Золотий пам’ятник і примусові заходи: як у Туркменістані насаджують велокультуру?
«Бюджетників» примусово зганяють на велозаходи й змушують співати та танцювати, погрожуючи звільненням.
«Бюджетників» примусово зганяють на велозаходи й змушують співати та танцювати, погрожуючи звільненням.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 121 днів. За цей час ми опублікували 24981 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов – завзятий велосипедист, який активно популяризує велокультуру. Але методи, якими це здійснюється, відповідають іміджу країни як авторитарної держави.
З 1990 року країною керував Сапармурат Ніязов, за правління якого встановився авторитарний режим і культ особистості. У 2007 році його змінив Бердимухамедов, який має титул аркадаг (тобто «твердиня») держави. На останніх виборах за нього офіційно проголосували понад 97% виборців. Правозахисні організації характеризують політичний режим у Туркменістані як репресивний, а в рейтингах свобод країна посідає останні місця.
Велосипедні поїздки Бердимухамедова регулярно показують на державному телебаченні та вихваляють велосипедний спорт. Ось, наприклад, президент, їдучи на велосипеді, стріляє з пістолета по мішенях:
«Тренуючи м’язи, велосипедисти покращують кровопостачання організму. Обертальні рухи ногами не дозволяють крові застоюватися в судинах. Чим ще корисно катання на велосипеді, так це тренуванням очних м’язів. Велосипедисту доводиться постійно дивитися вперед, уважно стежити за дорогою, переводячи погляд із предмета на предмет. Така зарядка знижує ймовірність розвитку короткозорості», – запевняє державна інформагенція TDH.
Щороку у Всесвітній день здоров’я 7 квітня та Всесвітній день велосипеда третього червня Туркменістан проводить масштабні велосипедні акції. У 2018 році в Ашгабаді провели урок велосипедного спорту для 3,2 тисячі людей. У 2019 році у велопробігу брали участь 2019 велосипедистів, які вишикувалися в одну лінію. Обидва заходи потрапили до Книги рекордів Гіннеса.
До масових велоакцій залучають держслужбовців, студентів і школярів, яких зобов’язують власним коштом купляти велосипеди та спортивний одяг, повідомляє Радио Азатлык. «Бюджетників» примусово зганяють на такі заходи й змушують співати й танцювати, погрожуючи звільненням. Із них також регулярно збирають гроші на проведення велосипедних заходів.
Пандемія COVID-19 не завадила провести масштабний велопробіг і в 2020 році – в кожному разі офіційно у Туркменістані ніколи не було жодного випадку хвороби, а Бердимухамедов заборонив ЗМІ навіть вживати слово «коронавірус». Про всяк випадок він порадив громадянам окурювати житла рослиною гармалою. У велопараді, який очолив аркадаг, взяли участь 7,5 тисячі велосипедистів, а також велорікші, які везли «корифеїв» туркменського мистецтва та культури.
Того ж року в Ашгабаді відкрили 30-метровий монумент «Велосипед», і це на тлі глибокої економічної кризи. У центрі композиції – пласка земна куля, яка «символізує невгасимий слід туркменського народу в історії людства», а навколо рухаються золоті фігури велосипедистів.
Водночас складно знайти дані про розвиток велоінфраструктури в Туркменістані, наприклад, протяглість велодоріжок і велосмуг у містах. Як видно з фотографій Ашгабаду, вулиці найкраще пристосовані для автомобілів – це багатосмугові поля асфальту без велодоріжок, із вузькими тротуарами.
На засіданнях уряду лиш звітують про масштаби святкових заходів. На початку цього року президент Бердимухамедов таки визнав, що непогано було б підготувати велоінфраструктуру, навівши прислів’я «Спершу купи сідло, а потім заводь коня».
Цьогоріч так само не обійшлося без масштабного веломарафону на чолі з Бердимухамедовим, який, за свідченням державних медіа, «продемонстрував чудову фізичну підготовку і високу спортивну майстерність». На велопараді, як завжди, зібралися посадовці, студенти, працівники культури, освіти, народного господарства, а також вихованці дитбудинку на велосипедах, подарованих президентом.
«Особливий колорит у палітру свята привнесли виступи майстрів мистецтв. Пролунали пісні, в яких натхненно славилися епоха могутності і щастя і досягнуті Вітчизною під керівництвом лідера нації вражаючі успіхи, зокрема в галузі спорту», – повідомляє TDH.
Слід зауважити, що в ці дні в Туркменістані встановилася рекордна спека, температура подекуди перевищує 46 градусів за Цельсієм, воду в Ашгабаді вмикають на кілька годин на день.
Західні блоги та медіа, присвячені велосипедам, називають велополітику в Туркменістані «спортсвошингом».
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті