Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 296 днів. За цей час ми опублікували 26302 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
Зараз роботи проводять без паспорту об’єкта. Фото: Дмитро Перов
Вранці 24 вересня у Києві знесли двоповерхову садибу середини XIX століття, що на вулиці Саксаганського, 76. Відео демонтажу опублікувала місцева мешканка, режисерка Жанна Максименко-Довгич.
«Старі будинки Києва помирають швидко. “Ви не маєте жодної цінності, вас немає у списку пам’яток”, — кажуть їм. А потім руйнують, бо кому вони треба, ці двоповерхові залишки того міста, яким був Київ на початку минулого століття», — написала вона.
Містяни, які прийшли на місце демонтажу, кажуть, що робітники відмовилися показувати їм будь-які дозволи на роботи. Наразі єдиним документом, який вдалося знайти, стали містобудівні умови та обмеження. Департамент містобудування та архітектури КМДА видав їх замовнику робіт, ТОВ «Інвест Рентал», у травні цього року.
Згідно з документом, мова йде про реконструкцію будівлі з її подальшою надбудовою. Гранична висота нового «адміністративного будинку» не має перевищувати 27 метрів, або дев’ять поверхів. До знесення тут працювали ветеринарна клініка, китайський ресторан та відділення «Нової пошти».
Так садиба виглядала у 2012 році. Фото: Ян Медников
Краєзнавець Антон Короб стверджує, що ця садиба була «останнім вцілілим зразком того, як виглядала забудова цього району в середині XIX століття».
«Це була дерев’яна садиба, обкладена цеглою. Такий цегляний декор взагалі був характерний ще для 1860-х років. Цю садибу видно на світлині київського фотографа Франца Мезера, яку він зробив у 1870-х», — розповідає він.
На початку 1870-х років, як писав історик Дмитро Малаков, у Києві налічувалося менше 500 кам’яних будинків: більшість будинків, які зводили з каменю, були переважно одноповерховими садибами.
«Судячи з архітектури будинку, його дійсно зводили у 1870-х. Спершу садиба належала поручику Йосифу Лошевичу. В архівах, що датуються початком-серединою 1870-х років, є декілька документів, які дозволяють Лошевичу робити в садибі перебудови. Тобто на той час будинок вже стояв», — розповіла «Хмарочосу» історик архітектури Олена Мокроусова.
Садиба Лошевича на світлині Франца Мезера, 1870-ті роки. Фото: Антон Короб
На думку Короба, цю садибу можна було вважати найстарішою будівлею, що збереглася на Саксаганського. Втім, за весь цей час вона так і не отримала охоронного статусу.
Про замовника «реконструкції з надбудовою» наразі також мало що відомо. За даними YouControl, бенефіціарним власником ТОВ «Інвест Рентал» є Армен Гарікович Варданян, який займається «діяльністю ресторанів», а також «наданням в оренду нерухомого майна».
Також, за інформацією ЧЕСНО, в 2007 році людина з таким самим ПІБ балотувалася до Верховної Ради у складі виборчого блоку «КУЧМА». У списку цього блоку вона представляла партію «Союз», що станом на 2013 рік вважалася «однією з 14 найбільших проросійських партій України».
Так виглядала садиба у 1980 році. Фото: Василь Галайба
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті