У львівській каналізації знайшли сховок євреїв часів Голокосту
Група євреїв у часи німецької окупації переховувалась там 14 місяців.
Група євреїв у часи німецької окупації переховувалась там 14 місяців.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
У Львові знайшли схованку єврейської громади під площею Соборною у центрі Львова з доказами тривалого побуту людей. Про це пише видання Zaxid.net.
Львівські дигери відшукали у міській каналізації місце, в якому близько року переховувалась група євреїв у часи німецької окупації. Пошуки тривали понад рік.
Видання пише, що це найвідоміший випадок порятунку львівських євреїв, які в загальному підсумку перебували в міській каналізації 14 місяців. З 70 євреїв, які залізли в каналізацію, коли знищували міське гетто, вижили лише одинадцятеро, двоє з яких – діти. Допомагали їм працівники міських каналізаційних мереж.
Пошуками займались дигери Олександр Іванов та Ганна-Меланія Тичка з Львівського університету. Дослідники відшукали схованку, просуваючись колектором.
Як розповідає науковиця, у пошуках вона найбільше послуговувалася книжкою спогадів Іґнація Хігера, який придумав сховатися в каналізацію і згодом дуже детально описав своє пересування і характерні ознаки колектора, за якими пошуковці змогли знайти шлях до сховку. Хігер описував, що приміщення, в якому вони перебували, було схоже на печеру, викладену з грубого каміння і V-подібної форми. Дигери віднайшли його за підказками у книжці.
Центр міської історії розробив карту переміщень євреїв у каналізації Львова. За нею проводили наземну екскурсію локаціями, де вони ховалися. Звірившись з картою, Ольга Лідовська погоджується з тим, що це цілком ймовірно саме те місце, де переховувалася ця група людей.
На основі цієї знахідки виникла ідея поставити біля люка пам’ятний знак, включити місце в туристичний маршрут.
«В ідеалі можна зробити драбинку, світло, куди б можна було спуститися оглянути. Це не каналізація Львівводоканалу, там вода не тече», – каже дигер Андрій Риштун.
На основі віднайдених речей планують оформити виставку і згодом передати артефакти в музей.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті