Київське море та вільнюські панельки: де знімали серіал «Чорнобиль»?
Справжня Прип'ять не підходила для зйомок, а над Чорнобильською АЕС збудували накриття.
Справжня Прип'ять не підходила для зйомок, а над Чорнобильською АЕС збудували накриття.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Шостого травня на американському каналі HBO відбулася прем’єра міні-серіалу «Чорнобиль» про аварію на Чорнобильській атомній станції, який знімали в Україні та Литві. Багато українців вже також подивилось першу серію нової телевізійної драми.
«Хмарочос» розповідає, де саме знімали багатосерійний фільм.
Художник-постановник серіалу Люк Хал пояснює, що саме в українських та литовських містах можна було найкраще відтворити автентичну епоху радянських 1980-х років. Особлива увага була приділена Києву, де, за його словами, «збереглося багато монументальних і унікальних архітектурних об’єктів того часу».
Вже відомо, що серед місць зйомок фігурували два київських університети, національна бібліотека (найімовірніше, Національна бібліотека імені Вернадського) і узбережжя Київського моря.
Поки що у серіалі з’явилася лише одна київська локація — Інститут гідробіології на оболонському проспекті Героїв Сталінграду. Фасад його двоповерхового стилобату схожий на будівлю прип’ятської міської лікарні МСЧ-126, куди після аварії привозили перших постраждалих — пожежників та робітників станції. Для історичної достовірності над стилобатом також відтворили напис, що височів над лікарняним дахом («Здоров’я народу — багатство країни»).
Одне з найголовніших місць серіалу — власне Чорнобильська АЕС. Прототипом для зйомок стала візуально схожа на неї Ігналінська атомна електростанція у Литві, яка ще наприкінці 1990-х років виробляла 73% всієї енергії для країни. Але у 1999 році литовський сейм гарантував зупинення обох її реакторів. Це було обов’язковою умовою вступу Литви до Європейського Союзу.
Втім, потрапити всередину цієї станції нелегко й зараз. Це і понині — закритий режимний об’єкт, а відтак команда серіалу, як пише видання Mirror, змушена була щодня проводити зйомки мало не з посвідченнями на руках.
До закриття Ігналінська станція мала власне місто-супутник Висаґінас, який сьогодні називають «містом безробітних атомників». У 1970-х роках це містечко, нині потроху вимираюче, було зведене просто посеред лісу, на берегу великого озера, і заставлене типовими радянськими п’яти- та дев‘ятиповерхівками. Втім, його тихі вулиці так і не стали локацією, де можна було б відобразити вулиці ще не закинутої Прип’яті (її обриси, за словами авторів серіалу, знімали лише на відстані).
Для цього обрали один зі спальних районів Вільнюсу — із переважно дев’ятиповерховою забудовою. У кадрі саме вона височіє на фоні імпровізованої прип’ятської лікарні. Ці типові будинки чимось нагадують обриси знаменитого вільнюського мікрорайону Лаздінай, зведеного в середині 1970-х років. Архітектурний проект цього району був представлений на кількох архітектурних виставках СРСР — і навіть отримав Ленінську премію.
Також саме у Вільнюсі, в одному з приміщень місцевої, вже закинутої, килимової фабрики, була облаштована для зйомок контрольна кімната реактору ЧАЕС.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті