Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

23 березня у Києві розпочинається XV Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. 

В рамках заходу вперше в Україні відбудеться показ документальної стрічки  режисера Фредеріка Вайзмена про діяльність Нью-Йоркської публічної бібліотеки. Стрічка «Ex Libris» була вперше презентована на Венеційському кінофестивалі, де отримала нагороду від Міжнародної федерації кінопреси. 

Режисерське бачення

Фредерік Вайзмен – американський режисер-документаліст. Свій перший фільм «Божевільні з Тітіката» він презентував ще у 1967 році році. У своїх роботах автор нерідко досліджує роботу установ та соціальних структур: лікарень, шкіл, галерей, бібліотек, як у випадку Ex Libris. У 2016 році Фредерік Вайзмен був нагороджений «Оскаром» за видатні заслуги у кінематографі від Ради директорів Академії кінематографічних мистецтв і наук. Він стипендіат програми Макартура, член Американської академії мистецтв і наук, стипендіат програми Ґуґґенхайма і почесний член Американської академії мистецтв і літератури, а також –  лауреат численних нагород, у тому числі чотирьох Emmy.

Метод роботи режисера, на перший погляд, доволі простий – він ставить камеру і дозволяє глядачу споглядати все, що відбувається у просторі: лекції, гру на фортепіано, поетичні виступи, ігри дітей, дискусії між працівниками. Для Ex Libris автор відзняв таким чином понад 150 годин відео, з яких до фільму потрапило трохи більше трьох. Певно, найточніше стрічку описало видання IndieWire: «тригодинна медитація над суспільною свідомістю».

У стрічці немає звичної структури, титрів чи інтерв’ю на камеру. Ex Libris репрезентує споглядацьке кіно та метод «fly on the wall», хоча сам режисер в інтерв’ю нерідко зазначав, що не любить цих визначень. Загалом, фільм складається з окремих епізодів, що показують різні аспекти життя у стінах  Нью-Йоркської публічної бібліотеки. «Мої фільми тяжіють більше до романістики, ніж до журналістики. У них непряма оповідь: я прошу вас, глядачів, подумати про те, що ви бачите, про фрагменти та порядок, у якому я їх подаю. Таким чином, я презентую свою точку зору», говорить режисер.

У New York Times навіть підготували відео про те, як дивитися стрічки Вайзмена.

Зміст бібліотеки

У фокусі фільму знаходиться Нью-Йоркська публічна бібліотека. Вайзмен показує фунціонування її розгалудженої системи і піднімає питання ролі бібліотеки у сучасному суспільстві. «Багато людей думає, що бібліотеки – це сховище книг. Але ні, бібліотеки це місця для людей, які хочуть навчатися», така думка звучить у одній зі сцен фільму.

Через конкретні приклади режисер показує, яким чином установа намагається сформувати інклюзивне суспільство у своєму місті. Поряд з читальним залом ви побачите хаб для людей, які не мають доступу до Інтернету вдома, майданчик для лекцій та зібрань, ярмарок вакансій та місце, куди приходять займатися діти. Серед усього цього розмаїття можна зловити дійсно важливі та зворушливі моменти: розповіді людей, для яких бібліотека була єдиною можливістю навчатися, чи обговорення політики стосовно бездомних, що приходять сюди. Разом з тим, у Ex Libris є місце й для гумору: великою вдачею було зафільмувати оператора довідкової служби, який пояснює, що єдиноріг – це вигадана тварина.

Крім того, автор переконаний, що у сучасній політичній ситуації у США стрічка набуває й інших сенсів. Хоча сам фільм не містить жодних політичних тезисів, проте, як зазначає Вайзмен, вона «оспівує інтелектуальний процес, що знаходиться під постійною загрозою чинного уряду […] Адже бібліотека це, мабуть, найдемократичніша інституція. Тут радо вітають людей усіх класів, рас та етносів. Вона представляє все те, у що не вірить Трамп».

В Україні стрічка «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» буде представлена у рамках позаконкурсної програми Міжнародного фестивалю документалього кіно про права людини Docudays UA. Проказ відбудеться у суботу, 24 березня, в кінотеатрі Київ.

Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24975 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button