Через газ продукти в Україні різко дорожчають. Підприємці заявляють про зупинку виробництва
Зокрема, з полиць магазинів можуть зникнути торгові марки «Яготинське» і «Пирятин».
Зокрема, з полиць магазинів можуть зникнути торгові марки «Яготинське» і «Пирятин».
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Через тарифи на газ виробництво хліба, молока, м’яса та кондитерських виробів в Україні під загрозою, а деякі підприємства вже заявили про зупинку виробництва, повідомляє ВВС News Україна.
Ціни на газ на європейських ринках, до яких прив’язана вартість палива в Україні, у грудні побили черговий рекорд і перевищили 2000 доларів за тисячу кубометрів. Хоча згодом і відкотились до 1,5 тисячі доларів, проте для української економіки і такі ціни непосильні.
Із січня газ для харчовиків коштуватиме понад 50 гривень за кубометр. За цей рік виробництво у харчовій галузі впало на 7,5%.
Президент асоціації пекарів Юрій Дученко зауважує, що якщо рік тому газ у собівартості хлібини «Українського» складав 50 копійок, то сьогодні — 5 гривень. Хліб масових сортів може здорожчати на 30%.
Керівник спілки молочних підприємств Вадим Чагаровський називає критичною ціну на газ у 20 гривень за кубометр. У січні 2022 року газ коштуватиме 50-60 гривень.
Співзасновник групи компаній «Молочний альянс» (торгові марки «Яготинське», «Пирятин», «Славія») Олександр Деркач вже анонсував можливу зупинку роботи своїх підприємств.
Керівник союзу птахівників Сергій Карпенко зазначає, що через здорожчання комбікорму яйця та м’ясо птиці вже зросли у ціні на 20-25% й ростимуть ще більше.
«Таке підвищення цін є непідйомним для споживачів. Наші підприємства будуть скорочувати виробництво або зупинятись. Певні невеликі виробники точно зупиняться через збитковість», — зауважує він.
Відтак українських виробників може витіснити з ринку імпортована продукція. Наприклад, Польща знизила ПДВ на газ для переробників молока з 23% до 3% на зимовий період, а на період ковіду зменшила податки на паливо.
Кондитери також нарікають, що в багатьох країнах ЄС газ для переробних галузей у кілька разів дешевший, ніж в українських компаній. До того ж європейським виробникам надають пакети підтримки.
Птахівники прогнозують, що з такими цінами українські виробники програють конкуренцію на зовнішніх ринках Росії, Білорусі та Польщі. Так, цьогоріч імпорт м’яса птиці зріс на 20% і вперше за багато років почався імпорт яєць, і вперше за роки незалежності — з Білорусі.
На Великдень українці точно не матимуть вітчизняних свіжих овочів, прогнозує керівник аграрної конфедерації Павло Коваль. Теплиці позакривались ще у жовтні. Одиниці, як великий виробник овочів в Умані, перейшли на альтернативне паливо. В Україну вже почали імпортувати тепличні огірки з Росії, чого раніше не було.
Виробники вважають, що держава могла б знизити ПДВ для харчової промисловості, як у ЄС, а також надавати адресні цільові субсидії.
Експерт з аграрних питань Денис Марчук вважає, що допомогти могло би зниження ставки ПДВ на соціально значущі продукти, яка зараз сягає 20%. В Європі ця цифра складає 5-7%.
Також можна регулювати націнку в мережах супермаркетів на соціально значущі товари. Зараз мережі встановлюють маржу до 30%, Марчук вважає, що її слід обмежити 15%.
Влада готує пакет підтримки і здешевлення газу для харчових виробників. Але поки що йдеться переважно про вартість соціальних сортів хліба. Уряд планує встановити ціну на газ для пекарів на рівні 25 гривень за кубометр.
Як уряд допоможе іншим галузям — поки що невідомо. Експерт з питань енергетики Дмитро Маруніч вказує, що дешевий газ виробники харчів навряд чи отримають — газ, за законом, має продаватись усім за ринковими цінами.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті