезпечення житла, вирішення проблем безпритульних, громадська безпека, охорона здоров’я. Але міста не можуть ігнорувати питання, які мають такий великий вплив на повсякденне життя.
Зокрема міста в США будуть проходити болючий процес розподілу державних, приватних й громадських ресурсів, які реагуватимуть на нагальні потреби.
Опозиційні міста
Провідні міста стають ключовими гравцями в опозиції до антиторговельної й антиміграційної політики національних й федеральних урядів. Зокрема мери Лос-Анджелеса, Нью-Йорка й Чикаго оголосили свій намір протистояти наміру масово депортувати емігрантів.
Міста можуть стати потужною опозицією до спроб урядів послабити галузь охорони здоров’я чи громадської безпеки. Опозиція може мати безліч форм. Ми можемо очікувати на появу агресивних кампаній, покликаних мобілізовувати міста з метою політичного тиску й запровадження необхідних реформ.
Прогресивні міста
Міста активно впроваджують креативну повістку, аби покращити якість життя. В США і Європі у містах докладають чималих зусиль, аби зменшувати кількість викидів вуглекислого газу, підвищувати рівень енергоефективності й сприяти переходу на відновлювальні джерела енергії.
Німецькі міста, такі як Гамбург чи Берлін докладають великих зусиль, аби інтегрувати сирійських біженців за допомогою доступного житла, освіти й різноманітних громадських ініціатив. Уряд не завжди має достатню потужність, аби заважати такого роду змінам, адже ініціативи на місцях часто отримують підтримку від бізнесу й меценатів.
Заможні міста
Варто очікувати, що кількість приватних інвестицій і громадських ініціатив будуть зростати. Річ у тім, що масштабні ринкові й демографічні сили кардинально змінили просторову географію інновацій у світі й часто функціонують попри державну політику.
Міста будуть вчитися використовувати власні позиції на ринку у фіскальних цілях. Наприклад, Копенгаген і Ліон використовують цінність державного майна включно з землею і будівлями, деяких з яких знаходяться в управлінні приватних компаній для того, аби інвестувати кошти у розвиток інфраструктури, регенерацію гаваней і міських районів. Можна очікувати, що такі моделі розвитку міст будуть поширюватися.
Міста-мережі
Перевага міст полягає у тому, що на відміну від урядів, вони складаються з мережі публічного, громадського, приватного секторів, різноманітних інституцій й об’єднань. Такий нетворкінг дозволяє приймати прагматичні об’єктивні рішення, й не бути захопленим однією ідеологію.
В американських містах середніх розмірів, таких як Індіанаполіс й Сан-Дієго лідери об’єднуються у мережі, аби використовувати приватний й громадський капітал й отримувати експертизу, аби забезпечити інклюзивність й сталий розвиток. Міжміська співпраця зростає. Міста будуть співпрацювати не лише в рамках політичних дискусій, а й для того, аби досягти ефективного економічного зростання й соціального прогресу, розробляючи нові форми фінансування. Такі як сплата за «зелені облігації», підтримка соціального житла, дошкільної освіти й зеленої інфраструктури.
У 2017 році попри популістські лозунги політиків міста будуть усе більше концентруватися на самостійному визначенні своїх шляхів розвитку.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті