Якщо кухня – одна з найбільш функціональних частин оселі, вітальня – найвідкритіша до зовнішнього світу, то санвул – найінтимніша. Зазвичай невелике за площею приміщення потрібно зробити функціональним, ергономічним, добре освітленим і затишним. Разом із дизайнерками інтер’єру пояснюємо, як оформити сучасний дизайн санвузла.

Дизайн – Марина Гречко
Планування
Простір будь-якого санвузла слід планувати, зважаючи на кількість осіб, які будуть ним користуватися. Важливо враховувати спосіб життя власників та їхні звички, пояснює Аліса Бондар, дизайнерка інтер’єру, засновниця Cooper.Design.Bureau.
Спершу потрібно спланувати чотири основні зони: душ або ванна, туалет, умивальник і пральна машина. Туалет і ванну/душ необхідно розміщувати максимально близько до каналізаційного стояка.

Дизайн – Аліса Бондар
«Унітаз не варто розташовувати на відстані понад два метри від каналізаційного стояка, а також використовувати перехідники “коліна” кутом понад 30 градусів. Це пов’язано з фізикою відтоку. Зі зливними трубами ванн так само краще брати “коліна” 30 градусів», – радисть Юлія Чемерис, дизайнерка інтер’єрів і художниця.
Ергономіка санвузла часто залежить від зросту власника або власниці. До прикладу, якщо людина дуже висока, то розташування раковини за стандартом 85 см від підлоги, може бути занадто низьким. Важливо, щоб з обох боків від унітаза було не менше 35-40 см вільного простору і ще 50 см попереду. Інакше людина в ході користування ненароком може зачіпати меблі чи стіни.

Дизайн санвузла від Марини Гречко
«Серед професіоналів є одне правило, що унітаз не можна розташовувати навпроти дверей – це неестетично, а все інше – питання смаку й фінансових можливостей», – зазначає Марина Гречко, дизайнерка інтер’єрів і тімлідерка Makhno Studio
Також треба враховувати відстані між начинням санвузла – щоб було зручно виходити з ванної, неподалік розташовувався гачок для рушника або сушка, вільно відкривалися розпашні двері душової кабіни тощо. Дзеркало слід вішати не вище 20 сантиметрів над умивальником. Необхідно звертати увагу на те, куди відкриваються двері, адже лише завдяки цьому нюансу може з’явитися додаткова корисна площа.

Дизайн – Марина Гречко
«Варто пам’ятати, що дверцята пральної машини в більшості випадках відчиняються на лівий бік. Напевно, це пов’язано з особливістю конструкції. Це слід враховувати, аби потім зручно завантажувати і розвантажувати машину», – зазначає Валентина Чирва з Design Studio Chirva.
Щоб вода в душі не зникала, коли зливають воду в унітазі, варто встановити «гребінку» – специфічний вузол розведення водопостачання. Тоді при наявності очисних фільтрів та фільтрів для пом’якшення води побутова техніка працюватиме значно довше.

Дизайн – Валентина Чирва
Загалом перед купівлею сантехніки треба обов’язково прочитати інструкції, проаналізувати ринок, а ще краще – відчути все на дотик, відвідавши магазин чи шоурум.
«Зробіть кілька варіантів планування. І обов’язково порадьтеся з дизайнером, ремонтним менеджером або сантехніком. Тут важливо не поспішати і виважено обміркувати ваші потреби», – радить Валентина Чирва.

Дизайн – Валентина Чирва
Максимальне використання можливостей
Санвузол – це місце накопичення багатьох побутових речей, тому, щоб уникнути візуального шуму, важливо ще на етапі планування не перевантажувати його. Зрештою, маленький санвузол завжди передбачає перелік предметів, від яких слід відмовитися.
Найчастіше радять розташовувати пральну машину та сушку на кухні або в коридорі, а краще – в окремому приміщенні. Також санвузол можна збільшити за рахунок нежилої площі, наприклад обрізати шматок коридора. При цьому не доведеться рухати несучі стіни, бо це заборонено законом. Значно зекономити площу допомагають підвісні унітази, які водночас зручні в прибиранні.

Дизайн – Наталія Голуб
Розташування комунікацій повинно передбачати легкий доступ у будь-який час. «Іноді люди лякаються, що комунікації забирають занадто багато простору. Але насправді вони створюють ніші, в яких можна розмістити обладнання чи зручну шафку, поставити бойлер тощо. Іноді надміру правильна форма санвузла робить дизайн складнішим, а не навпаки», – ділиться своїми спостереженнями Наталія Голуб.
Надмір речей створює психологічне навантаження. Тому потрібно обов’язково залишати порожній простір.

Дизайн – Наталія Голуб
Краще обирати прямокутні форми. Прості лінії візуально розвантажують площу, тому особливо актуальні для невеликих санвузлів. Приміщення візуально збільшують дзеркала, правильне освітлення та мінімальне використовування декору.
Душова кабіна чи ванна?
Зазвичай люди діляться на тих, хто не може жити без ванної, і тих, хто приймає лише душ і вважає ванну зайвою. Насправді це справа звички та вподобань. Але і в першому, і в другому разі треба передбачити захист меблів від прямого контакту з водою.
Ванна передбачає більше сценаріїв використання і легко замінить душову кабіну, але не навпаки. Вона гарно знімає стрес і для деяких людей є місцем релаксації, наполягає Наталія Голуб. Водночас літнім людям зручніше користуватися душовою кабіною, ніж ванною.

Дизайн – Наталія Голуб
«Якщо в сім’ї немає дітей, а дорослі ведуть активний спосіб життя, то душова з різними видами лійок та массажними системами повністю компенсує ванну. Зараз є великий вибір душових систем, як вбудованих, так і окремих душових панелей із функцією тропічного дощу і масажною лійкою», – вважає Юлія Чемерис.
Колір та оздоблення
Колір санвузла безпосередньо залежить від гами квартири. Його можна виділити, зробивши основний настрій квартири фоновим полотном, або ж навпаки – продовжити загальну тему помешкання. Все залежить від обраного стилю і бажання власника, розповідає Аліса Бондар.
Дизайнерки радять уникати складних візерунків, занадто яскравих кольорів чи акцентів. Усе це з’явиться саме собою, адже в ході користування санвузлом там накопичується багато дрібничок.
«Зараз збільшується популярність моноколірних санвузлів – коли для стін, меблів, сантехніки та декору обирають один колір та спектр його відтінків», – розповідає Марина Гречко.

Дизайн – Марина Гречко
Найкращими матеріалами для оздоблення санвузла вважають кахель чи керамограніт, склянну або керамічну мозаїку. Дизайнерки радять не використовувати різну кольорову гаму для плитки в невеликому просторі санвузла, щоб візуально не перевантажити простір.
Альтернатива плитці – вологостійка декоративна штукатурка або фарба. Але в разі їхнього використання, ремонт у ванній кімнаті доведеться робити частіше. Якщо є можливість створити дерев’яну підлогу, це додасть затишку та приємного відчуття природної теплоти. Пам’ятайте, що для цього потрібно використовувати термодеревину.
Освітлення
Природне освітлення є найкращим для людини, тому за будь-якої найменшої нагоди варто зробити в санвузлі віконце. «Це лабораторія чистоти, тому світла тут має бути вдосталь, – вважає Наталія Голуб, – але, слід враховувати різні зони, які повинні мати свою “температуру” освітлення».
Найкраще передбачити декілька сценаріїв: нейтральне верхнє світло, освітлення дзеркала, що нагадує денне (5000-5500 К), і м’яке та тепле (3500 К) освітлення для прийому ванни. Доречно передбачити безпечне місце для свічок, які ввечері допоможуть розслабитися і створять дещо магічну атмосферу. Всі джерела світла повинні мати захист від вологи.

Дизайн – Наталія Голуб
Змішувачі, розетки, вентиляція
«Дуже часто люди не приділяють багато уваги вибору змішувачів, і це велика помилка, адже сантехніка та електрика – найважливіші комунікації, які треба зробити максимально якісними», – зауважує Валентина Чирва.
При виборі душових змішувачів краще встановлювати як верхній, так і ручний душ: останнім легше мити дитину, сполоснути ванну, помитися, не намочивши волосся, вважає Аліса Бондар. Актуальним аспектом вибору змішувачів є його тип монтажу. Сьогодні популярними вважаються змішувачі прихованого монтажу (на противагу класичним накладним), адже вони пасують до будь-якого інтер’єру.
Розетки в ванній слід розташовувати над меблями, але на достатній відстані від мокрих зон. Щоб запобігати потраплянню води або пару, потрібно обирати розетки з кришками. Найкраще з самого початку зрозуміти, якими електроприладами ви користуватиметеся найчастіше і які з них, можливо, будуть увімкнені постійно.
Ще одна річ, без якої неможливо обійтися в санвузлі, – це вентиляція, яка передбачає відтік повітря та унеможливлює появу грибка. Дизайнерки також радять встановити систему антизатоплення, яка при мінімальному рівні води на підлозі автоматично її відключає.
Облаштовуючи свій санвузол, пам’ятайте – дрібниць в ергономіці та дизайні не існує. Кожна річ має свою функцію і впливає на естетичний вигляд простору.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті