Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Тімоті Снайдер. Фото: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja / Вікіпедія

Американський історик Тімоті Снайдер, який досліджує тоталітаризм і націоналізм у Східній Європі, зокрема фокусується на історії України ХХ століття, дав інтерв’ю виданню Нова Польща. Ми виокремили основні тези з цієї розмови.

Кінцева мета Путіна у цій війні — знищення України як держави та знищення українського народу. Я хотів би, щоби було зрозуміло — йдеться про геноцид. Якщо втілення такого наміру потребуватиме — а воно потребуватиме — фізичного знищення всієї інтелігенції або ж вислання її до Сибіру, то так воно і буде.

Сталін не сумнівався в існуванні української нації й трохи її побоювався, звідси голод і терор 1930-х років. Путін, який вважає, що української нації не існує, має в порівнянні зі Сталіним радикальнішу позицію, яка нагадує гітлерівське уявлення про людські маси, які можна швидко зламати, вдаючись до насильства.

З Росією у відносинах із Китаєм буде точно так само, як із російськими проєктами в Україні: у них будуть свої кордони і свій маленький тиран, але все це не матиме значення, оскільки вся російська економіка повністю залежатиме від китайців. Крім того, існує політична залежність, до якої вони вже наближаються.

Роль морального лідера я віддав би українцям. Без них ми б узагалі не могли б говорити про можливе лідерство США чи про будь-який перелом у Німеччині чи Європейському Союзі. Бо якби українці не воювали, світ був би набагато темніший, вони просто виграють для нас час. Усім, що ми — американці та європейці — робимо, ми зобов’язані українцям.

Європейцям санкції коштують набагато більше, ніж американцям. Для нас санкції — це дрібниця, а от для європейців — уже ні.

Особистості відіграють певну роль в історії. І без Зеленського було б інакше. Німеччина та ЄС прийняли сміливі рішення після його зворушливих промов у Європейському парламенті та Європейській раді.

(У готовності ЄС допомагати й відходити від пацифізму та нейтралітету не останню роль відіграли) відсилки до Другої світової війни. Схожість очевидна. У випадку з німцями ми бачимо абсолютний ментальний перелом.

Жодному тиранові не вдалося досягти безсмертя. Конкретну комбінацію подій, яка призведе до його падіння, передбачити важко. Мені здається, що це його останній вчинок, вибраний ним самим.

Я не впевнений, чи колись існуватиме російська демократія, але переконаний, що напівзахідна, нормальна Росія можлива.

Тімоті Снайдер — професор Єльського університету. В Україні виходили його книжки «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним», «Червоний князь», «Перетворення націй», «Чорна земля. Голокост як історія і застереження».

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button