У Facebook з’явився флешмоб із закликом унормувати вживання фемінітивів в українській мові
Акцію ініціювала репортерка Громадського радіо Ана Море.
Акцію ініціювала репортерка Громадського радіо Ана Море.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Суть флешмобу полягає в тому, що учасники публікують пости із тегом #легалізуватифемінітиви. Також вони надсилають лист секретарці Української національної комісії з питань правопису Ларисі Шевченко з пропозицією додати до нового проекту варіативне вживання іменників-назв професій та посад – поруч з чоловічими формами додати фемінітиви. Тобто нормалізувати вживання фемінітивів і в публіцистичному, і в художньому, і в науковому стилях.
Також варто зазначити, що не йдеться про обов’язкову вимогу включення фемінітивів. А лише про можливість на свій розсуд чи у межах установи обирати, яку з двох форм іменників обирати.
Ініціаторка флешмобу зауважила, що близько 3,5 тис. фемінітивів зафіксовані у СУМі, проте там вони марковані як стилістично забарвлені — мають позначки розм. чи зневажл.
«Життя жінки давно вже не обмежене домашньою сферою. Позначення дружини чоловіка-військового — не єдиний контекст, у якому вживають назву професії з «жіночим» суфіксом. Чому б не припинити зводити вживання «жіночих» назв професій до умов «розмовних» і «зневажливих»?», — сказала журналістка для Читомо.
Ана Море нагадала, що фемінітиви були зафіксовані уже в першому українському друкованому словнику «Лексисі» Лаврентія Зизанія (1596). Він містив 7 жіночих найменувань. Як свідчать архівні документи, у 1930-х жіночі форми використовували у звітах.
Також читайте: «Кураторка», «менеджерка», «директорка» – що думають жінки про фемінітиви.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті