
Угорський архітектор Гергей Шагі відновлює сімейний будинок у стилі модернізму у Будапешті. Для своїх друзів і колег Гергей створив сторінку в Instagram, де розповідає про хід реконструкції оселі. Спеціально для «Хмарочоса» архітектор поділився історією реновації модерністської спадщини своєї родини.
Витвір дідуся і бабусі
«Дідусь відповідав за інженерну частину, бабуся – за декоративну. Вони обидвоє були дуже прогресивними, тому побудували собі не традиційний дім, а будинок у модерністському стилі», – розповідає архітектор.

Дідусь Гергея працював електроінженером і створював високовольтні мережі по всьому світові, бабуся займалася ескізами для високовольтних веж і ліній передач. На пенсії вона працювала з текстилем і присвятила решту життя народним промислам (за що навіть отримала нагороду «Золотий гранат» і звання майстрині). Коли старше покоління відійшло, постало питання, як бути з будівлею.
«У мене глибокий сентиментальний зв’язок із цим місцем як другим домом. Разом із батьками ми жили неподалік. Про цінність будинку як прикладу пізнього модернізму, я дізнався вже ставши архітектором. Оскільки ставлення до модерністської архітектури в Угорщині дуже суперечливе, я вирішив створити щось на кшталт експериментального проєкту реновації. Викупив частки будинку в своїх брата і сестри, і взявся до роботи», – розповідає Гергей Шагі.

Одна з мотивацій архітектора – показати, що модерністська спадщина має цінність і може стати затишним простором для життя. За його словами, в Угорщині модернізм досі асоціюється виключно з соціалістичним режимом і через це до нього ставляться зневажливо.
«Модернізм для багатьох є синонімом трагедій XX століття. В цьому сенсі він закономірно політизований. А мені хотілося привернути увагу до архітектурної самобутності таких споруд», – розповідає архітектор.
Завершити недобудоване
Ім’я архітектора, який створював будівлю в 70-х роках, Гергей Шагі знайшов на оригінальному плані будинку. Його звали Імре Майор. На жаль, дізнатися більше про автора та його діяльність не вдалося.
Перед реновацією Гергей почав збирати плани, оригінальні малюнки, занотовувати спогади. Він не хотів змінювати щось принципово, лише надати надати первісному дизайну нове життя.

Реновація інтер’єру розпочалася в січні 2021 року і наразі вже майже готова. Найскладніше було реставрувати підлогу на першому поверсі. Там з’явилася волога, і тому довелося все фундаментально перероблювати. Зрештою, у вітальні, їдальні та кухні замість дерев’яної залили гомогенну бетонну підлогу. Це найбільша зміна в інтер’єрі будинку. На другому поверсі, який не постраждав від води, оригінальне дерев’яне покриття реставрували.
«Мені було прикро знищувати оригінальну мозаїчну підлогу на кухні, адже цей візерунок вигадала моя бабуся. Проте все покриття було в жалюгідному стані. На пам’ять я зберіг в їдальні невеликий декоративний шматок оригінальної підлоги», – розповідає архітектор.

У ході реновації екстер’єру Гергей планує зробити терасу на даху і добудувати двоє зовнішніх сходів – від землі на балкон та від балкона на дах. За його словами, це не ніяк не вплине на саму конструкцію будинку та зробить його простір ще більш функціональним. У планах також поміняти вікна надворі на дерев’яні. Оригінально вони такими й були, але з часом зносилися, і в середині 90-х їх замінили на пластикові.
«У домі завжди були якісь недороблені частини. Мені хочеться завершити його, наслідуючи оригінальну концепцію», – пояснює архітектор.

Ремонт інтер’єру обійшовся архітекторові близько 30 тисяч євро. Для екстер’єру потрібно ще близько 40 тисяч.
Професійний/особистий інтерес
Будинок розташований на півночі Будапешта – частині міста з приватними будинками і садами. Дорога до центру міста на громадському транспорті займає всього 20 хвилин. Уже цього місяця Гергей Шагі планує переїхати в оновлений дім.

«Найбільшим викликом у ході всьому процесі було домовитися з сім’єю, переконати їх, що я не зруйную їхні спогади та місця пам’яті. Особливо складно було пояснити мій задум татові. Зараз він уже зрозумів, що я нічого не руйную і, здається, заспокоївся», – розповідає архітектор.

У цій справі професійна компетенація Гергея переплелася з сімейною історією. Саме особисті стосунки з місцем наштовхнули його на ідею реновації. Втім, після завершення робіт архітектор з задоволенням додасть цей проєкт до свого портфоліо.
«Буду щасливий, якщо мій випадок надихне когось зберігати старі будинки й уважно ставитися до своєї спадщини, навіть якщо їй всього 50 років», – стверджує Гергей Шагі.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті