Житель Маріуполя дав поради, як виживати в місті під час облоги
Олександр Сосновський перебував у Маріуполі, коли окупанти відрізали місто від всіх комунікацій.
Олександр Сосновський перебував у Маріуполі, коли окупанти відрізали місто від всіх комунікацій.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 264 днів. За цей час ми опублікували 26072 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Активісти сусідських спільнот та гуманітарних ініціатив Києва поговорили з маріупольцем Олександром, якому вдалося вирватися з облоги. Олександр дав поради містянам, як готуватися та як пережити облогу міста з власного досвіду.
Маріуполь на Донеччині більше тижня знаходиться в облозі російських військ. Окупанти знищили всі комунікації. Люди залишились без води, електроенергії та газопостачання. Олександр Сосновський, 39 років, культурний менеджер, не чекав організованої евакуації та самотужки разом з дружиaної виїхав автомобілем з Маріуполя на третій день облоги .
Він порекомендував мати готівку різного номіналу з собою, обов’язково – в державній валюті, а не іноземній. В один момент можуть перестати працювати банкомати та кредитні картки.
Треба зробити запаси їжі та води мінімум на тиждень. В якийсь момент у Маріуполі люди почали скуповувати всі продукти, а доставка продовольства до магазинів була заблокована. Тому полиці магазинів швидко стали порожніми. Також він радить запастись каністрами палива та заповнити повністю автомобільний бак, мати ліхтарі, батарейки та аптечки з необхідними ліками.
У місті може зникнути електроенергія. У Маріуполі окупанти спеціально знищували висотні будинки. Через декілька годин зник зв’язок – почалась інформаційна блокада, що призвело до підвищення тривожності та паніки. Тому варто завжди тримати телефон та павербанки повністю зарядженими.
«В якийсь момент окупанти почали глушити українське радіо і включати ДНРівське. Це спеціальна психологічна атака… В цей час починаєш відчувати себе самотнім та відірваним від світу. Це надумане відчуття. Це зроблено спеціально для розсіювання паніки», – поділився Сосновский. Він додав, що в цей час йому допомагали відволіктись книги.
Відстутність електропостачання також приводить до того, що виключаються котельні – у квартирах холодно без опалення.
За його словами, найголовніша порада – скооперуватись з сусідами з найближчих будинків, щоб допомагати один одному та підтримувати. У Маріуполі люди почали обмінюватись та ділитись продуктами, чергували вночі у під’їздах (адже через відсутність електрики не працювали магнітні замки), разом готувати їжу, бо це потребує менше ресурсів. У випадку, коли місто працює в умовах обмежених комунікацій, найлегше закривати потреби разом людей поряд разом з сусідами.
Коли у місті вимкнули воду, люди почали зливати її з труб нижніх поверхів та топили сніг. Готують люди на мангалах або багатті. Навіть були випадки коли з магазинів діставали меблі та використовували їх як дрова.
Він порадив відсортувати речі, розкласти по важливості. За словами Сосновського, у випадку екстреної евакуації буде зрозуміло, чи зможете ви взяти всі речі або найнеобхідніші.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті