Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Зелені дахи роблять корисним простір, який ви не використовували раніше. У спеку вони зберігають прохолоду, взимку — тепло. Захищають будинок від міського шуму, очищають повітря та поглинають дощову воду, чим розвантажують дренажну систему. Технологія озеленення використовується в усьому світі, все популярнішою вона стає і в Україні.

Разом зі студією ландшафтного дизайну «Вишукане садівництво», яка є офіційним дистриб’ютором матеріалів для зелених дахів Optigreen, розвінчуємо 7 міфів про сад на даху.


Міф 1. Зелені дахи — тренд сучасності. Раніше їх не було


Це не так. Озелененням дахів займаються не одне століття. Ще в середньовічній Скандинавії покривали берестяні дахи дереном. Клали ґрунт, порослий травою та скріплений корінням багаторічних рослин. Це забезпечувало прохолоду влітку та тепло взимку. Однак, через відсутність спеціальної технології такі покрівлі могли пропускати вологу.

Зелений дах Optigreen у Штутгарті

Сучасну методику озеленення дахів винайшли у Німеччині в 1960-х роках. Потім тенденція поширилась іншими країнами. Зараз близько 10% німецьких дахів вкриті рослинами, а в Амстердамі озеленення співфінансує муніципалітет.


Міф 2.  Це занадто дороге задоволення


Навпаки — зелені дахи заощадять ваші гроші. Наприклад, у Німеччині їх використовують, як альтернативу звичайним. Адже вони:

– скорочують витрати на опалення та кондиціювання;
– зменшують водяні потоки під час дощу (а, отже, і повені);
– збільшують ринкову вартість будинку.

До того ж, такі дахи мають довший термін експлуатації. Якщо бітумну черепицю потрібно міняти кожні 15 років, то зелений дах служитиме до 100 років.

Зелений дах Optigreen у Дортмунді

Вартість догляду за таким дахом залежить від методу озеленення. Найдешевший варіант — екстенсивний, покриття покрівлі тонким шаром субстрату з грунтопокривними рослинами. Ці дахи практично автономні й не вимагають спеціального догляду. Максимум їх потрібно поливати під час затяжних засух. Квадратний метр такого покриття коштує від 25 євро. Ціна змінюється залежно від товщини субстрату (ґрунтової суміші) та видів висаджених рослин.

«Якщо озеленити дах заводу, то можна заощадити на опаленні та охолодженні приміщень. Яскравий приклад — американська автомобілебудівна компанія Ford. У 2003 році вони озеленили понад 42 тис. кв. м дахів, заощадивши мільйони доларів», – розповідають експерти студії ландшафтного дизайну «Вишукане садівництво».


Міф 3. Можна самостійно озеленити дах


Насправді ні. Правильно спроектований зелений дах — це набагато більше, ніж просто ґрунт з рослинами. Перед озелененням потрібно проаналізувати, чи придатний дах для реалізації такого проекту, врахувати клімат регіону і розробити систему дренажу рослин.

Замість ґрунту варто використовувати суміш із 22 компонентів, необхідних для повноцінного розвитку рослин. Вона називається «субстрат». Рослини беруть із землі всі необхідні мікроелементи, але якщо пересадити їх на дах — в нетипове для них середовище — потрібно забезпечувати поживними речовинами. Для цього і використовують субстрат. У його складі є елементи, які пропускають та затримують воду, забезпечують доступ повітря до коріння. Таку суміш виготовляють всюди, але за спеціальними формулами спеціалістів.

«Якщо використовувати тільки чорнозем або, ще гірше, – землю з-під котловану будинку, то рослини будуть погано рости і, швидше за все, загинуть. Чорнозем з часом ущільнюється і не пропускає воду, яка потім збирається в калюжі на поверхні. Вода знизу не піднімається вгору до рослин, тому коріння починає гнити, і з часом рослина гине», – кажуть в студії ландшафтного дизайну «Вишукане садівництво».


Міф 4. Зелені дахи — це гарно, але вони можуть протікати


Будь-який дах може протікати, якщо він неправильно спроектований. Ця проблема не пов’язана з озелененням. До того ж, перевага зелених дахів над звичайними в тому, що вони захищають водонепроникну мембрану від руйнівних впливів навколишнього середовища й ультрафіолетового випромінювання.

Зелений дах Optigreen у Мюнхені

Один із передостанніх шарів зеленого даху — захист від проростання коренів. Він не дозволяє кореням рослин пошкоджувати нижні шари покрівлі. А як відомо, коріння з часом здатне пробити навіть асфальт, тому важливо не нехтувати якісним захистом.


Міф 5. Рослини постійно потрібно поливати


Зовсім ні. Існує два види озеленення дахів: інтенсивний — умовний «сад на даху» та екстенсивний — покриття відносно тонким шаром субстрату з висадженням рослин, які не вимагають спеціального догляду.

-Якщо ви обираєте перший варіант, поливати доведеться постійно, але не вам. Спеціалісти встановлять автоматичний полив. Найкращий варіант — підземна крапельна система зрошення. Вона встановлюється як під кущами, так і під газоном. Обладнання не видно і тераса не заливається водою.

-Якщо у вас екстенсивний дах зі стійкими до засухи рослинами, то поливати не потрібно взагалі. Тільки в особливо спекотні дні або, якщо ви хочете, щоб вони виглядали більш зеленими та свіжими.


Міф 6. Влітку такий дах може загорітися


Якщо у вас на даху сад з автоматичним поливом, то пожежа неможлива — рослини не пересихають і не займаються. Якщо ж у вас екстенсивна покрівля, то загоряння дійсно можливе, але це трапляється дуже рідко. Крім того, німецькі спеціалісти розробили пожежно-охоронні норми — вздовж периметра зеленого даху встановлюють спеціальний бар’єр, який не загоряється (смуга з гальки або щебеню). Цього достатньо, щоб зупинити вогонь.


Міф 7. Взимку рослини можуть замерзнути


Цього не станеться, якщо висаджувати максимально стійкі для наших погодних умов види. Також необхідно пам’ятати, що чим вищий будинок, тим сильніші вітри будуть на даху. Рослинам, які люблять тепло та затишок закритих садів, там буде дискомфортно.

Зелений дах optigreen у місті Пфорцхайм (Німеччина)

Найважливішу роль відіграє субстрат. Якщо він правильно виготовлений він матиме пористу структуру і під час замерзання води в ньому взимку, його частинки рухаються та не ущільнюється. Звичайний грунт не дає такого ефекту, тому ґрунт ущільнюється та руйнує капіляри коріння рослин, що веде до їхньої загибелі.

Optigreen — німецька компанія, яка займається озелененням дахів понад 40 років. Її офіційним дистриб’ютором в Україні є студія ландшафтного дизайну «Вишукане садівництво». Студія консультує з питань озеленення дахів, займається продажем матеріалів, проектує та встановлює пласкі та скатні зелені дахи.

Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 294 днів. За цей час ми опублікували 26281 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
| Хто ми такі?

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button