Через білоруські протести АМКУ посилює моніторинг за ринками пального
В Білорусі, що є одним з головних експортерів нафтопродуктів до України, страйкуватимуть обидва нафтопереробні заводи.
В Білорусі, що є одним з головних експортерів нафтопродуктів до України, страйкуватимуть обидва нафтопереробні заводи.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 123 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Антимонопольний комітет України (АМКУ) посилив моніторинг за ринками пального через протести в Білорусі, що є одним з головних експортерів нафти й нафтопродуктів до України, повідомляє Громадське.
За словами керівника консалтингової групи «А-95» Сергія Куюна, понад 30% палива на українських заправках мають білоруське походження.
Через залежність від імпорту нафти й нафтопродуктів, політична ситуація в Білорусі дійсно може вплинути на ринок пального в Україні. За даними Держстату, понад 12% імпорту за перше півріччя 2020 року — це мінеральні палива. У разі перебоїв із постачаннями нафти в країні немає внутрішніх ресурсів для заміни.
В АМКУ закликали учасників ринків пального втриматись від «антиконкурентних практик», таких як створення штучної нестачі пального, завищення цін чи перешкоджання імпорту нафтопродуктів через морські порти. У разі виявлення порушень в АМКУ пообіцяли діяти «відповідно до чинного законодавства».
Що відбувається в Білорусі на тлі протестів?
На обох нафтопереробних заводах Білорусі — Мозирському НПЗ та «Нафтані» — працівники повідомляють про страйкування. На «Нафтані» вже понад 3200 працівників підписалися за відставку Олександра Лукашенка та заявили про початок страйку з 29 серпня, якщо до того часу він не піде з посади.
Працівники Мозирського НПЗ теж почали збір підписів, але результати планують оголосити не раніше наступного тижня. Один із цехів НПЗ оголосив частковий страйк протягом трьох робочих годин щодня, з 20 серпня.
Яким це вплине на Україну?
Експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Адріан Прокіп сумнівається в перебоях у постачанні нафтопродуктів з Білорусі.
«Технологія роботи нафтопереробних заводів — це безперервний процес. Виробники в Білорусі розуміють: якщо вони зупиняться, це буде довший процес, і постраждають у першу чергу самі вони», — пояснює Прокіп у коментарі Громадському.
На його думку, це стане можливим лише у випадку, якщо всі працівники НПЗ оголосять тотальний страйк або влада Білорусі піде на їх силове придушення. Тоді Україні доведеться переорієнтовуватися на постачання з інших країн: збільшиться кількість європейських постачальників, що вплине на ціни на ринку.
Але Прокіп додає, що наразі ймовірність того, що ситуація в Білорусі вплине на постачання нафтопродуктів на ринок України, низька.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті