У неділю 9 червня на маркеті «Балкони і тераси» від Всі.Свої Дмитро Макагон прочитав лекцію «Київські балкони як окремий вид мистецтва».
Дмитро працює інженером-проектувальником архітектурного бюро Buro-o. На лекції він розповів про види балконів, що таке скління і чому київські балкони виглядають так жахливо. «Хмарочос» записав тези з його лекції.
Перш ніж розповісти про балкони, треба ознайомитися з теорією і розібратися, що таке безпосередньо балкони, тераси і лоджії. Тому наступні визначення я взяв із сайту Державних будівельних норм України:
Балкон – це виступаюча з площини стіни фасаду огороджена площадка, що служиться для відпочинку влітку.
Лоджія – перекрите й обгороджене з трьох боків приміщення, відкрите із зовнішнього простору або засклене, що служить для відпочинку влітку. Засклена лоджія не є верандою.
Тераса – огороджена відкрита прибудова до будинку у вигляді площадки для відпочинку, що може мати дах, розміщується на землі або над нижче розташованим поверхом.

Київське розмаїття балконів
Я не зовсім погоджуюся із тим, що балкони – призначені лише для відпочинку влітку. Невже не можна на балконі відпочивати зимою? Але на превеликий жаль, для багатьох людей в Україні балкони служать як додаткова маленька кладовка.
Я замислювався, навіщо нам взагалі балкони? І дійшов висновку, що це безпосередній зв’язок із вулицею. Коли вулиці красиві і вид з балконів на них чудовий, тоді хочеться мати зв’язок із ними. Наприклад, в Іспанії біля моря, засклені балкони ви не побачите. Але якщо пройти декілька кварталів у глиб міста, там ситуація вже гірша. Тому що вид з балконів розгортається не на море, а на автостоянки та інші будинки.

Видові балкони ніхто не склить. Фото: Дмитро Макагон
Тож, в основному, вигляд балкону залежить від вигляду вулиці. І тут постає питання: чи можна засуджувати бажання людей відгородитися від вулиці? Через шум, гази, смітники і стоянки для машин, на балконі перебувати не комфортно. Тому їх склять, використовують як кладовки, або вони стають продовженням кімнати.
Наприклад, в Торонто, балкони хмарочосів не склять, але ніяк і не використовуються. Тому, здебільшого, вони слугують лише як аварійний вихід. Тим більше у них є закон, який забороняє ставити меблі на балконі. В них сильні вітри і меблі можуть зірватися і впасти вниз. Теж саме у Німеччині. Звісно, у них балкони дуже гарні, але діє заборона склити і змінювати фасад. У нас в Україні теж не можна змінювати фасад, але це ніяк не карається.

Балкони у новобудові Відня Фото: Дмитро Макагон
Архітекторам, щоб запобігти склінню, потрібно завжди оригінально виходити із ситуації.
Ідеальний варіант скління – без контурів. Коли немає багато широких полос різних кольорів і форм. Інколи роблять так, що одна частина засклена, а інша ні. Це виглядає цікаво і гарно. І якщо вже склити, то краще, щоб усі балкони були зроблені однаково, аби не порушувати симетрію фасаду. Тоді навіть засклені балкони будуть гармонійно виглядати з вулиці.
Вважаю, що якщо люди хочуть склити свої балкони – їм потрібно це дозволити. Тому що дуже часто вулицю ніяк не зміниш, вона жахлива, і це нормально, що люди хочуть відгородитися від неї.
Ми часто щось робимо зі своїми балконами. Тільки дуже часто, це не вияв творчості, а жадібність.

Балкони в Берліні. Фото: Дмитро Макагон
Пояснюю: загальну площу квартир визначають як суму площ усіх приміщень квартири (за винятком вхідних тамбурів в одноквартирних будинках), вбудованих шаф і літніх приміщень, підрахованих із такими знижувальними коефіцієнтами:
– для балконів і терас – 0,3;
– для лоджій – 0,5;
– засклених балконів – 0,8;
– веранд, засклених лоджій і холодних комор – 1,0.
Купуючи маленьку квартиру з балконом, люди часто потім перетворюють його на окрему кімнату або збільшують площу.
Є в Києві ще цікава історія, хтось переробив балкон на ніс корабля. Напевно, (сміється) це якась ностальгія за морем чи мореплавством. Або власники вважають, що це творчо та оригінально.

Знаменитий балкон-корабель
Якщо поглянути на цю ситуацію серйозно, то я вважаю, що ці випадки із реконструкцією балконів відбуваються через байдужість інших сусідів. Люди просто вирішують не втручатися. І це найгірше.
В Україні популярна техніка утеплення балконів. Вона зменшує відстань між балконом і кімнатою, тому холод не проходить і не утворюється конденсат. Конденсат я уявляю як кухоль холодного пива, який через деякий час покривається краплями зовні. Конденсат утворюється тому, що теплий пар, який надходить з квартири, осідає на холодну огорожу балкону. Тривала вологість спричиняє утворень мокрих плям на стінах квартири, так зароджується пліснява і грибок.
Тераси в Україні більш популярні у кафе та ресторанах. Якщо говорити про багатоповерхівки, то люди не люблять перший поверх. Вважають його найгіршим для життя, через те, що перехожі заглядатимуть у вікна. У Європі тераси – це більш популярне явище. Там висаджують рослини, розміщують меблі, роблять їх комфортними. Інколи, для терас роблять навіть окремий вхід.

Засклені лоджії в Києві
Думаю, якби в нас були великі тераси, з них би точно зробили дитячі кімнати (сміється). Якщо говорити про прибудинкові території, то вони нікому, за документами, не належать. Звісно, дуже часто можна зустріти, що хтось з будинку опікується цією ділянкою, щось висаджує, облагороджує і доглядає. Але, оскільки ця земля нікому не належить, прибудинкові території, навіть облаштовані належним чином, виглядають не гармонійно.
Що стосується терас магазинів і кафе, то я вважаю, що вони взагалі не потрібні. Але зараз у Києві почали ставити столики на вулицях і це виглядає дуже гарно. Ілюстрація того, що ми рухаємося у Європу, це добре!
Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 308 днів. За цей час ми опублікували 26387 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті