У Каліфорнії борються з бідністю, роздаючи гроші випадково обраним сім’ям
В одному з міст протягом 18 місяців отримували грошові виплати 125 випадково вибраних сімей, що живуть в районах з низьким доходом.
В одному з міст протягом 18 місяців отримували грошові виплати 125 випадково вибраних сімей, що живуть в районах з низьким доходом.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Минулого року влада міста Стоктон, штат Каліфорнія, провела громадський експеримент: протягом 18 місяців 125 випадково вибраних сімей в районах з низьким доходом отримували 500 доларів на місяць. Дослідники порівняли вплив досліду на здоров’я учасників та їхнє економічне становище, а також тих, хто не отримував виплати, пише The Wall Street Journal.
Ініціатива вартістю 3,8 мільйонів доларів належить меру міста Майклу Табсу, а фінансують проєкт не з місцевого бюджету, а з кишень приватних інвесторів, першим з яких став співзасновник Facebook Кріс Г’юз.
Стоктон знаходиться в центрі переосмислення окремим вченими і державними чиновниками американської системи соціального захисту, зокрема, наслідків фінансової нестабільності багатьох підприємств після пандемії.
«Я дуже хочу подивитися, що люди зможуть робити, якщо трохи підвищити їх фінансові можливості. Присвятити себе вихованню дітей або турботі про близьких, повернутися в коледж, щоб актуалізувати свої навички або інвестувати в бізнес. Я знаю кілька дуже винахідливих містян», – розповів мер Стоктона.
Ідея, пов’язана з універсальним базовим доходом, популяризувалася колишнім кандидатом в президенти від Демократичної партії Ендрю Яном. У той час, як базовий дохід передбачає регулярні виплати всім, експеримент Стоктона націлений саме на бідні квартали.
Видання пише, що реалізація в США гарантованого доходу за моделлю Стоктона значно розширить систему соціального захисту. Продовольчі талони, соціальне забезпечення, медична допомога, податковий кредит на зароблений дохід і компенсація по безробіттю – все це включає певну форму вимог до роботи.
За словами Таббса, виплати допомогли людям, які постраждали від рецесії, оплатити свої рахунки. За попередніми даними, більше половини коштів люди витрачали на продукти харчування і комунальні послуги. Одержувачка виплат, 64-річна Магдалена Тайтай, розповіла, що використовувала гроші, щоб заплатити за ліки та електрику, а також купити автомобіль.
Програма повинна була закінчитися в липні, але нові пожертви продовжили її до січня. Критики вказують на кілька потенційних недоліків.
По-перше, якщо виплати отримують тільки люди з доходом нижче визначеного, і їм не потрібно працювати, вони можуть не наважитися влаштуватися на роботу, оскільки в цьому випадку вони залишаться без виплат. В результаті це може призвести до зменшення економічної динаміки. Дослідники вважають, що цей процес можна пом’якшити, поступово скорочуючи виплати по мірі зростання інших доходів.
По-друге, економісти кажуть, що за національний гарантований дохід доведеться заплатити високу ціну. Так, тривала поетапна відмова від надання 10 тисяч доларів на рік особам, які заробляють менше 20 тисяч доларів, обійдеться приблизно в 1,2 трильйона доларів. У Чиказькому університеті вважають, що з огляду на політичні реалії, малоймовірно, що гарантований прибуток буде надаватися разом з вже чинними державними програмами соціального захисту.
Неясно, чи вплинула ініціатива Стоктона на бажання людей працювати. Проте видання пише, що тимчасовість проєкту може змінити поведінку менше, ніж постійна програма.
Натхненні експериментом Стоктона, більше 20 мерів – з таких великих міст, як Лос-Анджелес, і таких маленьких, як Холіок, штат Массачусетс – приєдналися до сформованої коаліції, яка виступає за загальнонаціональний гарантований дохід. В останні роки виникли й інші ініціативи.
Так, округ Санта-Клара в Каліфорнії виділяє 1000 доларів в місяць протягом року молодим людям, які залишають прийомні сім’ї. Хадсон, штат Нью-Йорк, а також запускає пілотну програму по виплаті 500 доларів на місяць випадково обраним жителям протягом п’яти років.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті