Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

В Україні хочуть ввести декретну відпустку для чоловіків, щоб забезпечити рівні можливості матері і батька на догляд за дитиною. Відповідний законопроєкт №3695 Верховна рада прийняла за основу, за нього проголосував 301 народний обранець.

Закон пропонує надати можливість матері або батькові дитини скористатися правом на отримання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Такою відпусткою батько може скористатися тільки в разі, якщо матір дитини вийшла на роботу або перебуває тривалий час у лікарні.

У законі прописується, що роботодавець за власні кошти може надавати одному з батьків частково оплачувану відпустку по догляду за дитиною більшої тривалості.

Також нардепи пропонують ввести новий вид відпустки – «одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів». Такою відпусткою може скористатися: чоловік, дружина якого народила дитину; батько дитини у разі, якщо він не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки; бабі або діду, або іншому повнолітньому родичеві дитини, який фактично доглядає за дитиною, якщо мати (батько) дитини є одинокою матір’ю (батьком).

Крім того, батькові дитини поряд з дружиною хочуть дозволити скористатися додатковою оплачуваною відпусткою для працівників, які мають дітей або дитину з інвалідністю, тривалістю десять або 17 днів.

Зараз право батька в законодавстві розуміється як похідне від права матері на декретну відпустку. Тобто лише матір може делегувати право на відпустку батькові чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною. У випадку, коли мати є самозайнятою особою або приватною підприємицею, тоді батько обмежений в праві взяти декрет, адже жінка не перебуває у трудових відносинах, тобто не може претендувати на будь-яку відпустку.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button