У Facebook з’явився флешмоб із закликом унормувати вживання фемінітивів в українській мові
Акцію ініціювала репортерка Громадського радіо Ана Море.
Акцію ініціювала репортерка Громадського радіо Ана Море.
Феміністичний шрифт для латинки
Суть флешмобу полягає в тому, що учасники публікують пости із тегом #легалізуватифемінітиви. Також вони надсилають лист секретарці Української національної комісії з питань правопису Ларисі Шевченко з пропозицією додати до нового проекту варіативне вживання іменників-назв професій та посад – поруч з чоловічими формами додати фемінітиви. Тобто нормалізувати вживання фемінітивів і в публіцистичному, і в художньому, і в науковому стилях.
Також варто зазначити, що не йдеться про обов’язкову вимогу включення фемінітивів. А лише про можливість на свій розсуд чи у межах установи обирати, яку з двох форм іменників обирати.
Ініціаторка флешмобу зауважила, що близько 3,5 тис. фемінітивів зафіксовані у СУМі, проте там вони марковані як стилістично забарвлені — мають позначки розм. чи зневажл.
«Життя жінки давно вже не обмежене домашньою сферою. Позначення дружини чоловіка-військового — не єдиний контекст, у якому вживають назву професії з «жіночим» суфіксом. Чому б не припинити зводити вживання «жіночих» назв професій до умов «розмовних» і «зневажливих»?», — сказала журналістка для Читомо.
Ана Море нагадала, що фемінітиви були зафіксовані уже в першому українському друкованому словнику «Лексисі» Лаврентія Зизанія (1596). Він містив 7 жіночих найменувань. Як свідчать архівні документи, у 1930-х жіночі форми використовували у звітах.
Також читайте: «Кураторка», «менеджерка», «директорка» – що думають жінки про фемінітиви.
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті