На вулиці Петра Сагайдачного на Подолі майже немає дерев. Але так було не завжди. «Хмарочос» розповідає, як на одній з головних вулиць Подолу з’являлись та зникали зелені насадження і чи будуть вони у майбутньому.
Вулицю Сагайдачного проклали у 1810-х роках після пожежі на Подолі. Тоді вона мала назву Олександрівська і була частиною шляху з Подолу на Печерськ разом із сучасним Володимирським узвозом та вулицею Грушевського, пізніше була частиною вулиці Революції та вулиці Кірова. Як самостійна, Сагайдачного була оформлена лише в 1955 році і носила ім’я радянського ідеолога Жданова.
Якщо подивитись на фотографії вулиці кінця 50-х років, то на них видно, що ростуть як дорослі дерева, так і щойно висаджені. І так тривало до сімдесятих років. Крім цього, тодішньою вулицею Жданова курсував трамвай.
Куди ж поділася зелень і трамвайна колія?
У 1972 році у зв’язку з будівництвом синьої гілки метро, трамвай перенесли на вулицю Братську. Таке рішення мало бути тимчасовим і після завершення будівництва метро, його мали повернути назад. Проте після реконструкції Поштової площі конфігурація трамвайної траси змінилася і колії вздовж Братської виявилися доцільнішими.
Тунель метрополітену прокладали прямо під вулицею Сагайдачного й під час будівництва прибрали дерева. Цікаво, що будинків на вулиці це майже не торкнулось – у зв’язку з прокладанням метрополітену прибрали всього кілька споруд, серед них – кінотеатр «Буревестник», на його місці зараз знаходиться пустир, закритий парканом. Також через будівництво тунелю знесли старий Гостиний двір.
Будівельні роботи були завершені у 1975 році. Станції облаштовували з використанням технології замороження ґрунту, тунель на цій ділянці неглибокого залягання. Станції «Поштова площа» та «Контрактова площа», між якими й будували тунель під Сагайдачного, відкрили у 1976 році. До речі, саме тому біля кінотеатру «Жовтень» й існує сквер замість забудови – раніше тут стояли будинки, які знесли під час будівництва гілки метро, а замість них облаштували зелену зону.
А от на Сагайдачного дерева після закінчення прокладання тунелю так і не повернули – близько 40 років тут не висаджували нічого нового. Проте найближчим часом все може змінитись. В рамках концепції «Київська вітальня», проект якої планують реалізувати протягом кількох років, тут висадять дерева по центру вулиці, облаштувавши пішохідний бульвар з тінню для перехожих. Таким чином на популярній вулиці знову з’явиться озеленення.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті