Який має вигляд відреставрований храм Спаса на Берестові на Печерську? (Фото)
Церкву відкрили 28 вересня після трирічної реставрації.
Церкву відкрили 28 вересня після трирічної реставрації.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 121 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Фотографії відреставрованої церкви виклали у Facebook директорка Департаменту культури КМДА Діана Попова та власник компанії 24Print Євген Полтавцев.
28 вересня 2019 року о 12 годині відбулось відкриття відреставрованого храму Спаса на Берестові, пам’ятки архітектури XII—XVII століть, розташованої поблизу Києво-Печерської лаври. Храм у 1990 році включили досписку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО як частину історико-архітектурного ансамблю лаври.
Меценатом реставрації церкви і благоустрою території довкола став В’ячеслав Москалевський (президент Кондитерської корпорації «Рошен»), який виділив на цей проєкт 50 млн грн. Реставраційні роботи в храмі розпочалися у 2017 році.
Церква Спаса на Берестові вперше згадується в літописі під 1072 роком. Існує припущення, що її збудували коштом Володимира Мономаха. Храм у ХV столітті зруйнував кримський хан, після чого зберігся лише перший ярус прямокутного притвору. У XVII столітті церкву реставрували в стилі українського бароко на замовлення Петра Могили.
При перебудові з первісної конструкції використали збережену західну частину з нартексом і хорами, добудували дві каплиці й поставили п’ять бань. Для розпису храму запросили грецьких майстрів. На початку ХIX століття до церкви прибудували дзвіницю у стилі класицизму (за проєктом Андрія Меленського). Такою вона збереглася до наших днів.
Процес реставрації храму був досить плідний. Відновлюючи фрески ХVII століття, спеціалісти розпізнали під ними гарно збережений шар із живописом XII століття. А під час археологічних розкопок знайшли поховання ХV-XVIII століть, де виявили більше тисячі окремих знахідок – амулети з ікла дикої тварини, люльки, хрестики, фрагменти віконниць тощо.
Одним з основних об’єктів дослідження під час реставрації став некрополь церкви Спаса на Берестові з похованнями XV–XIX століть різного ступеня збереженості. У ході досліджень зафіксували культурні шари від IX століття до н.е. до XIX століття н.е.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті