Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 9 років та 283 днів. За цей час ми опублікували 23535 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Вісім будинків, спроектованих американським архітектором Френком Ллойдом Райтом, номіновано на внесення до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Френк Ллойд Райт був прибічником «органічної» архітектури, яка продовжує навколишній ландшафт та зливається з природою. До переліку об’єктів, що презентують його архітектурну спадщину, увійшли:

1) Юніті-Темпл, Оук-Парк, штат Іллінойс, 1906-1909. Масивні бетонні стіни храму, побудованого для унітарних універсалістів, покликані захищати приміщення від зовнішнього шуму.

Фото: Tom Rossiter / Harboe Architects

2) Будинок Робі у Чикаго – найвідоміший приклад райтівської концепції «дім прерій». Триповерховий маєток було збудовано в 1910 році для молодого бізнесмена, який невдовзі збанкрутував і був змушений залишити новий дім. У 1950-х роках Чиказька богословська семінарія вирішила знести будівлю й побудувати натомість гуртожиток для своїх студентів. Цьому завадив міжнародний резонанс, і сам Френк Ллойд Райт приїхав до Чикаго, щоб висловити протест проти таких планів.

Фото: Frank Lloyd Wright Trust

3) Резиденція Талієсін. Літній будинок Райта, який той почав будувати 1911 року в долині Спрінг Грін, штат Вісконсін, і назвав на честь середньовічного валлійського барда. Втілюючи ідеї про органічну архітектуру, він використав місцеві вапняк та пісок.

Фото: Frank Lloyd Wright Foundation

4) Дім з мальвами у Лос-Анджелесі, Каліфорнія, 1918-1921. Будинок проектувався як приватна резиденція, та водночас передбачав можливість використання як культурного центру, кінозалу тощо. Просторий внутрішній двір планувався як місце для театральних вистав. В оздобленні фасаду використано стилізовані зображення мальв.

Фото: Hollyhock House

5) Будинок над водоспадом, Ведмежий струмок, штат Пенсильванія. Райт вирішив зробити водоспад частиною проекту, спершу шокувавши такою пропозицією замовників – сімейство Кауфманів. Райт прагнув, аби під час будівництва не було зрублено жодного дерева, а всі великі камені лишилися на місці. Частину скелі використали в оформленні інтер’єру. Будівництво завершилося в 1939 році. Зараз будинок є музеєм і місцем паломництва любителів архітектури.

Фото: Western Pennsylvania Conservancy

6) Будинок Герберта і Катерини Якобс, Медісон, Вісконсін, 1937. Один із так званих «юсонівських будинків» (від USONA – Unites States of Nothern America), які Райт проектував для клієнтів середнього класу. Ці проекти втілювали ідею архітектора про деурбанізацію: за його задумом, жителі перенаселених міст мали переселятися у передмістя і пересуватися автомобілем.

Фото: David Heald, James Dennis

7) Західний Талієсін, Скоттсдейл, штат Аризона, 1938 рік. Це була зимова резиденція Райта, в якій він жив до своєї смерті у віці 91 року. Стіни будинку, розташованого посеред аризонської пустелі, архітектор збудував із місцевого каміння, з’єднаного бетоном.

Фото: Wikipedia

8) Музей Соломона Гуггенхайма в Нью-Йорку, 1956–1959. Музей у вигляді спіралі або мушлі, розташований на Манхеттені, – один із найвпізнаваніших проектів Френка Ллойда Райта. LEGO навіть випустила такий конструктор.

Фото: Jean-Christophe Benoit / Wikimedia

Комісія ЮНЕСКО обговорить занесення архітектурного доробку Райта на засіданні, що відбудеться в липні 2019 року в Баку. В разі позитивного рішення будівлі отримають гарантії збереження.

Мапа розташування восьми будинків Френка Ллойда Райта / savewright.org

Наразі список ЮНЕСКО налічує 1092 об’єкти, із них в США розташовано 24, переважно національні природні парки. Проекти Райта можуть стати першими зразками сучасної американської архітектури.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button