Вітальня – найбільш відкрита для зовнішнього світу частина оселі. Сюди запрошують гостей, тут збирається родина чи проходять вечірки. Це багатофункціональний простір, довкола якого вирує життя усіх без винятку мешканців квартири. Тож як зробити її зручною і затишною?
Слід проаналізувати свій стиль життя та вподобання. Простір для великої родини може суттєво відрізнятися від кімнати одинака чи пари без дітей. Комусь до снаги буде великий обідній стіл для гостей, хтось віддасть перевагу затишній зоні для перегляду фільмів на великому екрані, а інший подбає про простір для вечірок з танцями і розвагами.
Простір замість стін
Віктор Захарченко,
провідний архітектор студії Махно
Як українські, так і європейські дизайнери відійшли від традиційного облаштування окремої кімнати під вітальню. Спільний простір з кухнею – це зручно й ергономічно. «Що менше стін та перегородок – то більше “повітря, а також свободи для руху. У тренді світлі натуральні відтінки кольорів. Вітальні намагаються робити просторішими, і цьому сприяють світлі стіни. Кімната у темних відтінках доречна лише, якщо цього вимагає концепція всієї квартири. У принтах слід дотримуватися принципу «максимум мінімалізму», використовувати прості малюнки і природні лінії.
Це заохочує більше спілкуватися одне з одним, приміром, готуючи сніданок чи романтичну вечерю, пояснює Світлана Шахновська зі студії NLO Design. Тим, хто хоче поєднати ідею створення вільного простору з можливістю зонування, стануть у нагоді розсувні двері з прозорого або матового скла.
Олег Губаніщев,
співзасновник студiї Za-Za Interior Design
У великому просторі з кухнею та коридором часто організовують диванну зону з кріслами, журнальним столиком, телевізором тощо. Але якщо квартира маленька, то вітальню доречно відокремити. Окрема кухня може стати простором усамітнення чи окремим робочим місцем для батьків, особливо в пандемічні часи.
Перевага локального світла
Візуальне сприйняття простору багато в чому залежить від освітлення. Воно може як підкреслити елементи декору, так і зіпсувати їх. Найкомфортнішим для людини є природне світло. Тому варто створити такі умови, щоб воно максимально проникало в кімнату.
Загальне освітлення має рівномірно заповнювати простір, не створюючи тіней і контрастів. Натомість завданням локального світла є акцентування уваги на окрему функціональну зону.
«Згадайте, як затишно сидіти в кріслі під торшером або наскільки зручною є лампа над обіднім чи робочим столом, – розповідає дизайнерка та архітекторка Ірина Лисюк. – Іноді від загального світла взагалі можна відмовитися. Його легко замінять кілька локальних джерел на різних рівнях».
«Основним може бути точкове освітлення по периметру кімнати, яке часто облаштовують із налаштуванням яскравості, аби додавати простору атмосфери залежно від настрою власника. В ролі головного джерела світла можна розглядати декоративні люстри в центрі кімнати, які іноді стають другорядними за своєю основною функцією, а більше розцінюються як арт-об’єкти, елементи індивідуальності та самовираження», – зазначає Віктор Захарченко.
Читайте також матеріал із серії: Як облаштувати сучасну кухню: все що вам потрібно знати
Кілька джерел локального світла у вітальні – і ви передбачили окремі сценарії для різних потреб: зонували простір, акцентували елементи декору, підсвітили маршрути до спальні та вбиральні тощо.
Простота
Ірина Лисюк,
дизайнер інтер’єру, архітектор
«Сучасний дизайн інтер’єрів тяжіє до спрощення. Підвісні стелі з гіпсокартону і вигадливий декор залишилися в 90-х. Сьогодні актуальні чисті рівні гладкі однотонні стіни без надлишку кольорів чи декоративних панелей. Чим простіше, тим краще.
Зараз спостерігається тенденція створення загального фону, коли стеля, стіни, підлога виконані в одному кольорі. Для цього варто обирати нейтральні й теплі кольори – пісочний, глиняний чи сірий. Я прихильниця непрямих і насичених відтінків. Якщо боїтеся помилитися, спробуйте повторити гаму природи – колір піску, глини, металу, міді, опалого листя, неба тощо. Вони глибокі і складні»
Наталія Голуб,
дизайнерка
Змінити колір стін – кропітка праця. Тут варто бути чутливим та обережним – простір має бути візуально комфортним для всіх членів сім’ї. А яскраві акценти краще створювати через декор. Особисто я люблю спокійні сірий, чорний, бежевий. Білий створює чудовий фон і ніколи не набридає.
Відчуття візуального спокою можна досягти як нейтральною кольоровою гамою, так і за допомогою рівноваги теплих і холодних відтінків. Усе залежить від конкретного завдання, пояснює Олег Губаніщев. На йому думку, не слід боятися темних або складних насичених кольорів стелі і стін. Але варто пам’ятати: що темніші кольори поверхонь кімнати, то менше відбитого світла вони повертають.
Світлана Шахновська,
студія NLO Design
Через пандемію вдома ми проводимо все більше часу, тому і предмети, кольори та матеріали довкола мають вселяти спокій і затишок. Надавати перевагу потрібно складним і спокійним відтінкам. Більш яскраві акценти краще додати зонально і точково. Наприклад, у картинах на стінах чи частково в меблях.
Натуральна деревина або паркетна дошка – найкраще покриття для підлоги. Дерево приємне на дотик і дає відчуття тепла. «Камінь, дерево, натуральний текстиль та природні спокійні відтінки безпрограшно поєднуються між собою. Але якщо бюджет обмежений, можна обрати більш доступний матеріал із дерев’яним або кам’яним візерунком, зокрема ламінат або керамограніт», – радить Світлана Шахновська.
Стриманість і функціональність
Уявити вітальню без дивана неможливо. Для відпочинку найбільш комфортні нерозкладні дивани. Штучний або натуральний пух всередині зазвичай додає м’якості. Дизайнери радять не заощаджувати на покупці, адже від вибору канапи залежатиме рівень вашого відпочинку після робочого дня. Перед купівлею дивана радять обов’язково випробувати його м’якість, якийсь час посидівши на ньому .
Утім, якщо квартира невелика, краще обрати розсувний диван, який перетворить вітальню на додаткову спальню для гостей. У такому разі важливо відокремити зону приготування їжі засобами декору і створити відчуття затишку.
«Актуальним рішенням є використання модульних диванів – його пуфи можуть від’їзджати і перетворюватися на самостійне крісло і журнальних столиків-трансформерів, які розбираються на декілька частин чи стають єдиним цілим. Меблі-трансформери додають функціональності будь-якому приміщенню», – зазначає Олег Губаніщев.
Зона з телевізором має бути і функціональною й естетичною. Стелаж, довга тумба під телевізором чи вбудований камін є невід’ємними частинами простору вітальні. Меблі краще вішати консольно, а не ставити на підлогу. Таке розташування є візуально легшим для сприйняття та зручнішим для прибирання. Телевізор можна заховати за розсувними дверима або повісити на темному фоні.
Здебільшого дизайнери радять відмовитися від штор, які додають сучасному інтер’єру важкості. Найбільш мінімалістично виглядають ролети великого розміру.
«Велике вікно – це прикраса квартири. Варто залишати його відкритим, – вважає Наталія Голуб. – Але якщо вікно маленьке чи з поганими пропорціями, текстиль може приховати недоліки».
Стильний килим організовує різні меблі вітальні, поєднує їх візуально та додає настрій приміщенню. Рослини прикрашають простір і створюють атмосферу затишку. При цьому варто прискіпливо обирати кашпо, наприклад, із дерева, металу, бетону тощо. Горщики мають відповідати загальному стилю і кольоровій гамі.
Краще віддавати перевагу стриманому декору. Лаконічний живопис, невелика кількість ваз чи сучасна скульптура підкреслять загальне враження від вітальні. Гармонійно впишуться природні елементи, натуральний камінь, дерево тощо.
Новим напрямком у дизайні інтер’єрів вважають додавання певної або повної автоматизації простору. «Система автоматичного закриття ролетів або штор, увімкнення телевізора на потрібному каналі у потрібний час – все це створює відчуття комфорту тут і зараз», – говорить Віктор Захарченко.
«Якщо ваш бюджет обмежений, варто наповнювати простір мінімально та поступово. Краще згодом придбати більш якісну і дорогу річ, ніж розмінюватися на дешеве, але недовговічне», – вважає Світлана Шахновська.
«Речі, якими ви наповнюєте простір вітальні, мають бути дорогі вашому серцю, – пояснює Ірина Лисюк. – Якщо річ не викликає емоцій чи переживань, то краще від неї позбутися на користь вільного простору».
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті