Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 121 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Фото: Марго Дідіченко

Українська художниця Алевтина Кахідзе встановила надгробок на могилі матері, перетворивши його на мистецьке висловлювання та меморіал «всім померлим на самоті в російській окупації», повідомляє Past / Future / Art.

Після початку війни на Донбасі матір художниці, яку знали як Клубніка Андріївна, побажала залишитися у своєму будинку в Жданівці. Хоча донька вмовляла її переїхати і навіть купила їй квартиру в Київській області, вона до останнього часу вагалася. Протягом цих років Клубніка Андріївна була героїнею циклу малюнків Алевтини Кахідзе.

Фото: Марго Дідіченко

У січні 2019 року матір померла під час перетину блокпоста на контрольно-пропускному пункті бойовиків «ДНР». В неї зупинилося серце, коли вона їхала «відмічатися» для отримання пенсії.

Її поховали в Музичах Київської області, де живе її донька з родиною. Тож Алевтина вирішила символічно перенести сюди будинок її матері у Жданівці. Таким чином вона, зокрема, вирішила підтвердити повагу до рішення матері не полишати дім.

Художник і скульптор Володимир Мельніченко подарував книжку з фотографіями пам’ятників, які він зробив своїм друзям. Також у розробці проєкту допомагали художник Станіслав Туріна, архітекторка Олена Орап, поетеса Люба Якимчук.

Фото: Марго Дідіченко

У пам’ятнику — шість дверей з мармуру, які розташовані так само як двері в будинку матері Кахідзе. Поряд — ґанок, відтворений у бетоні в реальному масштабі.

«На ньому я часто чекала маму, коли приїжджала додому, а вона була в сусідки. Тобто це ще й місце очікування і спокою, розуміння, що мама скоро повернеться», — коментує Кахідзе.

Пам’ятник у Музичах, фото Марго Дідіченко. Ґанок у Жданівці, фото з сімейного архіву Алевтини Кахідзе

На «дверях» — напис «Клубніка Андріївна, ти вмерла на “нулі”, тепер ти тут і дім твій тут, що так тебе тримав», а також фраза «Всім померлим на самоті в російській окупації».

«Вона не була військовою, просто навколо неї відбувалася війна, і тому ми вважаємо, що вона учасниця воєнних дій… Можливо, це перший пам’ятник в Україні, присвячений людям, які не брали участь у війні, але які є учасниками війни», — зазначає художниця.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button