В Україні стрімко дорожчає житло. Експерти прогнозують, чи очікувати обвалу ринку
За даними експертів, «бульбашка» на ринку української нерухомості не формується, а ціни продовжать зростати і в наступному році.
За даними експертів, «бульбашка» на ринку української нерухомості не формується, а ціни продовжать зростати і в наступному році.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 123 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
В Україні наразі спостерігається стрімке здорожчання цін на житло. У Києві за рік ціна квадратного метра в новобудовах у доларовому еквіваленті зросла на 31,6% – до 1250 доларів. Громадське проаналізувало, чи формується на ринку житла «бульбашка».
Водночас за попередні п’ять років середня ціна квадратного метра у Києві зросла лише на 15%. Також зростають ціни й в інших містах. Наприклад, у Львові середня ціна квадратного метра за 2021 рік зросла з 650 до 770 доларів, в Одесі — з 750 до 810. Серед причин зростання експерти називають інфляцію, попит та пропозицію.
Інфляція. В Україні інфляція цьогоріч перевищує 10%, а, наприклад, у Єврозоні за підсумками жовтня вона становила 4,1%.Собівартість будівництва зросла на 30-40%. Збільшилась платня будівельникам, а також дорожчають енергоресурси та будівельні матеріали.
Попит. Нерухомість купують не тільки для проживання, але й як інвестицію. За дослідженням ЛУН, зацікавленість у купівлі житла серед дорослого населення з доступом до інтернету є у 63% киян, 45% львів’ян, 49% одеситів.
Пропозиція. Олексій Коваль, керівник проєктів Perfect Group пояснює, що у 2020 році девелопери сфокусувалися на поточних ЖК й відклали старт нових, що створило «дірку» у пропозиції. Разом із тим покупці надалі хочуть купувати житло – як собі, так і для інвестицій.
У зв’язку зі стрімким зростанням ціни на нерухомість почалися розмови про «перегрівання» ринку та утворення так званої «бульбашки». У випадку «бульбашки» має бути велике кредитне плече. Експертка Вікторія Берещак пояснює: «це та сама доступна іпотека під низький відсоток, яка окрилює – часто людина бере на себе більше, ніж може дозволити. Тобто в країні має бути розвинуте кредитування, щоби кредитне плече стало головним способом купівлі нерухомості».
На її думку, навіть із запуском доступної іпотеки в Україні такого немає і близько. Зокрема, українці майже не беруть іпотеку на придбання житла в новобудовах. Також банки можуть фінансувати й забудовників, однак у нас такого фактично немає, адже відсутні механізми контролю за використанням коштів забудовником, і загалом його важко притягнути до відповідальності й повернути кошти, пояснює Володимир Даниленко, комерційний директор SAGA Development.
Спекулятивний попит. Другою ознакою «бульбашки» є великий інвестиційний попит, коли більшість людей купують житло, не щоб туди заїхати, а як інвестицію. В Україні 75-80% у нових ЖК купуються для особистого проживання, аби зробити там ремонт і заїхати родиною.
За даними експертів, обвалу цін не буде. Водночас деякі фактори, що штовхають ціни вгору, подекуди сходять нанівець. Зокрема, якщо в першій половині року інвестиційний попит зріс до 40%, то з вересня він почав серйозно скорочуватися, каже Вікторія Берещак. За даними як ЛУН, так і Perfect Group, він вже становить 20-25%.
Водночас аналітики зниження ціни не прогнозують. Дефіцит пропозиції тиснутиме на ринок, тому наступного року нерухомість продовжить дорожчати. На думку девелоперів, ціни піднімуться на 15-20%.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті