Тhe New Yorker назвав рабством модель працевлаштування в Uber
Експерти вважають, що форма роботи, яку використовує Uber, стала синонімом експлуататорської моделі ринку праці.
Експерти вважають, що форма роботи, яку використовує Uber, стала синонімом експлуататорської моделі ринку праці.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Міжнародні експерти назвали модель працевлаштування в Uber – рабством. На їхню думку, гіг-економіка стала синонімом експлуататорської моделі ринку праці. Про це йдеться в колонці The New Yorker.
У жовтні 2020 року організація East Bay Economic Development Alliance з Окленда провела вебінар під назвою «За межею гіг-економіки». «Якщо ви працюєте на півставки медсестрою в Каліфорнії, ви будете отримувати допомогу. Якщо водієм неповний робочий день в Uber – ні», – йдеться у матеріалі. На думку британського підприємеця Уіндема Роуена, така форма роботи стала синонімом експлуататорської моделі ринку праці. Водночас тільки державне регулювання може змусити цю модель працювати ефективно, оскільки в держави є відповідні важелі впливу.
Ідея Роуена полягає в створенні ринків для шерінгової економіки. Замість того, щоб отримувати роботу через приватну компанію, таку як Uber, здобувач в системі Роуена міг би використовувати веб-сайт або додаток, контрольований державою і регульований в інтересах суспільства. На таких публічних платформах можна було б запропонувати безліч видів роботи, а не тільки водіння автомобіля. Платформи можуть працювати на програмному забезпеченні з відкритим вихідним кодом, зокрема, там приватні компанії можуть подавати заявки на управління ними, слідуючи моделі концесії, яка використовується в національних лотереях.
Такий підхід буде конкурувати з шерінг-монополістами, об’єднавши безліч варіантів роботи в більш широкий ринок праці.
На виборах в Каліфорнії у листопаді 2020 року проголосували за так звану «пропозицію 22», яка надала компаніям з транспортування та доставки, заснованим на додатках, виключення з законопроекту про класифікацію їхніх водіїв як «незалежних підрядників», а не «співробітників». Таким чином це звільнило роботодавців від надання повного набору обов’язкових пільг своїм співробітникам.
Гіг-економіка (Gig Economy) – модель трудових відносин, що базується на короткострокових контрактах або неформальних домовленостях. Прикладами такої економіки є сервіси Uber, Lyft, TaskRabbit, GrubHub, Postmates. Гіг-економікою часто називають роботу фрілансерів. Проблемою таких відносин вважають соціальну незахищеність працівників і розмиття відповідальності працівників і роботодавців.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті