«Хмарочос» у партнерстві з ЖК «А52» дізнавався про екологічні тренди на житло у країнах колишнього соціалістичного табору, а нині – ЄС, і з’ясовували переваги енергоощадних будинків.
Сучасне масове житло у європейських містах — це монолітні будинки. Вони мають низку переваг перед «панельками», якими колись забудовували цілі райони. Зокрема, вирізняються високою міцністю, хорошою теплоізоляцією та довговічністю – приблизний термін експлуатації сучасних монолітних будинків до 150 років.
Втім, після Другої світової війни саме панельні багатоповерхівки рятували Європу від житлової кризи. Але їхня подальша доля склалася по-різному: десь ці будинки зносили, десь капітально ремонтували й утеплювали, а подекуди навіть продовжували будувати нові.

Подвір’я варшавського ЖК Żoliborz Artystyczny. Фото: fasadaroku.pl
Як підвищували енергоощадність панельного житла
У Варшаві перші «панельки» з’явилися у 1958 році. Через рік у Москві затвердили черговий п’ятирічний план, автори якого проголошували: «Основа сучасного індустріального будівництва — збірний залізобетон». Тож його кількість почали інтенсивно нарощувати й по всіх країнах соціалістичного табору. У Польщі, наприклад, була затверджена окрема житлова програма, яка передбачала щорічне введення в експлуатацію 220 тисяч квартир. Їх «штампували» швидко і дешево — більшу половину житлового фонду Польщі звели ще до 1975 року. Втім, за спогадами сучасників, об’єми будівництва панельок значно випереджали їхню якість. З цією проблемою полякам довелося зіштовхнутися вже у дев’яностих роках, коли стало очевидним, що ці будинки фізично зносились і застаріли. Але замість того, щоб знести, їм дали нове життя.
Схожа ситуація склалася у колишній Чехословаччині. Перший панельний будинок у Празі звели раніше, ніж у Варшаві — у 1955 році. Але справжній будівельний бум розпочався через п’ятнадцять років, коли по всьому місту повиростали «панелаки» — сірі залізобетонні будівлі, квартири у яких прозвали «клітками для кролів». Проектували їх за ретельно розрахованими нормами — наприклад, мешканці кожного такого будинку мали витрачати на дорогу до запланованих станцій метро не більше восьми хвилин. Всього до 1991 року у країні збудували понад 80 тисяч «панелаків» та ввели в експлуатацію один мільйон двісті тисяч квартир.

ПРОСТО КЛАСНИЙ ДІМ
Після розпаду Радянського Союзу чехи також вирішили зберегти стару панельну забудову. У 2000 році тут почала діяти програма утеплення застарілого житлового фонду і чимало «панелаків» були капітально відремонтовані. Їхні мешканці сплачували внески до фонду ремонтних робіт, а керівна компанія спрямовувала зібрані кошти на реновацію будинків: міняла балконні поручні та ліфти, ремонтувала сходи та дахи, склила балкони й лоджії. Крім того, жителі могли обирати нові кольори для старого фасаду.

Реновація панельного будинку у місті Рімавська Собота, Словаччина. Фото: Jakub Skokan, Martin Tůma (BoysPlayNice)
«Перші покоління панельного житла — технологічно прості будинки з низькою енергоощадністю. Там промерзають міжпанельні стики й квартири суттєво втрачають тепло» — писав відомий архітектор Сергій Кузнєцов. Тому вже наприкінці 1990-х років на зміну «панелькам» приходить «моноліт», який стає невіддільною ознакою житла як мінімум бізнес-класу. Натомість панельні будинки переважно асоціюються з економ-класом. Протягом останніх років у житлове будівництво Польщі, Чехії та Словаччини стали все частіше впроваджувати енергоощадні тренди.
Як енергоощадне житло стає популярним у Східній Європі
«Існують норми, які регламентують енерговитрати, — розповідає Кирило Чуйко, засновник однойменної архітектурної майстерні. — Принцип такий: є мінімальне значення теплової ізоляції для кожного з елементів будинку – стін, перекриття, даху, вікон та дверей. Далі кожен забудовник сам вирішує, як досягти потрібних показників. Він може зробити теплішими стіни, натомість встановити звичайні вікна, або навпаки».
Прикладом заощадливого використання енергії є варшавський Galeria Park. Це комплекс різновисотних, від чотирьох до одинадцяти поверхів, житлових будинків на околиці міста. Забудовник встановив в оселях дерев’яні вікна, які підтримують у приміщенні комфортну температуру незалежно від пори року.
У 2016 році 192-метровий комплекс «Злота 44» у Варшаві отримав звання найвищого житлового хмарочоса у Європі. Його спроектував архітектор Даніель Лібескінд, а однією з візитівок будинку є власний винний погріб. Фасад цього ЖК розроблений за технологією потрійного скління.
Ретельно продумували енергоощадну інфраструктуру при зведенні варшавського житлового комплексу Żoliborz Artystyczny. Його забудовник не лише вклав кошти у якісні енергоощадні матеріали, але й приділив окрему увагу ліфтовим шахтам, стінки яких обкладені мінеральною ватою, завдяки чому мешканці квартир взагалі не чують шум ліфту. Крім того, міжквартирні перегородки у будинку виготовлені з якісної силікатної цегли, що сприяє шумоізоляції.

Житловий хмарочос «Злота 44» у Варшаві. Фото: newsweek.pl
Справжній бум енергоефективних будинків невдовзі очікується у Чехії. Ще у 2012 році 89% «енергоефективних» коштів тут виділяли на утеплення існуючого житла, 10% — субсидії на використання відновлювальної енергетики і лише 1% — на будівництво пасивних будинків, де майже нульові витрати на опалення, електроенергію й воду. З 2018 року має набути чинності новий закон: контролюючі державні органи надаватимуть дозвіл на будівництво споруд лише з нульовою енергозалежністю. Це стосуватиметься й усіх приватних будинків, площею понад 1500 квадратних метрів. Новий закон вже спричинив нарікання з боку окремих будівельних компаній: їхні представники прогнозують, що такі вимоги суттєво підвищать ціни на квартири. А поки що пражани цікавляться житлом у комплексах Vitality Rezidence й Top Residence — малоповерхових будинках з найвищим класом енергоефективності А.
«Девелопер може використовувати різні енергоощадні технології. Впроваджувати систему рекуперації (процес повернення тепла з відпрацьованого витяжного повітря – ред.), теплові насоси, сонячну енергетику. Але в сегменті масового житла вони ще не надто поширені. Матеріали, з яких буде зведений будинок, залежать від запланованого фасаду та чинного бюджету компанії. Втім, забудовники східноєвропейських міст не настільки схильні заощаджувати на матеріалах — державні органи ретельно контролюють хід будівельних робіт, а всі можливі витрати на інфраструктуру одразу закладені у вартість ділянки» – пояснює Чуйко.
Перша новобудова України найвищого класу енергоефективності

На рендері зображений ЖК А52
Для України енергоефективні багатоповерхові будинки скоріше виключення, ніж правило. В Києві класифікувати житло за рівнем витрачання та споживання енергії почали лише в 2017 році. Першою новобудовою, яка отримала найвищий із семи можливих класів енергоефективності – клас А – став ЖК «А52» девелопера DIM group. Цей двосекційний будинок, що на вулиці Січових Стрільців, 52, з початку проектування розглядався як єдиний енергетичний комплекс. Усі його елементи орієнтовані на розумне споживання енергії. Загалом в кожній країні існують будівельні норми: той мінімум, якого мають обов’язково дотримуватися забудовники при зведенні та утепленні житла. В Україні це 25 %. Тобто, у житлових будинках мають використовуватися такі рішення, які дозволяють втрачати не більше, ніж чверть тепла. У ЖК «А52» прогнозують, що цей показник буде удвічі менший – до 12% тепловтрат.
Високого рівня енергоефективності планують досягти шляхом зниженню тепловитрат та паралельному зменшенню використання енергії, в першу чергу, електричної.
Наприклад, використання світлодіодних ламп і датчиків руху в місцях загального користування дозволяє економити до 80% енергії у порівнянні з використанням ламп розжарювання. Потужність освітлення у ЖК «А52» автоматично регулюватиметься завдяки датчикам руху. Цей доволі простий прийом дозволяє уникати зайвого витрачання електроенергії.
Посилена теплоізоляція фасаду досягатиметься завдяки товстому шару мінеральної вати, алюмінієвим та металопластиковим профілям з двокамерними енергозберігаючими склопакетами і теплою рамкою.
Використання енергоощадних матеріалів підвищує вартість житла. Проте покупці активно цікавляться квартирами саме в таких будинках. Адже для них переваги полягають не лише у шумоізоляції, комфортному мікрокліматі протягом всього року, але і в суттєвій економії на комунальних послугах.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 286 днів. За цей час ми опублікували 26216 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті