Розробку вакцини Oxford/AstraZeneca на 97% фінансували некомерційні фонди і платники податків, – дослідження
Раніше прем'єр-міністр Борис Джонсон заявив, що винайденням вакцини проти коронавірусу слід «завдячувати капіталізму та користолюбству».
Раніше прем'єр-міністр Борис Джонсон заявив, що винайденням вакцини проти коронавірусу слід «завдячувати капіталізму та користолюбству».
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24980 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Розробку вакцини Oxford/AstraZeneca проти Covid-19 на 97-99% було профінансовано платниками податків і некомерційними фондами, стверджується у дослідженні організації Universities Allied for Essential Medicines. Про це повідомляє The Guardian.
Таку розвідку вчені вирішили провести після того, як прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що винайденням вакцини проти коронавірусу слід «завдячувати капіталізму та користолюбству». Таку ж думку просувають фармацевтичні компанії, відмовляючись передавати патент на вакцини, що дозволило б розширити її виробництво та зробити доступнішою, – мовляв, право власності та прибутковість є ключовими для інновацій.
Насправді ж, запевняють автори дослідження, приватні компанії забезпечили не більш як 2% фінансування.
Вони проаналізували джерела надходження грантів на наукові дослідження, починаючи з 2002 року до сьогодні, які використовувалися для розробки вакцини Oxford/AstraZeneca, а також власне фінансування кінцевого продукту. Абсолютна більшість, як виявилося, походила з державного бюджету Великої Британії, британських і американських дослідних інститутів, Єврокомісії та благодійних фондів, таких як CEPI та Wellcome Trust.
При цьому з початку 2020 року найбільшим спонсором, який надав майже 90% коштів, став британський Департамент охорони здоров’я та соціального забезпечення. Зокрема, з січня 2020 року, вчені Сара Гілберт і Едріан Хілл, які очолювали розробку британської вакцини, отримали від британського уряду 33 мільйони фунтів.
Підрахувати точні цифри складно – по-перше, тому що науковий процес не є лінійним, і одні дослідження спираються на безліч інших досліджень. Так, платформою для британської вакцини є аденовірусний вектор ChAdOx, розроблений оксфордськими вченими ще на початку 2010-х. По-друге, існує брак прозорості фінансування як приватних, так і публічних досліджень. Автори, однак, змогли визначити 228 мільйонів фунтів грантових коштів.
«Нам слід припинити використовувати наратив про те, що приватний сектор і жага прибутку є єдиними стимулами інновацій, і визнати, що рятівна технологія ChAdOx була розроблена практично повністю за кошти держави та некомерційних організацій», – стверджують дослідники.
Спершу Оксфордський університет обіцяв, що розроблена ним вакцина буде доступна для інших виробників без необхідності платити за ліцензію, і продаватиметься або за собівартістю, або з невеликою націнкою. Однак у серпні 2020 року за наполяганням Фонду Білла і Мелінди Гейтс університет підписав ексклюзивну угоду з британсько-шведською фармкомпанією AstraZeneca.
AstraZeneca зобов’язалася продавати вакцину за некомерційною ставкою протягом пандемії Covid-19 та передала ліцензії низці великих виробників, таких як індійський Serum Institute. Однак щойно компанія вирішить, що пандемія скінчилася, ніщо не заважатиме їй підняти ціни.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті