Американська мрія – поняття, яке сформувалося ще у 30-х роках минулого століття, й тісно пов’язане з добробутом і кар’єрою, стало патерном омріяного способу життя не лише для американців.
Завдяки масовій культурі, що показувала красиве життя у власному будинку у передмісті, жити «як вони» прагнули у багатьох країнах світу. На це є багато причин, але залишилися й містяни, які віддають перевагу проживанню у квартирах у містах, і вбачають у цьому свої плюси.
«Хмарочос», за підтримки будинків QDRO – terraced house, поспілкувався з Анастасією Голобородько й Юрієм Марченком, аби дізнатися про різницю життя у передмісті й центрі міста.
Юрій Марченко
головний редактор інтернет-журналу Platfor.ma
живе у квартирі у центрі Києва
Я погано знаю, як це – жити не в центрі. Раніше у моєї родини була шестикімнатна квартира на першому поверсі на вулиці Горького (нині Антоновича). Якось навпроти неї вирішили оселити чи то американського посла, чи то ціле консульство. Тож прийшли люди з КДБ і сказали: нам потрібна ваша квартира. Натомість запропонували два помешкання в перспективному районі Оболонь, але батьки відмовилися, і ми залишились на цій же вулиці.
Я дуже розпещений тим, що все знаходяться поряд. Редакція – на відстані двох кварталів від дому, улюблені бари, музеї. Не потрібно нікуди їздити.
Я все життя переживав, що вікна моєї квартири виходять не на парк Шевченка, а потім подумав, що красивий скверик – теж непогано.
Місце проживання і стиль життя
Жити в центрі досить класно, бо коли всі викликають таксі, ти такий – ну все, я пішов. Якщо призначають зустріч, висока ймовірність, що їхатимуть саме до тебе.
В окремому будинку ти відповідаєш за більшу кількість речей й стаєш вразливішим. Якщо зникло опалення в квартирі, ти можеш подзвонити в ЖЕК і сказати: «Поверни опалення, виродок!». Тобто, хоча б формально, є людина, яку можеш посварити. А в будинку посварити можна хіба що себе. Мінус центру міста в тому, що він тебе консервує. Ти стаєш менш мобільним у психологічному плані. Ну і всіляке забруднення, звісно: від акустичного до брудного повітря.
Якщо говорити про місто, в цілому, мені подобаються його риси: темп, ритм, все вирує, багато людей. Якщо говорити про Київ, то він втомлює через відсутність комфорту для жителів і засилля візуального шуму. Дивишся навколо: от вивіска «Нотаріус», велетенський літній майданчик, там хтось труси продає, тут вивіски рам. І ось ти йдеш, мигцем помічаєш це все і думаєш: «потворно, потворно, некрасиво, бісить». Як підсумок, це в тобі накопичується, а потім ти кричиш на людину в метро, яка не притримала двері. Та людина кричить ще на когось. А все через якусь ідіотську вивіску «Нотаріус».
У вільний час я, в основному, валяюся вдома, дивлюся кіно, ходжу в Сквот (ред. Squat 17b yard cafe). Він знаходиться за 50 метрів від будинку, його підтримують мої друзі. Іноді вони беруть келих вина і йдуть до мене в халаті, або я до них. Тобто, ходити в центрі у домашніх речах, у принципі, можна. Відчуваєш себе зухвалим, можуть, мабуть, колись побити, але можна. Хоча я намагаюся все ж таки у розтягнутих треніках на вулицю не виходити. Та це для центру не аксіома – у день КиївПрайду з сусіднього будинку вийшов хлопець в трусах супермена і довго посеред вулиці сварився з мамою, що він не хоче заносити кудись якісь речі.
Своїх сусідів я знаю, але дружити з ними важко, адже у нас є різниця у віці років 60. Загалом, це надзвичайно приємні люди, які раніше викликали поліцію, коли я влаштовував вечірки, але тепер заспокоївся і я, і вони. Нещодавно ми з’ясували, що на останньому поверсі у нас живе Дмитро Заходякін, київський ресторатор, власник The Burger, The Cake й інших, – тепер трішки дружимо. У будинку немає якоїсь спільноти сусідів, але ми усі вітаємося і відстежуються зв’язки між людьми.
Транспорт
Кожна поїздка на метро – це особлива пригода для мене не тому, що я сноб, а тому що мені нема куди їздити.
У мене є два велосипеди, але я рідко на них катаюся. Адже, як годиться, у київських будинках – незручні сходи, якими велосипед ледве стягнеш вниз. Тож використовую його більше як розвагу. Десь п’ять років тому багато катався на самокаті. Київ не дуже зручний для цього виду транспорту: пагорби, виямки. Закінчилося все, коли я в’їхав у невелику канавку, яка для самоката виявилася критичною. У моєї коханої є машина, вона мене регулярно возить на різні вечірки. На щастя, під домом зазвичай є місце для паркування. Але я за те, щоб якомога більше обмежити в’їзд до центру для автомобілів. Хоча мені легко говорити, адже я пасивний автомобіліст, сам за кермом лише за містом.
Хотілося б вірити, що майбутнє за гіробородами і моноколесами, яким не потрібні широкі смуги на проїжджій частині. Нещодавно я покатався на моноколесі. Це дивовижно: ти стоїш на платформі, яка везе тебе на швидкості 20-30 км на годину. Так я відчув, що, нарешті, в’їхав у ХХІ століття.
Домашні тварини
У мене є мопс Агамемнон. З собакою гуляю сам, бо це прогулянка на свіжому повітрі. Та й взагалі, коли ти ще поприбираєш какашки за іншими істотами, зрештою?
У мешканців центру є своєрідне собаче братство. Ми, власники собак, всі знаємо один одного, але за кличками улюбленців. Тобто зі мною вітаються на кшталт: «Привіт, Агамемнон!»
Останнім часом більшість власників почали прибирати за своїми псами. Я намагаюся перейти на наступний рівень і прибирати не лише за Агамемноном, а й за іншими, тому всі вважають мене дебілом.
Якось трапився смішний діалог. На лавці у сквері сидів хлопець маргінального виду. Я прибрав все за собакою, хотів викинути у смітник. Він запитав: «Ти що, лайно мені тут хочеш кинути?». Ну, я пояснив, що все добре закрутив і нічого страшного. І тут хлопець каже: «Ну, ви молодці, ти не один, бачу, прибираєш. Правильно, а то що ж ми там по лайну ходимо». Так що усі групи суспільства вже за нас.
Агамемнон обійшов майже усі довколишні ресторани, відвідує фестивалі. Нещодавно в парку Шевченка, який тут поруч, зняли табличку, що гуляти з собаками заборонено. Всі й так це робили, але тепер приємно, бо легально.
Інфраструктура
В центрі зручно, бо за якоюсь злою волею тут згуртовано багато потрібних громадянам установ. Хоча, наприклад, на Хрещатику є кілька міністерств що вони там роблять? Це ж туристична вулиця. Сквер ми використовуємо з Агамемноном, щоб його захезити, а потім прибрати. В магазини ходимо, відділення Нової пошти поруч.
У 80-ті роки біля мого будинку було п’ять гастрономів, що дуже зручно. Потім вони всі позачинялися. І найближчим великим став «Мегамаркет», що в трьох кварталах звідси.
Я живу у старому будинку, довоєнному. І мені подобається, в цьому є якийсь ореол історії: наприклад, під час війни тут одночасно був і партизанський осередок, і гестапо. Але часом я дивлюся на сучасні житлові комплекси і дещо заздрю. Там ти спускаєшся на ліфті і потрапляєш у магазин, проходиш ще десять метрів – і вже у фітнес-центрі. І стоянка в тебе з охороною. І взагалі все з охороною, навіть смітник.
QDRO – terraced house
Безпека
Специфіка центру в тому, що тут нема особливо злочинних елементів. Хоча нашу квартиру двічі за рік намагалися пограбувати. Один з них навіть успішно. Щоправда, злодії нічого особливо не вкрали: трішки колекційних монет й хороший алкоголь. І залишили гривню. Не знайшли грошей і, мабуть, це був жест типу «тримайте, ніщєброди».
А взагалі в центрі приємно. Якось ввечері йшов по своєму подвір’ю, темному і похмурому. Назустріч три чуваки, бурхливо і зло щось обговорюють. Я вже думаю, може, біда якась до мене йде. Коли ми порівнялися, з’ясувалося, що вони говорять про шахи – як один із них поставив комусь мат.
Щовечора у дворі випиває велика кількість людей, бо поряд університети. А ще часто сидить хлопець Олексій з пляшкою вина і рогаликами, ми іноді розмовляємо і випиваємо. Є таке локальне добросусідство.
Анастасія Голобородько
консультант зі здорового харчування, авторка блогу Spoon
живе у передмісті у котеджному містечку
Ми переїхали у будинок на Новий рік. Потім вирушили у подорож, і лише весною повернулися. Рішення переїхати за місто було найкращим за останні роки. І мені, і чоловікові робота дозволяє перебувати не тільки в Україні. Ми помітили, коли живемо закордоном, особливо, тривалий час в Азії, завжди орендуємо будинки. Але в Україні будувати дім у полі з високим парканом не хотілося, і своя квартира була хороша.
Мені ніколи не подобалося словосполучення «котеджне містечко». Це схоже на якесь гетто. Але мій чоловік Артур знайшов хороший варіант і запропонував мені подивитися. Це містечко створене за американським зразком – з типовими будинками, зонами bbq й парканами не вищими за 50 см.
Для того, щоб жити за містом, потрібно бути якогось особливого типу характеру і натури. В мене є друзі та знайомі, які приїжджають і кажуть: «Клас, у вас так круто! Таке свіже повітря, гриль є де посмажити. Але я з міста ніколи!».
Та навіть наодинці у заміському будинку мені не нудно. Крім того, є родина, пес ретривер, і до нас часто приїздять гості.
Коли прокидаєшся, вдихаєш свіже повітря, а воно аж солодке. Це надихає.
Місце проживання і стиль життя
З переїздом стаєш менш мобільним: важче швидко дістатися на якусь вечерю з келихом вина чи вискочити в кіно. Тепер ти точно за кермом. Але є інший плюс – ти часто запрошуєш до себе. Ми живемо недалеко від міста. На дорогу до центру витрачаєш 25-30 хвилин, так само як і з Осокорків, де мешкали раніше.
У мене вільний графік, тож я можу підлаштовувати робочий процес під себе. Тепер я ніколи не призначаю одну зустріч на день, якщо виїжджаю у місто, то планую кілька заходів підряд. Суттєво спосіб життя після переїзду не змінився. Я й раніше їздила с собакою до лісу, вигадувала у місті заміські бонуси для себе. Так усе й лишилося, тільки природа стала значно ближче.
У будинку моя модель поведінки, як у квартирі – «дачного ефекту» в одязі за собою не спостерігаю. За містом ти завжди більше рухаєшся. Навіть, якщо плануєш нічого не робити, згадуєш, що треба газон постригти, у садочку щось облаштувати, підтримати дім у порядку.
До нас часто приїжджають гості й формат дозвілля трішки змінився. Раніше ми часто ходили в кіно, а тепер встановили проектор і маємо домашню кінозалу. Їздимо у місто на спортивні заходи, поєднуємо їх з робочим днем. Наприклад, у теплий час року займаємося вейк-серфом, відвідуємо сайкл-студію «Крути педалі». А ось у ресторани стали вибиратися рідше. Оскільки я – консультант з харчування, то завжди маю свої вимоги до їжі, тому 95% готую вдома.
У нас є помічниця по дому, яка раз на тиждень робить прибирання.
Крім неї є помічник з догляду за садом. Можливо, надалі його допомога стане менш потрібна. Я трохи вирощую продукти: маю ящик з двадцятьма видами трав і овочами.
Дім обходиться дорожче за квартиру через комунальні платежі: щонайменше, потрібно отопити цілий будинок.
З усіма, хто працює на території котеджного містечка, ми почали знайомитися, щойно переїхали, бо мали чимало запитань. З тими, хто живе – повільніше. Маємо сусідів, які є нашими хорошими друзями.
Транспорт
Крім авто, іноді я їжджу до міста маршруткою. У періоди великих заторів доїжджаю автівкою до найближчої станції метро, паркуюся, і далі пересуваюся у підземці. Дуже люблю цей вид транспорту, він швидкий і доступний. По дорозі до Києва на автомобілі є складність лише муніципального характеру – розвороти на одеській трасі через чотири смуги. Таким чином, щодня це – аварійна ситуація.
Домашні тварини
У розпорядженні нашого собаки Кокоса – все подвір’я, але він там тільки грається. В будь-якому разі, кожному песику потрібен повноцінний вигул двічі на день. Ми гуляємо територією містечка лише у період кліщів. Виходимо в ліс чи виїжджаємо з Кокосом кудись досить часто. Також люблю ходити з собакою в кафе, але це лише в кіно виглядає красиво. В реальності потрібно їхати 30-40 хвилин у машині, шукати dog-friendly кафе, просити для песика миску з водою (бо не всюди це прийнято),а потім повертатися – не дуже зручно.
Інфраструктура
На території котеджного містечка розташовані два дитсадки й школа, щоправда, приватна. Є магазин з адекватними цінами та асортиментом. Це важливо, аби в хуртовину взимку не довелося виїжджати по хліб у місто. Будують спортзал та басейн, якими маю намір користуватися. Дуже важливий для мене доступ до природи. Поряд з нами – ліса та озера. Я бігаю, гуляю і влаштовую пікніки, максимально використовую цей простір. На території є пакетики і смітники для прибирання за собаками.
Власники магазину та кафе, які також живуть у містечку, можуть робити приємні дрібниці: пригостити глінтвейном узимку, або динею чи кавуном влітку. Такі акції потрібні для підтримання духу добросусідства.
У нас є спільна барбекю-зона з грилем, wi-fi і мийкою. Нею можуть користуватися всі охочі. Це класна штука для батьків, які організовують дитячі дні народження. Є дитячі й спортивні майданчики з тенісними кортами і тренажерами, а також – сімейний лікар та інженерна інфраструктура, якою управляє керівна компанія. Таким чином, усі базові потреби забезпечені.
Безпека
В середині містечка немає парканів, але він є зовні й облаштований датчиками руху. Працює охорона, вона патрулює територію. Потрапити до містечка можна лише через пропускний пункт. Наприклад, робітникам, які займаються будівельними роботами, виписують перепустку, і їм не можна лишатися тут на ніч. В цілому, поширена практика для котеджних містечок.
Чи можливе життя у місті
Якщо б виникла необхідність, ми б повернулися до міста. Поки що робота і стиль життя підлаштовані під наш ритм, причин переїздити назад немає. Попри те, що багато людей виїжджають не лише з міст, а з країни загалом, навіть серед наших друзів, ми з тих, хто залишається в Україні. Ми побудували дім і плануємо жити тут.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті