Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Партнерський матеріал з


Мабуть, кожен з нас стикався із проблемою звукоізоляції у помешканнях. Здавалося б, що подібні історії мали залишитися в стінах радянських хрущовок, проте нерідко на зайві шуми скаржаться і жителі новобудов. Хоча вирішити цю проблему за сучасних технологій та матеріалів цілком реально, як у старих, так і в нових будівлях.

«Хмарочос» спільно з компанією Acoustic Group розповідає про фактори, які впливають на рівень шуму в квартирі й можливі рішення. А також, які вимоги має витримати забудовник та що робити з аномально шумними сусідами?

Як будівельні норми і закон
регулюють рівень шуму?

Є декілька документів, які регулюють шумоізоляцію житла – наказ МОЗ №463 про допустимі рівні шуму і відповідний закон та ДБН «Захист територій, будівель і споруд від шуму».

Серед іншого, вони визначають допустимий рівень шуму. «Таке нормування коректне для відносно постійних джерел шуму, які можна виміряти, – пояснює Євген Фрідліб, головний інженер Acoustic Group. – Звуки можуть надходити зовні від транспорту, комерційних приміщень чи інженерних систем». В житлових будинках він не має перевищувати 35 дБА вдень та 25 дБА– вночі».

Разом з тим, є непостійні шуми, які важко зафіксувати. Переважно це – звуки від сусідів внаслідок роботи телевізора чи пилососа, музика, кроки, гавкіт, сварки тощо. Для таких випадків коректніше використовувати показники ізоляції конструкцій, а саме – наскільки добре ті не пропускають звуки.

До основних характеристик конструкцій належить індекс ізоляції повітряного шуму (R’w). Згідно з ДБН, для стін/перекриттів між квартирами цей показник має бути не менший 52 дБ. Якщо ця вимога витримана, звичайні звуки життєдіяльності не буде чутно у сусідніх квартирах. Зазвичай проблема повітряного шуму притаманна стінам, які робляться з матеріалів із низькою ізоляцією – газобетон, пустотілі керамзобетонні та керамічні блоки товщиною 200-250 мм.   

На практиці забудовники вкрай рідко мають документи, які підтверджують відповідність нормам звукоізоляції, зазначає Євген Фрідліб. Тому важливо запитувати про використані матеріали. «Бетонна стіна, товщиною понад 20 сантиметрів або стіна з повнотілої цегли – відповідатиме нормативним вимогам та забезпечить мінімально достатній рівень комфорту. Якщо ж використали блоки з газобетону або керамзитобетону – ви точно чутимете сусідів», – розповідає інженер.

Ще один показник – це індекс ізоляції ударного шуму (L’nw). Ударний шум поширюється конструкцією будівлі та виникає від кроків, пересування предметів та інших ударів у підлогу. Часто він дратує найбільше.

«Більшість новобудов використовують монолітно-каркасну технологію. Тому перекриття між поверхами роблять з бетону. Він відносно непогано ізолює повітряний шум, але для ізоляції від ударного – необхідно правильно виконати стяжку і застосувати ефективний звукоізоляційний шар.

Забезпечити хорошу ізоляцію ударного шуму – це найкращий подарунок, який може зробити забудовник для своїх майбутніх мешканців», – розповідає інженер.

Що робити з повітряним шумом

Повітряний шум у житлі зазвичай спричиняють саме сусіди збоку.

Він може турбувати навіть тоді, коли вимоги ДБН у будинку були дотримані. Будівельні норми вказують узагальнені комфортні показники, але додаткова звукоізоляція може знадобитися людям з підвищеною чутливістю або тим, хто досить гучно проводить час вдома.

Для додаткової ізоляції стін сьогодні використовують каркасні або безкаркасні конструкції. Одним  найоптимальніших варіантів є системи «ЗИПС», які за допомогою спеціальних пружних кріплень монтуються одразу на стіну. При цьому рівень додаткової звукоізоляції залежить від товщини панелей.

Ліворуч – ЗИПС, праворуч – каркасне облицювання

«Варто розуміти, що ізоляції повітряного шуму не можна досягти тонкими матеріалами. Ефективними будуть панелі, завтовшки від п’яти сантиметрів», – зазначає інженер компанії. «ЗИПС» системи мають товщину від 53 до 130 мм та забезпечують додаткові 9-18 дБ ізоляції.

Важливу роль відіграють також непрямі шляхи передачі шуму – через вентиляцію, фасад та ін.

Каркасні конструкції потребують більшої товщині – від 90 мм. Проте вони частіше застосовуються для дуже нерівних стін та стелі

Для заповнення простору між стіною і каркасом використовують екологічні звукопоглинаючі плити, наприклад, «Шуманет-ЕКО», пружні підвіси «Ультракустик» та спеціальні прокладки/герметики.

Залежно від рівня проблеми, звукоізоляція стін може коштувати 800-1500 гривень за квадратний метр. Водночас, у більшості випадків достатньо ізолювати одну стіну – ту, що прилягає до квартири з гучними сусідами, щоб забезпечити бажаний спокій у квартирі.

Що робити з ударним шумом?

Якщо заважає ударний шум від сусідів зверху, ситуація складніша. Такі звуки поширюються усіма конструкціями будинку і звукоізоляція однієї стелі не завжди  дає бажаний результат. Щоб досягти гарантований ефект, потрібно комплексно ізолювати всі поверхи.

Найбільш оптимальний варіант – вирішити це питання ще на етапі будівництва. Тому основна відповідальність лягає саме на забудовника, вважає головний інженер Acoustic Group. «Сьогодні будинки найчастіше здають в експлуатацію зі стяжкою. Вкрай важливо, на який матеріал забудовник цю стяжку поклав», – каже він.   

Ліворуч – «Акуфлор», праворуч – «Акуфлекс»

Приклад ефективного матеріалу – волокниста підкладка «Акуфлекс», що знижує ударний шум на 27 дБ. Вона має товщину 4 мм і з запасом забезпечує нормативні вимоги.

Варіант для підвищенної ізоляції – плити «Акуфлор-S20» зі скловолокна, товщиною 2 сантиметри і з ефективністю зниження шуму понад 35 дБ.

При цьому використання якісних звукоізоляційних матеріалів для підлоги не матиме суттєвого впливу на бюджет будівництва. За словами Євгена Фрідліба, мінімально достатньої ізоляції можна досягти витративши додаткові 55-70 гривень на квадратний метр, а для комфортних умов – додаткові 100-120 гривень на кв м.

Для детального підбору оптимального рішення можна отримати консультацію у інженерів Acoustic Group.


Врешті, як для забудовника, так і для майбутніх жителів роботи зі звукоізоляції не потребуватимуть багато часу чи значних витрат в рамках загального бюджету. Особливо, якщо потурбуватися про це заздалегідь: на етапі будівництва чи першого ремонту у квартирі.

Однак ці витрати можуть бути не менш важливими, ніж, наприклад, на систему кондиціонування чи якісні штори. Адже звукоізоляція суттєво підвищує комфорт житла та забезпечує спокій на довгі роки. Без навушників чи постійних скарг до сусідів.

Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 132 днів. За цей час ми опублікували 25068 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button