В Києві встановили станцію моніторингу якості повітря. Як вона працює?
До кінця року у столиці планують встановити ще 15 таких пунктів.
До кінця року у столиці планують встановити ще 15 таких пунктів.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
У Дарницькому районі Києва за адресою вул. Ревуцького, 35 презентували комплексну станцію моніторингу якості повітря. Вона стала другою в рамках проекту Managing Air Quality від міської ініціативи Kyiv Smart City.
Прилад перевіряє в режимі реального часу не тільки концентрацію пилу, а й рівень оксиду азоту, сірки, озону і чадного газу та вимірює температуру і вологість.
«Ми вирішили встановити цю станцію саме тут, адже це найближче ОСББ, яке знаходиться біля єдиного в Украні сміттєспалювального заводу «Енергія». Від нього до будинку на Ревуцького лише 2 км», – пояснює Олександр Карпенко, керівник напрямку «Розумне довкілля» KyivSmartCity.
Це друга станція, яку встановили в рамках громадського проекту «Розумне довкілля». Перша станція моніторингу якості довкілля уже працює у ЖК «Файна таун» на Салютній, 2.
«Спочатку ми планували встановити 30 таких станцій у 2019 році. Оскільки до кінця року вже залишилось менше, ніж півроку, ми плануємо встановити ще хоча б 15 таких станцій», – пояснює Карпенко.
За словами Олександра Карпенка, усі станції купували за кошти інвесторів або за допомогою крауфдандингу. Вартість однієї станції разом з обслуговуванням складає $800. Станцію встановили на висоті 4 м, оскільки саме така висота рекомендована Директивою ЄС.
«На станцію на Ревуцького кошти виділили небайдужі підприємці, однак ми бачимо, що це цікаво і для жителів довколишніх будинків. Якщо у будинку живе 800 мешканців, вони можуть скинутись по одному долару на станцію моніторингу. Це дасть їм можливість зрозуміти, яким повітрям вони дихають, де безпечно гуляти з дітьми, а куди краще не заходити», – пояснює Олександр.
Наступну станцію моніторингу планують встановити у Святошинському районі Києва, оскільки тут немає стаціонарних пунктів моніторингу якості повітря від Центральної геофізичної обсерваторії ім. Бориса Срезневського.
Читайте також: У Києві запустять систему перевірки якості повітря. Як вона працюватиме?
«До нас звертались з проханням встановити пункт на Майдані Незалежності, на Бессарабській площі, яка є найзабрудненішою не лише в Києві, а й в Україні. Втім, найбільш вірогідно, що третій пункт буде таки у Святошинському районі. Зараз ми ведемо консультації з науковцями, за якою адресою його краще розташувати», – розповідає Олександр Карпенко.
Ще навесні у Києві запустили портал air.kyivsmartcity.com, на якому кияни в режимі реального часу можуть дізнатись про якість повітря.
На цьому порталі замірюється якість повітря за вісьмома показниками, які визначені у директиві Директиві Євросоюзу 2008/50/ЄС. Це, зокрема, рівень озону, бензолу, оксиду та діоксиду азоту, діоксиду сірки, чадного газу та дрібнодисперсного пилу (частинки PM10 та PM2.5) в повітрі. Також є датчики, які вимірюють температуру та вологість повітря.
Особливість системи моніторингу якості повітря від KyivSmartCity є її відкритість та актуальність. Для цього не потрібно реєструватись у системі, а всі дані оновлюються кожні 10 хвилин і їх можна завантажити у машиночитному форматі.
«Станція працює в режимі реального часу. Передача даних здійснюється через вай-фай. На порталі є інтерактивна мапа, на якій можна обрати маркер. За кожним і забруднювачем ми можемо бачити історичний тренд, як змінюється концентрація протягом доби», – пояснює Олександр Карпенко.
За його даними вже зовсім скоро у Києві запрацює мобільна пересувна лабораторія перевірки якості повітря. Потрібне обладнання вже закупила Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління.
«Ми плануємо співпрацювати з ними щодо перевірок якості повітря. Якщо ми займаємось лише моніторингом, то це буде сертифікована лабораторія. Ми плануємо їх залучати, якщо буде перевищення норми у 3-5 разів. Тоді ми матимемо офіційні дані, на основі яких ми зможемо звертатись до державної екологічної інспекції, щоб вона реагувала на порушення», – розповідає Олександр Карпенко.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті