Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 121 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Фото: ДСНС України

У деяких містах України сирени спрацьовують рідко, в інших же, як наприклад, у Києві — повітряна тривога триває більшу частину доби. Як саме працює система та скільки часу є сховатися від початку сирени, Українські правді розповів речник Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.

Як виявляють загрози

За виявлення повітряних загроз відповідають радіолокаційні підрозділи Повітряних сил ЗСУ — саме по них Росія завдала перших ударів вранці 24 лютого, фактично їх знищивши. Їх відновили, але ЗСУ деякі цілі бачать лише частково. Користуються також іншими джерелами.

Виявити всі загрози неможливо — були випадки, коли ракета прилітала, а сирени не було. Це може статися, коли ракета летить нижче антени, наприклад, у річищі Дністра. Втім, переважну більшість загроз українські системи все ж бачать. Якщо сирена спрацювала вже після прильоту, це також може означати, що може прилетіти ще одна ракета.

Українська ППО збиває приблизно 10% ворожих ракет. Водночас буває, що російські крилаті ракети збивають і з українських винищувачів.

Час, щоб сховатися

Між моментом фіксації літака або ракети і запуском сирени минають лічені хвилини, часом навіть менше хвилини. Це один телефонний дзвінок по спецзв’язку, після чого місцева влада вмикає сирену.

Сигнал тривоги свідчить про те, що на певний регіон або насувається ворожа авіація, що може скинути бомби, або вже випущена ракета.

Якщо ракета летить з акваторії Чорного моря на Київ зі швидкістю 800 км/год, то кияни мають більше години часу, щоб сховатися. Якщо вона летить з території Білорусі, наприклад, за 300 кілометрів від української столиці, то часу менше — десь 20 хвилин.

Більшість повітряних тривог сповіщають саме про приліт ворожих літаків. Втім, треба враховувати, що крилата ракета може вилетіти і з літака.

Куди летить ракета

Повітряні сили фіксують приблизний курс ракети, припускаючи, що в процесі вона може відхилитися або взагалі зникнути з радарів. Наприклад, так було з ракетами, які летіли на Вінницю. Ракета йшла по Дністру, а в Могилеві-Подільському різко звернула праворуч на саму Вінницю.

Тож якщо ракета летить з акваторії Чорного моря на Вінницю, тривога спершу оголошується в Одесі, за нею включаються Миколаїв, Умань, Тульчин, Немирів і Вінниця. За Вінницею може бути Житомир і Луцьк.

«У всіх цих містах, а може навіть і ліворуч, і праворуч від них, вмикається повітряна тривога — бо невідомо, куди та ціль впаде. Пролетіла Одесу — там вимикають, летить далі. І так поетапно ця система оповіщення діє по всій території країни, щоб люди принаймні встигли сховатися в укриття», — пояснює Ігнат.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button