Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 9 років та 274 днів. За цей час ми опублікували 23472 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Фото: unsplash

З 29 квітня по 4 травня в Парижі відбулася пленарна сесія IPBES (Міжурядової науково-політичної платформи ООН з біорізноманіття та екосистемних послуг), в рамках якої організація представила новий звіт про стан природи на планеті. Протягом трьох років звіт укладали 145 експертів з 50 країн світу. «Хмарочос» наводить деякі результати дослідження. 

Біорозмаїття

На землі налічується вісім мільйонів видів тварин і рослин (в тому числі 5,5 мільйона – комах). Приблизно мільйону –  впродовж наступного десятиліття загрожує вимирання. Те ж саме стосується близько 40% морської фауни.
500 тисячам наземних видів бракує площі для виживання: до 2016 року вимерли 560 порід ссавців, а також 3,5% свійських птахів. Загалом ссавці, птахи та земноводні могли вимерти на 20% більше, якби не інвестування у збереження видів у 109 країнах, яке здійснювалося з 1996 до 2008 років.

Харчі та сільське господарство

З 1970 року виробництво продовольчих культур зросло на 300%. При цьому 23% земельних ділянок деградують. 33% суші та 75% прісної води відведено рослинництву та тваринництву. Річні викиди СО2 становлять 5,6 гігатонн, їх поглинають морські та наземні екосистеми (це еквівалент 60% світових викидів внаслідок видобування горючих корисних копалин).

Чверть викидів становлять парникові гази, спричинені рослинництвом, в тому числі розчисткою нових земельних ділянок. Станом на 2015 рік, фінансова підтримка потенційно шкідливого сільського господарства у країнах ОЕСР (Україна в їхньому числі) становила 100 мільярдів доларів. При цьому приблизно 11% населення планети бракує їжі.

Світовий океан і рибальство

55% світового океану охоплені промисловим рибальством. За прогнозами, до кінця століття риби поменшає на 3-25% відсотків. Станом на 2011 рік, до третини всього рибальства було незаконним, незареєстрованим або нерегульованим.

Ліси

У світі налічується приблизно 13 мільйонів працівників лісового господарства. В порівнянні з 1970 роком, у 2017 – виробництво деревини зросло на 45%. Сільське господарство на 50% розширилось за рахунок територій лісу. Частка світової лісової площі в порівнянні з доіндустріальним періодом сьогодні становить 68%.

У 1990-2015 роки втрачено 290 мільйонів гектарів лісів, через розчищення та збір деревина. Площа висаджених лісів у цей же період зросла на 110 мільйонів гектарів. Близько двом мільярдам людей деревне паливо необхідне для задоволення первинних енергетичних потреб.

Гірнича промисловість та енергетика

Менше відсотка загальної площі землі використовується для видобутку корисних копалин. Зазначається, що ця промисловість має незначний негативний вплив на біорізноманіття, викиди, якість води та здоров’я людей.

Урбанізація, розвиток та соціально-економічна сфера

З 1992 року кількість міських територій зросла більше ніж в 2 рази. До 2050 року буде прокладено 25 мільйонів кілометрів нових доріг, більшість з них – заплановано у найменш розвинених країнах та тих, що розвиваються. З 1970 років чисельність людського населення збільшилася приблизно у двоє з 3,7 до 7,6 мільярда.

Відбуваються 2,5 тисячі конфліктів стосовно видобутку корисних копалин, води, продовольства та землі. Більше тисячі екологічних активістів та журналістів було вбито з 2002 по 2013 рік.

Здоров’я

Встановлено, що 17% інфекційних захворювань поширюються переносниками тваринами і викликають понад 700 тисяч смертей щорічно.

21 мільйон населення Африки та Азії відчуває продовольчу незахищеність. 40% населення світу не мають доступу до чистої та безпечної питної води.

80% світових стічних вод викидаються неочищеними. Щорічно у світові водойми викидається 300-400 мільйонів тонн важких металів, розчинників та інших промислових відходів. У порівнянні з 1980 роком, забруднення планети пластиком збільшилось у 10 разів.

Зміна клімату

У 2017 році було зафіксовано, що середня глобальна різниця температур у порівнянні з доіндустріальними рівнями становить 1 градус за Цельсієм. Кожного десятиліття ця температура зростає на +/- 0,2 (+/- 0,1) градуса. З 1990 року рівень світового океану зріс на 21 сантиметр. З 1980-го в 2 рази зросла кількість парникових викидів. На 40% зріс вуглецевий слід через туризм (в тому числі авіа та автомобільні подорожі) у проміжку 2009-2013 років. У разі всесвітнього потепління до 2 градусів – більшість ареалів наземних видів сильно скоротиться.

Щорічно продукується близько 60 мільярдів тонн відновлюваних та невідновлюваних ресурсів. В порівнянні з тим же 1980 роком, споживання на душу населення підвищилось на 15%.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button