Алевтина Кахідзе перетворила могилу матері на меморіал померлим в російській окупації (фото)
Можливо, це перший пам'ятник в Україні, присвячений людям, які не брали участь у війні, але які є учасниками війни, припускає художниця.
Можливо, це перший пам'ятник в Україні, присвячений людям, які не брали участь у війні, але які є учасниками війни, припускає художниця.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 121 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Українська художниця Алевтина Кахідзе встановила надгробок на могилі матері, перетворивши його на мистецьке висловлювання та меморіал «всім померлим на самоті в російській окупації», повідомляє Past / Future / Art.
Після початку війни на Донбасі матір художниці, яку знали як Клубніка Андріївна, побажала залишитися у своєму будинку в Жданівці. Хоча донька вмовляла її переїхати і навіть купила їй квартиру в Київській області, вона до останнього часу вагалася. Протягом цих років Клубніка Андріївна була героїнею циклу малюнків Алевтини Кахідзе.
У січні 2019 року матір померла під час перетину блокпоста на контрольно-пропускному пункті бойовиків «ДНР». В неї зупинилося серце, коли вона їхала «відмічатися» для отримання пенсії.
Її поховали в Музичах Київської області, де живе її донька з родиною. Тож Алевтина вирішила символічно перенести сюди будинок її матері у Жданівці. Таким чином вона, зокрема, вирішила підтвердити повагу до рішення матері не полишати дім.
Художник і скульптор Володимир Мельніченко подарував книжку з фотографіями пам’ятників, які він зробив своїм друзям. Також у розробці проєкту допомагали художник Станіслав Туріна, архітекторка Олена Орап, поетеса Люба Якимчук.
У пам’ятнику — шість дверей з мармуру, які розташовані так само як двері в будинку матері Кахідзе. Поряд — ґанок, відтворений у бетоні в реальному масштабі.
«На ньому я часто чекала маму, коли приїжджала додому, а вона була в сусідки. Тобто це ще й місце очікування і спокою, розуміння, що мама скоро повернеться», — коментує Кахідзе.
На «дверях» — напис «Клубніка Андріївна, ти вмерла на “нулі”, тепер ти тут і дім твій тут, що так тебе тримав», а також фраза «Всім померлим на самоті в російській окупації».
«Вона не була військовою, просто навколо неї відбувалася війна, і тому ми вважаємо, що вона учасниця воєнних дій… Можливо, це перший пам’ятник в Україні, присвячений людям, які не брали участь у війні, але які є учасниками війни», — зазначає художниця.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті