Вирлиця: черговий ТРЦ замість зеленої зони з дикими птахами

Дата публікації: 15.5.2021 Розділ: Колонки

Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
...

Автор колонки:

Юрій Малахов

PhD, член ініціативної групи мешканців Харківського масиву

Мешканці Харківського масиву вже понад місяць борються із забудовою частини озера Вирлиця. Будівництво почалось у березні 2021 року і загрожує знищити фактично всі мілководдя і зелену зону, що огортає північний берег озера. Спочатку забудовники встановили вздовж берега будівельний паркан та перекрили доступ до озера рибалкам, спортсменам і всім, хто хоче відпочити на природі. Згодом за паркан заїхала будівельна техніка, що почала нищити очерети та розрівнювати ґрунт для підготовки будівництва. На паркані відсутні будь-які розпізнавальні знаки (інформаційний стенд, паспорт об’єкта тощо), за якими можна зрозуміти, що тут відбувається.

Станом на зараз винищено близько десятка гектарів озерної рослинності. Над розрівняною, голою ділянкою землі постійно кружляє чимала кількість водних птахів, гнізда яких було зруйновано, та ще й під час «сезону тиші». Значного удару зазнали й нерестилища риби, адже забудовники продовжують засипати мілководні частини озера, щоб наростити площу майбутнього будівництва.

Історія питання

Озеро Вирлиця – одне з найбільших озер Києва. Воно має природне походження та належить до старої заплави Дніпра. Своїх сучасних обрисів воно набуло наприкінці 1980-х років внаслідок гідронамиву навколишніх житлових масивів. У 1994 році Київрада внесла озеро до переліку цінних природних територій та зарезервувала його до заповідання. Проте вже у 2005-му, всупереч Генплану Києва та своїм попереднім рішенням, Київрада вирішила позбавити частину озера статусу зелених насаджень та дозволила орендувати її для будівництва торгово-розважального центру. Орендарем кількох земельних ділянок навколо озера виступила компанія «Мрія-Інвест».

Планована забудова берегів озера Вирлиця (червоні лінії) та розташування прибережно-захисної смуги (блакитна лінія). Космічний знімок берегів озера станом на 2011 рік. Джерело: https://mkk.kga.gov.ua/map/

Засновником ТОВ «Мрія-Інвест» є кіпрська компанія Barwen Holding Ltd, але кінцевий бенефіціар останньої – невідомий. Оренда земельних ділянок «Мрією-Інвест» одразу ж стала скандальною, адже компанія по суті відмовилася сплатити пайовий внесок до бюджету Києва, а судові баталії з цього приводу тривають і досі. Більше інформації про це можна дізнатись, дослідивши витяги із судових реєстрів за допомогою сервісів Youcontrol.

Судячи із записів у державних реєстрах та повідомленнях у медіа, ТОВ «Мрія-Інвест» є порожньою оболонкою та прикриттям для забудовників, що намагаються увійти до столиці після кожної зміни влади. Першу спробу будівництва ТРЦ на озері Вирлиця компанія здійснила наприкінці 2012 року, але тоді озеро вдалося відстояти завдяки протестам місцевих жителів та кардинальній зміні політичної ситуації в країні. Тодішня ситуація до болі нагадує нинішню. Раптовий початок будівництва без жодних розпізнавальних знаків і дозвільних документів, цинічні маніпуляції представників забудовника та показове безсилля бюрократів (відео: https://bit.ly/3o25Y4f). 

Фото з першої акції

Нині ж, за допомогою «Мрія-Інвест», в столиці намагається закріпитись одіозний екс-регіонал Віталій Хомутиннік. У листопаді 2020 – березні 2021 компанія спробувала пройти процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД), що необхідна для початку будь-якого серйозного будівництва. Але негативний висновок з ОВД та заборона на проведення будь-яких будівельних і підготовчих робіт не змогли завадити хижому забудовнику. Не зупиняють незаконну діяльність і численні виклики поліції, відкрите кримінальне провадження, звернення до депутатів, екоінспекції та органів місцевого самоврядування.  

Травень 2021 р. Озеро продовжують засипати

Чому озеро Вирлиця потрібно зберегти

Береги озера Вирлиця – чи не єдиний острівець природи посеред бетонної пустелі Дарницького району. Його екосистема виробляє кисень, поглинає та знешкоджує забруднення, знижує рівень шуму та зволожує пересушене повітря. Озеро захищає мешканців Позняків, Осокорків і Харківського масиву від смердючих та шкідливих викидів сміттєспалювального заводу «Енергія» та Бортницької станції аерації, а також вихлопних газів. До речі, їх у повітрі стане набагато більше, якщо на місці озера виросте ТРЦ, адже вже зараз на проспекті Бажана нескінченний потік машин і постійні затори.

Синиця вусата на озері Вирлиця. Фото Ігоря Червоненка, що було опубліковане в National Geographic у 2019 році.

Вирлиця лежить на перетині міжнародних шляхів міграції качок, гусей і куликів, на озері постійно мешкає унікальна міська колонія мартина звичайного (рос. чайка речная). На берегах озера також живуть бобри, ондатри, їжаки, забігають сюди навіть зайці. Усе це багатство існує всупереч халатності комунальних служб, міської влади, орендаря і створює унікальний простір для відпочинку місцевих мешканців та всіх киян.

Синьошийка на Вирлиці. Фото Діани Цуканової.

Мілководдя та очерети на північних берегах Вирлиці є найціннішою частиною озера, а тому будь-яка їх забудова загрожує підірвати цілісність озера як екосистеми. Іншими словами, їх бетонування перетворить озеро на велику калабаню з водою. У ній не буде жодної риби, птахів чи звірів, до того ж вона регулярно цвістиме та гнитиме. Невже варто платити таку ціну за черговий ТРЦ на в’їзді до Києва?

Мартини на місці своїх знищених гнізд

Наразі громаді Дарницького району потрібно згуртуватись та зупинити чергову незаконну забудову так, як це вже раніше вдавалося зробити з озерами Качине, Жандарка, Небреж і Тягле. Ми також маємо змусити нинішній склад Київради та мера Кличка повернути землям навколо Вирлиці статус зелених насаджень, а в ідеалі – перетворити їх на заказник (надати заповідний статус). Наша глобальна мета – ландшафтний та екологічний парк на берегах озера Вирлиця, де кожен зможе знайти прихисток від міського стресу та поспілкуватися з природою!

Більше інформації у групі: Екопарк Вирлиця 

Цей матеріал є авторською колонкою та може не збігатись з позицією редакції

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button

Зареєструйтеся, щоб продовжити читати «Хмарочос»

Вітаємо! За цей тиждень ви переглянули вже 5 сторінок на «Хмарочосі». Ми цінуємо, що ви є нашим активним читачем, і просимо пройти швидку реєстрацію. Ми не збираємо ваші персональні дані. Після реєстрації ви зможете продовжити користуватися сайтом.

Відповіді на популярні питання

З вашою підтримкою ми стаємо кращими і отримуємо можливість створювати більше цінних та цікавих матеріалів про наше місто. Якщо маєте питання щодо реєстрації, напишіть нам листа на [email protected]