Чому в містах складають ЗНО краще ніж в селах? (документ)
В УЦОЯО пояснили, як виникає освітня нерівність.
В УЦОЯО пояснили, як виникає освітня нерівність.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24981 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Український центр оцінювання якості освіти представив звіт про стан освітньої нерівності у містах та селах. Про це повідомляє Texty.org.
Згідно з ним, випускники, які складають ЗНО з міста, отримують за тест, в середньому, на 15 балів більше за випускників з сіл. Починаючи з першого ЗНО в Україні найбільший розрив у результатах спостерігається в англійській мові та математиці. У 2018 році 18% складачів тестів із сіл не перетнули прохідний поріг, у той час як серед міських складачів іспит провалили лише 4%.
Сільські випускники рідше обирають престижні спеціальності з високим прохідним балом: у 2018 році вдвічі менша кількість випускників з сіл, ніж з міста, обрала вступ зокрема на ІТ-спеціальності. На педагога вступали 10% містян та 20% селян, на аграріїв – 2% містян, 6% селян.
Ситуацію пояснюють чотирма причинами:
Випускники ліцеїв та гімназій, які є в основному в містах, отримують вищі бали на ЗНО. Школи в селах гірше забезпечені оснащенням та кадрами.
Зокрема, батькам важко сплачувати дитині репетитора, позаяк він зазвичай працює в місті. Відвідування додаткових занять вимагає також додаткових коштів на проїзд. У містах на 13% складачів ЗНО користуються послугами репетитора, ніж у селі. В свою чергу, ефективність відвідування гуртків до вступу підтверджує тестування міжнародної організації якості та рівності освіти PISA.
Держстат виявив, що прибуток батьків із сіл в середньому на 14% нижчий, ніж батьків з міст. У 2015 році складачі з родин із нижчим соціально-економічним статусом отримали за природничий іспит на 13% менший бал за містян, на 12% нижчий – за читацький і на 14% – за математичний.
Варто зазначити, що вступники з сільських сімей менше забезпечені інтернетом та власною літературою.
Також зазначають, що для батьків із сільської місцевості переїзд дитини на навчання в місто часто виявляється невигідним.
В Огранізації економічного співробітництва та розвитку «Освітні можливості для всіх» йдеться про те, що батьки з вищим рівнем освіти мають вищі очікування до освіти дітей. Дослідження PISA також показують, що високоосвічені батьки з більш забезпеченого соціально-економічного середовища підштовхують дітей вчитися краще.
Читайте також: Прописка у бабусі та інші хитрощі: як у Києві набирали дітей до Нової української школи
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті