Зараз роботи проводять без паспорту об’єкта. Фото: Дмитро Перов
Вранці 24 вересня у Києві знесли двоповерхову садибу середини XIX століття, що на вулиці Саксаганського, 76. Відео демонтажу опублікувала місцева мешканка, режисерка Жанна Максименко-Довгич.
«Старі будинки Києва помирають швидко. “Ви не маєте жодної цінності, вас немає у списку пам’яток”, — кажуть їм. А потім руйнують, бо кому вони треба, ці двоповерхові залишки того міста, яким був Київ на початку минулого століття», — написала вона.
Містяни, які прийшли на місце демонтажу, кажуть, що робітники відмовилися показувати їм будь-які дозволи на роботи. Наразі єдиним документом, який вдалося знайти, стали містобудівні умови та обмеження. Департамент містобудування та архітектури КМДА видав їх замовнику робіт, ТОВ «Інвест Рентал», у травні цього року.
Згідно з документом, мова йде про реконструкцію будівлі з її подальшою надбудовою. Гранична висота нового «адміністративного будинку» не має перевищувати 27 метрів, або дев’ять поверхів. До знесення тут працювали ветеринарна клініка, китайський ресторан та відділення «Нової пошти».
Так садиба виглядала у 2012 році. Фото: Ян Медников
Краєзнавець Антон Короб стверджує, що ця садиба була «останнім вцілілим зразком того, як виглядала забудова цього району в середині XIX століття».
«Це була дерев’яна садиба, обкладена цеглою. Такий цегляний декор взагалі був характерний ще для 1860-х років. Цю садибу видно на світлині київського фотографа Франца Мезера, яку він зробив у 1870-х», — розповідає він.
На початку 1870-х років, як писав історик Дмитро Малаков, у Києві налічувалося менше 500 кам’яних будинків: більшість будинків, які зводили з каменю, були переважно одноповерховими садибами.
«Судячи з архітектури будинку, його дійсно зводили у 1870-х. Спершу садиба належала поручику Йосифу Лошевичу. В архівах, що датуються початком-серединою 1870-х років, є декілька документів, які дозволяють Лошевичу робити в садибі перебудови. Тобто на той час будинок вже стояв», — розповіла «Хмарочосу» історик архітектури Олена Мокроусова.
Садиба Лошевича на світлині Франца Мезера, 1870-ті роки. Фото: Антон Короб
На думку Короба, цю садибу можна було вважати найстарішою будівлею, що збереглася на Саксаганського. Втім, за весь цей час вона так і не отримала охоронного статусу.
Про замовника «реконструкції з надбудовою» наразі також мало що відомо. За даними YouControl, бенефіціарним власником ТОВ «Інвест Рентал» є Армен Гарікович Варданян, який займається «діяльністю ресторанів», а також «наданням в оренду нерухомого майна».
Також, за інформацією ЧЕСНО, в 2007 році людина з таким самим ПІБ балотувалася до Верховної Ради у складі виборчого блоку «КУЧМА». У списку цього блоку вона представляла партію «Союз», що станом на 2013 рік вважалася «однією з 14 найбільших проросійських партій України».
Так виглядала садиба у 1980 році. Фото: Василь Галайба
Фото обкладинки: Денис Давидов
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті