Експерти розповіли, що не так з новою «доступною іпотекою» від Кабміну
Нова іпотечна програма запрацює вже в березні. Та чи зможе вона поліпшити житлові умови українцям?
Нова іпотечна програма запрацює вже в березні. Та чи зможе вона поліпшити житлові умови українцям?
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 146 днів. За цей час ми опублікували 25163 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Кабінет міністрів днями затвердив постанову про «доступну іпотеку» – одну з передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського. Стверджують, що вже цього року українці отримають доступний кредит на житло під сім відсотків річних. Розповідаємо про умови нової державної іпотеки, очікуваний від неї економічний ефект – та реалістичність її виконання.
Програма запрацює вже в березні, проте цього року в кредитування закладено лише п’ять мільярдів гривень. Цих грошей вистачить, щоб в цьому році отримали кредит на житло п’ять тисяч сімей. Пільгова іпотека – частина програми «Доступні кредити 5-7-9», створеної для підтримки підприємництва, тому виплати будуть йти з Фонду розвитку підприємництва.
Максимальна сума кредиту не повинна перевищувати два мільйони гривень, а максимальна вартість житла – не більше 2,5 мільйонів. Перший внесок повинен складати не менше 15% від суми кредиту, який видається на строк до 20 років. Кредитування поширюється на квартири і будинки на первинному та вторинному ринку житла за умови, що будинок здали в експлуатацію не раніше 2018 року.
Участь у програмі може взяти громадянин України віком до 70 років. Позичальник і члени його сім’ї не повинні мати у власності об’єкт житлової нерухомості або майнові права на об’єкт незавершеного будівництва житлової нерухомості, якщо його площа перевищує 50 кв. м на одного громадянина або сім’ю з двох осіб і додаткові 20 кв. м – на кожного наступного члена сім’ї, пише LIGA.net. Людина, яка планує брати житло в іпотеку, повинна мати дохід, який дозволить погашати кредит.
Експерт з житлової політики Павло Федорів зазначає, що в програмі немає нічого нового. Він нагадав, що у період 2003-2008 рр. Держмолодьжитло пропонувало програму часткової компенсації відсоткової ставки з державного бюджету, коли люди брали позики в комерційних банках, а з бюджету їм компенсували відсотки (так, щоб вони платили лише три відсотки річних).
Тоді впродовж трьох років роздали приблизно 18 тисяч кредитів – при чому 15 тисяч з них видали в 2005-му, коли ціни на житло і так були зависокими. У звіті Держмолодьжитла за 2010 рік йшлося про те, що «позитивний, на перший погляд, результат… нівелюється необхідністю постійних, протягом 15-20 років, витрат з бюджету на виплату компенсацій». Отже «інноваційна та ефективна програма» з часом «проявила себе як неефективний механізм забезпечення молоді житлом».
Після кризи заборгованість з компенсацій за 2009 рік була погашена аж у 2012 році – оскільки люди розраховували на ці компенсації, їм треба було або вносити більші суми самостійно, або ризикувати житлом у разі невиконання іпотечних умов. Федорів звертає увагу, що Україна «й досі компенсує десятки мільйонів з державного бюджету за тими кредитами з нульових».
В Українській фінансовій житловій компанії вже застерігають про ймовірність того, що в майбутні роки кошти на компенсацію з бюджету можуть не виділити; а ті, хто купував житло в іпотеку, змушені будуть самостійно сплачувати повну ставку в 15%. Якщо ж покупець не потягне цю іпотеку, то банк «буде змушений реалізувати ваше житло для покриття власних збитків».
На думку Федоріва, програма є неефективною – пільгове кредитування лише підвищує ціни на житло. Ба більше, вона продовжує помилкову політику субсидування приватної власності на житло. Експерт пояснює, що програма субсидує тих, хто й так має гроші, тож міг би орендувати або купити щось дешевше. Виходить, що найбільше від неї виграють забудовники.
Фінансова аналітикиня Наталія Задерей в матеріалі «НВ» зазначає, що важко спрогнозувати ставлення банків до заявок претендентів на доступну іпотеку, якщо у них малі або взагалі відсутні офіційні доходи і власні заощадження становлять лише 15% вартості бажаного житла. Хоча банків-активних кредиторів усього п’ять, і з них три – державні.
Якщо ж кількість і обсяг угод будуть значно більшими, наслідком програми може стати чергове зростання частки неробочих кредитів, вважає аналітикиня. Адже мораторій 2009 року на стягнення заставного житла досі діє, а економічні перспективи програми – туманні.
Минулого року в Україні загалом видали біля чотирьох тисяч іпотечних кредитів, майже половину з них – в Києві та області. Якщо цього року видадуть навіть декілька тисяч таких кредитів, то це ніяк не змінює загальний стан ринку, а навпаки – відтягує проблему справжньої реформи і витрачає час і бюджетні гроші, підсумовує Федорів.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті