У червні у Сквері №3 на Контрактовій знесли МАФи з вуличною їжею й встановили стенд із зображенням проекту «Київська вітальня», який КМДА планує реалізувати на цьому місці. Тут відбудеться реконструкція скверу й Контрактової площі, після чого вона стане пішохідною. «Хмарочос» поспілкувався зі співавтором проекту, архітектором Антоном Олійником.
«Все почалося з конкурсу на благоустрій Контрактової площі CONTR/ACT, який відбувся два роки тому. Тоді перемогла концепція «Київська вітальня» над якою працювала команда з десяти людей: Влодко Зотов, Віктор Герасименко, Сергій Ферлей, Марія Пахомова, Олексій Пахомов, Єгор Штефан, Антон Олійник, Ольга Прокопенко, Олена Орап, Денис Матвієнко. Журі конкурсу порекомендувало нам об’єднатися з командою, чий проект посів друге місце. Але наші візії були досить різні, тому це так і не вдалося зробити. Зокрема, другим проектом передбачалося збереження МАФів.
Після цього довгий час нічого не відбувалося. Потім нас запросили в РДА і запропонували зробити ремонт Скверу №3. Але наша команда відмовилася, оскільки ми брали участь в конкурсі з облаштування усієї Контрактової площі. Минуло ще півроку і нам сказали, що місто все ж має намір облаштовувати Контрактову. Після чого ми попросили обновити завдання, щоб переробити проект згідно з новими даними.
Ми отримали нову транспортну схему. Згідно з нею трамваї повертаються на вулицю Сковороди, де вони були багато років тому, а замість них буде автобусний хаб. Наразі ми зібрали команду і проектуємо оновлену Контрактову. До роботи залучаємо Студію ландшафтної архітектури Максима Коцюби.
Максима попросили розробити тимчасове рішення для Скверу №3. Його проект повертає цей простір місту у тому вигляді, у якому він мав би й бути, якби не експлуатація останніх років. Цей проект демонструє киянам, що це – їхній простір і вони тут господарі. Він потребує мінімальних погоджень з різними інстанціями. Попри це проект зараз перебуває в експертизі, де перевіряється кошторис на ремонт. Виявляється, навіть щоб відновити те, що було раніше, має бути висновок з відповідної інстанції.
Як зміниться територія після реконструкції
Перш ніж розпочати проектувати, має бути проведено велике дослідження по сюжетах використання площі: які там можуть бути активності, хто є зацікавленими сторонами. За основу проекту ми візьмемо ту концепцію, що перемогла у конкурсі, але допрацюємо її.
Наше глобальне бачення – те, що сформувалося історично не змінювати, а те, що ми вважаємо намивним, – прибрати. Нічого принципово ми змінювати не можемо, бо там є Гостиний двір, храм Пирогощі, посольство Нідерландів, Києво-Могилянська академія.
Наразі ми розробили опорний план. Територія складається зі Скверу №3, площі біля Подільської РДА, Контрактового парку, транспортного хаба і площі біля храму Пирогощі. Уся структура зберігається.
Проте змінюється транспортна схема. Автомобілі будуть їхати в один бік по вулиці Костянтинівській зі сторони Валів у бік Поштової площі, а по вулиці Межигірській – в інший бік.
Громадський транспорт (зокрема, маршрутки) буде повертати на місце, де зараз зупиняються трамваї. Трамваї їхатимуть по вулиці Сковороди, об’їжджатимуть біржу, й зупинятимуться між двома скверами (№2 і №3). Таким чином, територія, де були кіоски з вуличною їжею стає транзитним місцем, тут людина не затримуватиметься. Ми збережемо ідею пандуса-виходу до метро й залишимо два виходи, розташовані ближче до скверу.
Навпроти місця, де зараз зупиняються маршрутки, облаштуємо павільйон з вуличною їжею, кафе і банкоматами. Павільйон потрібен, аби цілодобово горіло світло і хтось наглядав за простором навколо. Тут залишаться дорослі дерева, і деякі ми досадимо після того, як буде зроблено дендроаналіз.
Простір має стати пішохідним. Це буде перший пішохідний кластер на Подолі. Саме тому й трамваї ми перемістили в інше місце, оскільки на відміну від маршруток чи автомобілів вони не конфліктують з пішохідним трафіком.
Благоустрій ми розробляли таким чином, щоб Гостиний двір також був частиною простору. На першому поверсі там мають бути кафе, бари й ресторани, а не бутіки. З ним площа стане тільки кращою.
Якщо Майдан – площа рівня країни, то Контрактова – головна площа Києва. Тому ми й назвали проект «Київська вітальня».
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24966 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті