Кабмін виділив на «теплі» кредити 150 мільйонів гривень. Їх вистачить на півтора місяця
За оцінками експертів, для задоволення попиту на «теплі» кредити, потрібно близько два мільярди гривень на рік.
За оцінками експертів, для задоволення попиту на «теплі» кредити, потрібно близько два мільярди гривень на рік.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Кабінет міністрів продовжив програму «теплих» кредитів для населення ще на рік, виділивши на її реалізацію 150 мільйонів гривень у держбюджеті на 2021 рік. Проте, для задоволення попиту, потрібно близько два мільярди гривень на рік, пише видання Ukrаїнська Energетика.
Програма стартувала в жовтні 2014 року. Протягом 2014-2019 років у програмі «теплих» кредитів взяли участь близько 750 тисяч родин. Загалом, за п’ять років усі учасники інвестували в енергоефективність власного житла близько 8,3 мільярди гривень та отримали близько трьох мільярдів гривень відшкодування від держави.
В 2020 році фінансування програми суттєво зменшили – до 400 мільйонів гривень проти 1,1 мільярда гривень у 2019-му. Хоча, за підрахунками Держенергоефективності, для задоволення попиту потрібно було закласти в бюджет близько 2,2 мільярдів.
Нещодавно Міністерство розвитку громад і територій України оприлюднило два сценарії розвитку ситуації із «теплими» кредитами. Перший передбачає, що 2021 рік стане перехідним, а з 2022-го в Україні залишиться лише програма «Енергодім» Фонду енергоефективності. Адже державна цільова економічна програма з енергоефективності, з якої фінансуються «теплі» кредити, була розрахована до кінця 2020 року.
Проте, після критики з боку Європейського союзу щодо «0» гривень на енергоефективність, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що програма може бути профінансована на 150 мільйонів гривень. Олена Байда, експертка з енергоефективності проєкту USAID «Прозорість енергетичного сектору» пояснила, що в наступному році громадяни зможуть отримати часткове відшкодування при придбанні систем накопичення енергії чи інтелектуального лічильника, проте «теплі» кредити більше не отримуватимуть ОСББ.
Святослав Павлюк, виконавчий директор асоціації «Енергоефективні міста України» каже, щороку на «теплі» кредити виділялося 400 мільйонів гривень, і «вони ставали доступними приблизно в березні-квітні, а до липня їх вже не було, Тобто, грубо кажучи, 400 мільйонів вистачало на три-чотири місяці. Отже, на рік потрібно щонайменше 1,6 мільярдів гривень».
За розрахунками експертів, виділених 150 мільйонів гривень вистачить лише на 1-1,5 місяця, тобто за дуже великого потенціалу ефект від програми цього року буде мінімальним.
Даний медіа проєкт став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку, наданій через USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ). Грантоотримувач Проєкту - Журнал Хмарочос несе повну відповідальність за зміст публікацій, який не обов`язково відображає позицію USAID або Уряду Сполучених Штатів Америки.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті