Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 104 днів. За цей час ми опублікували 24814 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах


У селі Підгірці на Львівщині три родини викупили старовинний палац Яблоновських-Бруницьких, оточений дендропарком. Вони вирішили відремонтувати будівлю та відновити територію, пише видання «Твоє місто».

Палац не має статусу державної пам’ятки на відміну від дендропарку поруч (він є пам’яткою садово-паркового мистецтва XVIII століття).

Зараз палац належить трьом родинам, які мають прізвища Герга, Берник, Онишкевич. Двоє з них є жителями цього села, третя сім’я — зі Львова.

Зі слів Світлани Герги, палац був вкрай зруйнований. Зокрема, там «не було ні вікон, ні дверей, дах обвалився, дерев’яні балки понищені, перекриття між поверхами майже не було, на даху росли триметрові дерева, а на стінах був грибок».

Зараз власники вже відремонтували дах, стелю, дві бокові вежі й тераси, а також укріпили стіни та реконструювали деякі кімнати. Наразі вони повністю відновили лише цокольний поверх.

У палаці намагаються зберегти автентичний вигляд та відновити тогочасні інтер’єр і побут. Для цього на антикварних ринках та у спеціалізованих магазинах купують відповідні речі. Втім, достеменно невідомо, як саме виглядав інтер’єр цього палацу. Тож для прикладу взяли інтер’єри інших палаців, як львівських, так і закордонних

Дендропарк займає площу більш ніж вісім гектарів. Тут є грабова алея, збережені старі сходи, літня ротонда, ставок. У самому парку є рідкісні рослини, буки, клени, модрини, ялиці, платани, а також дерева, яким, здавалось би, не підходять місцеві кліматичні умови.

Палац розташований у найстарішій частині села Підгірці, на узгір’ї, де з ХІІІ століття простежуються горизонти оборонного укріплення. Пізніше палац купила родина Яблоновських. Польський магнат Юзеф-Александр Яблоновський у 1734 році почав роботи з упорядкування колишнього оборонного укріплення та відновлення будівлі для своєї першої резиденції.

Невдовзі родина Яблоновських продала палац, і довгі роки ці маєтності стояли пусткою. Найдовше парком і палацом володіла родина баронів Бруницьких. Вони майже 150 років безперервно, із покоління в покоління, дбали про нього. За радянських часів у палаці почали «відстоювати» сільськогосподарську техніку, згодом розмістили школу-інтернат, ще пізніше — рибгосп. У дев’яностих же палац розграбували.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button