Що не так у новому законі, який регулює вивезення сміття?
Відтепер в Києві є лише один оператор вивозу сміття на все місто. ОСББ проти такого рішення.
Відтепер в Києві є лише один оператор вивозу сміття на все місто. ОСББ проти такого рішення.
Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 300 днів. За цей час ми опублікували 26324 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
У 2017 році Верховна Рада України прийняла новий закон «Про житлово-комунальні послуги», який, зокрема, передбачає регулювання вивезення побутових відходів із багатоквартирних будинків. Утім, у ході впровадження нового закону виникла неоднозначна ситуація, пов’язана з автономією ОСББ і ЖБК. «Хмарочос» спробував дослідити суть законодавчої колізії, пов’язаної з вивезенням сміття.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» закон змінює класифікацію комунальних послуг. Відтепер вивезення сміття потрапляє в розряд комунальних послуг, яка називається «поводження з побутовими відходами».
Також упродовж року – з 1 травня 2019 по 1 травня 2020 – співвласники мають або укласти індивідуальний договір з компанією, яка надає комунальні послуги, або підписати договір як колективний користувач від імені ОСББ чи ЖБК.
За законом компанію, з якою укладають договір, визначає конкурс.
«За результатами конкурсу у Києві перемогла одна компанія на все місто – КП “Київкомунсервіс”, яка отримала право укладати договори на термін до семи років», – розповідає Марія Осипчук, юристка з питань управління житлом.
У конкурсі брали участь дев’ять компаній. Різні оператори висували свої кандидатури залежно від районів, у яких вони працюють. Проте в усіх районах Києва конкурсна комісія одноголосно обрала КП «Київкомунсервіс».
«Імовірно, положення про конкурс написано так, що повністю задовольнити його може тільки КП “Київкомунсервіс”», – пояснює ситуацію Марія Осипчук.
За словами Олександра Запорожця, керівника справами двох ОСББ у Києві, КП «Київкомунсервіс» вже почало розсилати повідомлення органам самоуправління з вимогою підписати з ними договір. Але за закон про ОСББ передбачає, що вони самостійно визначають, як управляти будинком.
Чимало ОСББ та ЖБК наразі мають договори з іншими операторами вивезення сміття, якість послуг яких їх повністю задовольняє. Ба більше, в умовах договору з «Київкомунсервісом» передбачена плата не за фактичний обсяг вивезеного сміття, а за кількість зареєстрованих осіб в помешканні. Представники об’єднань самоуправління категорично незгодні з таким способом розрахунку і стверджують, що так їм доведеться платити більше.
У рішенні Київради від 17 квітня 2018 року також йдеться про те, що ОСББ та ЖБК самостійно визначаються з виконавцем послуг на вивіз побутових відходів і результати конкурсу їх не стосуються. На це рішення посилається також Антимонопольний комітет у відповіді на звернення ЖБК «Річковик-2». Проте, як пояснює юристка Марія Осипчук, «закон має вищу юридичну силу і чітко визначає, що виконавця має визначити конкурс без будь-яких виключень, тому рішення міської влади по суті нічого не змінює».
З 1 травня 2020 року єдиним законним виконавцем послуг з вивезення сміття в місті Києві буде «Київкомунсервіс».
«Якщо ця компанія вважає себе зобов’язаною вивозити сміття з двору ОСББ, яке бажає співпрацювати з іншими підрядником, то може виникнути “боротьба за смітники”», – розповідає про Марія Осипчук. – «Також “Київкомунсервіс” може вирішити нараховувати плату всім співвласникам плату за свої послуги. За законом про житлово-комунальні послуги санкція за несплату – це обмеження або припинення користування послугою і нарахування пені. Фактично “Київкомунсервіс” може просто перестати надавати послугу. Для ОСББ це буде найкращий вихід. Зважаючи на недосконалість закону, такі дії “Київкомунсервісу” були б адекватними».
За словами Олександра Запорожця, об’єднання самоуправління не планують відмовлятися від своїх підрядників і переходити на дорожчий і, на їхню думку, менш якісний сервіс. «Зрештою, у Києві всього дві тисячі будинків, які об’єдналися в ОСББ і ЖБК, що становить десь 15% усіх будинків. Чому б “Київкомунсервісу” не зосередетися на обслуговуванні решти 11 тисяч?», – каже Запорожець.
Марія Осипчук наголошує, що єдиним адекватним виходом із цієї ситуації є корекція закону. За її словами, днями екологічний комітет Верховної Ради обирає один із законопроєктів, які вносять зміни в низку законів, зокрема, щодо сміття, і це гарна і чи не єдина наразі можливість врегулювати ситуацію.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті