Київ визнали найбруднішим містом України в екологічному рейтингу «Фокусу»
Столиця опинилася поза конкуренцією через хронічні містобудівні проблеми: насамперед неякісний транспорт і хаотичну забудову.
Столиця опинилася поза конкуренцією через хронічні містобудівні проблеми: насамперед неякісний транспорт і хаотичну забудову.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Київська область за рік опустилася з восьмого на 16-е місце в екологічному рейтингу областей України, який склав журнал Фокус.
При цьому Київ не включили у рейтинг і аналізували окремо — столиця поза конкуренцією за рівнем забруднення повітря та кількістю відходів.
За деякими показниками значення на два порядки відрізняються від середньостатистичних. Якщо в середньому по Україні викиди у повітря складають 6 тонн на м2, то в Києві — понад 242 тонни/м2.
Аналіз структури викидів свідчить, що в багатьох областях автомобілі більше забруднюють повітря, ніж підприємства, в Києві — майже в сім разів більше.
Також на один м2 площі столиці припадає понад 52 681 кілограм небезпечних відходів при середньому значенні по країні 881 кілограм. Обсяг забруднених стічних вод — 19 756 кубометрів на м2 при середньому 858 кубометрів.
Звісно, Київ і міста-супутники є найщільніше заселеною територією в Україні, яка генерує 10% відходів країни. Водночас на довкілля впливають хронічні містобудівні проблеми столиці: неякісний транспорт і хаотична забудова.
Еколог Олександр Соколенко зауважує, що стан повітря міг би поліпшитися, якби кияни масово пересіли з автомобілів у громадський транспорт та на велосипеди.
Ще одна проблема Києва, на яку вказує еколог — хаотична і надмірна забудова житловими комплексами без належної інфраструктури. Це призводить до потепління клімату.
«Через підвищення температури в київських лісах зараз біда: відбувається усихання сосни на десятках сотень гектарів. Ця сосна не перестигла, деревам лише декілька десятків років, але вони стоять мертві. А якщо ми втрачаємо лісистість, то якість повітря ще більше погіршується», — повідомляє Соколенко.
Екологічна ситуація в області також далека від задовільної не в останню чергу через промислові викиди. Так само актуальна проблема забудови, зокрема на землях природно-заповідного фонду, лісництв.
«Наприклад, у селі Лебедівка Вишгородського району забудовані ліси, зокрема по дамбі на лівому березі Київського водосховища. Там стоять маєтки, відгороджені берегові лінії, пришвартовані яхти. Часто це робиться без жодної документації», — розповідає еколог Олександр Соколенко.
Він звертає увагу й на хаотичне сільське господарство в заплавах річок та на території лісів.
«На північний захід від Києва з’явилося багато самосійних лісів на місці покинутих колгоспних земель. Зараз ці землі перейшли в користування інших осіб і мають статус сільгоспугідь, а ліси знищують. Роблять це просто на майбутнє — порубали сосни, вони лежать і гинуть, щоб держава не претендувала на цю територію», — зазначає еколог.
Перше місце в рейтингу посіла Житомирська область, за рік піднявшись з другого місця. Головною проблемою регіону лишаються викиди сільськогосподарських підприємств та заводів. Водночас рівень забруднення водойм зменшується.
Останнє ж місце посідає, як і торік, Дніпропетровська область. Головні міста-забруднювачі — Дніпро, Кривий Ріг, Кам’янське та Павлоград. При цьому в Кривому Розі утворюються приблизно половина шкідливих атмосферних викидів області, великою мірою «завдячуючи» заводу АрселорМіттал.
Рейтинг Фокусу побудовано на даних Держстату, Держводагентства, Національного інституту раку.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті