Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

У разі повномасштабної війни готівка у банках достатньо захищена, а от з електронними рахунками можуть бути складнощі. Про це розповів економіст Олексій Шевнін, а також опитані сайтом Сьогодні фахівці.

Йдеться саме про найгірші сценарії, які, на думку експертів, є малоймовірними. Зараз українцям не радять знімати готівку з рахунків, бо це може розхитати фінансову систему країни.

Що з готівкою?

Великі суми коштів ніколи не зберігають у готівці в банківських відділеннях чи навіть сховищах. Більша частина активів банку перебуває на електронних рахунках. Банк у своєму сейфі тримає лише суму, необхідну для підкріплення кас і банкоматів, зазначив у коментарі «Сьогодні» член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

«У випадку будь-яких загострень відбувається інкасація, тобто вивезення каси в сховища, але сума ввезеного буде невеликою, це можна зробити впродовж кількох годин», — зазначає експерт.

Адреси таких сховищ не розголошуються. Є спеціальна система охорони. Якщо ж сховище таки буде зламано, всі гроші обприскуються спеціальною фарбою, щоб їх не можна було використовувати, розповів фінансовий аналітик Олексій Лупоносов. Так, після окупації частини Донбасу дехто намагався збути купюри з пофарбованими такою фарбою краями.

Однак з персональною банківською коміркою ситуація інша. Банк може й не здогадуватися, що ви зберігаєте у своєму сейфі.

«Індивідуальні сховища це просто один з видів бізнесу банків. У випадку війни ці цінності звідти нікуди не вивозять, оскільки ви просто орендували сейф, але доступ до них буде також обмежений. Тож, якщо ви зберігаєте там щось коштовне і хвилюєтесь за це, забрати речі потрібно тоді, коли відділення працює», — наголошує Лупоносов.

Що з електронними рахунками?

Тож за найгіршого сценарію паперових грошей у банках буде мало або вони будуть надійно сховані. Що станеться з депозитами, які фактично є записами-зобов’язаннями банку перед клієнтом?

«Багато що залежить від того, чи зможуть банки видавати в достатньому обсязі готівку на вимогу вкладників. А оскільки готівки у банків мало — вони звернуться до НБУ. І тут, імовірно, почнуться проблеми. Якщо банківська система працюватиме (картки тощо) — то півбіди: центробанк зможе забезпечити комерційні банки гривнею в електронній формі, а ми, клієнти, так і продовжимо розраховуватися тими грошима, які є зобов’язаннями банків на наших рахунках», — пояснює Олексій Шевнін, заступник головного редактора «Ділової столиці».

У разі, якщо банківська система зупиниться, функцію грошей зможе виконувати тільки готівка (і не факт, що цією готівкою буде гривня) або ж навіть якісь товари.

«У такому разі всі зобов’язання в гривнях можуть знецінитися. Без будь-яких фізичних крадіжок грошей зі сховищ банків», — зазначає Шевнін.

«Імовірність найгіршого сценарію досі низька. І навіть у разі зупинки банківської системи — вона може зрештою запрацювати. А всі зобов’язання в гривні можуть бути знову підтверджені. Тому зривати депозити та переводити їх усі в готівкові долари та євро ми не рекомендуємо. Утім, мати якусь суму в твердій готівковій валюті — мудре рішення», — підкреслює економіст.

Як працюють банки в окупації?

Пендзин нагадує, що банківська система працювала навіть під час Другої світової війни.

Однак в разі бойових дій на певній території або її окупації відділення банків, банкомати спорожніють і припинять роботу. Зникне можливість платити карткою, можна буде розрахуватися лише готівкою.

Остаточне рішення про призупинення роботи банків видає Національний банк. Водночас окремий комерційний банк може ухвалити таке рішення в будь-який момент.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button