Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 104 днів. За цей час ми опублікували 24814 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Фото: wikimapia

Чотири роки мешканці трояндового будинку на вулиці Лисенка, 33 у Львові відновлюють унікальні сецесійні розписи. Реставрацією займається місцева жителька Ірина Дуткевич, розповідає видання «Твоє місто».

У 2017 році мешканці будинку виявили сецесійні розписи на стінах і стелі практично в усьому під’їзді, та вирішили їх зберегти. У радянські часи їх ретельно забілили.

«Розписи замальовані ретельно. А віночки з трояндами перекриті окремо шпаклівкою, самі квіти об’ємні, якщо придивитися, є мазки. Тому все було забілено, щоб і натяку не було на малярство. Імовірно, в радянський час влада, таким чином, боролася з естетичною розкішшю», – припускає реставраторка.

Львів’янка працює сама у вільний від роботи час та лише у теплу пору року. Наразі вдалося відреставрувати частину стіни на другому і третьому поверхах, частково коридор та головну стелю, площею 20 квадратних метрів на першому – це лише 30% від всього масштабу.

«Головна стеля була в дуже поганому стані – частково під забілом, частково працівники її здерли, була катастрофічно знищена, бракувало елементів. Я не до кінця розуміла, що там має бути намальовано. Допомогло те, що в різних кутках були фрагменти, фактично, збирала зі шматків. Сецесія повторюється в деяких брамах. Тому така реконструкція зібрана з малих клаптиків», – каже Дуткевич.

Мисткиня працює лише із натуральними матеріалами, якими користувався автор 100 років тому. Робота над певним фрагментом триває щонайменше два-три місяці. Наприклад, головну стелю розпочала відновлювати влітку 2020 року, а завершила – цього року навесні.

Автор розписів в будинку невідомий. За словами Дуткевич, це були майстри, які розмальовували браму, так звані альфрейщики: видно трафаретний розпис, хоча є й моменти, де виконували розпис від руки.

Вартість відновлення квадратного метра становить до трьох тисяч гривень. Лише на роботи на головній стелі мешканці будинку витратили близько 40 тисяч. Водночас на реставрацію двох стін фінансову допомогу отримали від «Майстерні міста».

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button