У той час, як все частіше лунають порівняння російського вторгнення в Україну з Другою світовою війною, The Guardian пропонує звернути увагу на більш недавній приклад — війну в Сирії. В Україні Росія використовує ту саму тактику, та й чимало російських командирів, які зараз руйнують українські міста, набули досвіду саме в боях в Сирії.
Росія долучилася до сирійської бійні у 2015 році на боці диктатора Башара аль-Асада. Цілі міста було стерто з лиця землі. Саме від російських авіаударів загинуло майже 25 тисяч цивільних, за оцінками моніторингової групи Airwars.
В Алеппо та Гуті, передмісті Дамаска, російські бомби падали на лікарні, школи, ринки, на черги цивільних, що стояли за хлібом. Російська авіація допомагала асадівським військам брати міста в облогу, через яку містяни буквально помирали від голоду. Погоджуючись на гуманітарні коридори, Росія та армія Асада обстрілювали людей, які намагалися евакуюватися.
Колишня послиня США при ООН Саманта Пауер наводить паралелі блокади Маріуполя зі знищенням Алеппо.
«Російська Федерація продемонструвала, що її підхід до Маріуполя буде таким самим, як був у сирійського уряду до Алеппо», — заявила вона 25 березня, прибувши до Польщі разом з президентом Джо Байденом, повідомляє Суспільне.
У 2008 році сирійське місто Алеппо нараховувало майже 1,7 мільйона жителів і вважалось другим за величиною містом Сирії. У 2016 році російські війська «килимовими» бомбардуваннями практично знищили місто включно з пам’ятками ЮНЕСКО, нагадує вона. Були моменти, коли українцям у Маріуполі казали, що будуть гуманітарні паузи, люди приходили, часто з літніми, з дітьми («як мати я це навіть уявити не можу», додає Пауер) — і в цей момент починалися обстріли.
The Guardian виокремлює п’ять ключових елементів з «сирійської методички», яку Путін зараз використовує в Україні.
1. Облога і виснаження міст
Асадівські та російські сили брали міста в облогу, аби голод і виснаження змусили здатися. Такою була облога Алеппо у 2016 році. Повстанців спершу відрізали від постачань, потім планомірно видавлювали, вулиця за вулицею, протягом шести місяців. Весь цей час місто хаотично бомбили. У 2017 році загалом 4,9 мільйона сирійців опинилися в облозі або в районах, куди не доходило постачання.
Зараз те ж відбувається в Маріуполі. Припускають, що так само хотіли взяти в облогу Харків та Київ, однак українські сили не дозволили оточити ці міста, зберігши шляхи постачання.
2. Атаки на цивільну інфраструктуру
І в Сирії, і в Україні російські війська обирають воєнними цілями цивільні об’єкти. Це, звісно, заборонено міжнародними конвенціями, але дуже ефективно, передусім як спосіб залякування та підриву морального духу — тобто як тероризм.
Протягом восьми місяців облоги Алеппо було здійснено щонайменше 16 атак на лікарні. Так само бомбили шпиталі в інших містах. Є чимало задокументованих випадків, коли прицільні навмисні удари по лікарнях здійснювала саме російська авіація.
З 24 лютого ООН задокументувала щонайменше 43 атаки на медичні установи в Україні, принаймні 12 людей загинуло безпосередньо від ударів. А ще безліч пацієнтів опинилися без допомоги, зокрема онкохворі діти в Чернігові, які не можуть отримати навіть знеболювальне.
З 2015 року в Сирії також зафіксовано 204 атаки на продуктові ринки. Сирійських дітей бомбили у школах просто під час навчань. В Україні навчальний процес призупинено, але у школах переховуються цивільні. Так, 400 людей ховалися у школі мистецтв у Маріуполі, коли на неї скинули бомбу. У Харкові зруйновано приблизно пів сотні шкіл.
Також у Сирії росіяни та асадівці бомбили об’єкти, що забезпечували воду, газ і електрику. В Україні росіяни почали виводити з ладу таку інфраструктуру ще за кілька днів до масштабного вторгнення: 22 лютого внаслідок обстрілів було відключено Луганську ТЕС, яка є основним джерелом тепла та світла в області.
3. Масове використання зброї невибіркової дії
Невибіркове використання зброї Росією перетворює цілі житлові квартали на руїни. 80-90% Маріуполя і Волновахи зруйновано вщент. Кількість загиблих за таких обстрілів — величезна, тіла лежать на вулицях. Люди днями не виходять із підвалів. Варто поглянути на фотографії зруйнованого Алеппо, щоб побачити той же почерк.
У Сирії Росія сотні раз застосовувала термобаричні заряди («вакуумні бомби»), касетні бомби (безліч дрібних елементів розкидаються на великій площі й можуть вибухати багато років по тому), реактивні системи залпового вогню «Град» (початково призначені для польових битв на відкритих територіях і аж ніяк не для враження об’єктів у населених пунктах).
«Те, що Росія чинила в Сирії, важко описати словами — інтенсивні атаки, які винищували цілі райони. Щонайменше 12 літаків одночасно бомбили житлові квартали, а коли закінчували, їм на зміну прилітали інші 12», — розповідає Фадель Абдул Гані, голова Сирійської мережі за права людини.
Росія використовує інші країни як полігони для тестування нової зброї. Міністр оборони вихвалявся, що в Сирії випробували 300 нових типів озброєння. Зараз російська влада стверджує, що в Україні вперше застосували надзвукові ракети (у Делятині Івано-Франківської області).
4. Маніпуляції з гуманітарними коридорами
І в Сирії, і в Україні російські військові погоджували зелені коридори, а потім в останній момент починали обстрілювати маршрут. Колони автобусів із людьми, які чекають на відкриття коридору, були типовим явищем для сирійської війни. Часом росіяни оголошували коридор без попереджень і погоджень з гуманітарними організаціями, аби спостерігачі не могли контролювати маршрут. Також не залишалося часу на підготовку — тому люди просто не встигали ним скористатися.
«Важливий урок, який дає Сирія, — коли в них на меті досягти воєнної та політичної перемоги, їх практично нічого не зупинить, і гуманітарні коридори для них один із засобів досягнення цілі», — зазначає Емма Білс з Близькосхідного інституту у Вашингтоні.
Ще одна тактика Росії, яка часто використовувалася в Алеппо, — погодитися на евакуаційні коридори, а потім заявити, що всім була дана можливість залишити місто, тож всі, хто лишився, — «терористи».
5. Дезінформація
Дотепер Росія не визнала вбивства жодного цивільного в Сирії. Після вторгнення в Україну пропагандистська машина запустилася на повну потужність — в Росії навіть заборонено вживати слово «війна». Показовою є реакція на такі очевидні воєнні злочини, як бомбардування пологового будинку в Маріуполі. На цьому відео російський дипломат з кам’яним обличчям показує світлини двох поранених вагітних, запевняючи, що це одна й та ж акторка, яку перевдягали спеціально для фото.
Під час війни в Сирії росіяни постійно заявляли, що волонтерська група Білі Шоломи робить буцімто постановочні відео з кадрами наслідків бомбардування цивільних людей. Після вторгнення в Україну речник Міноборони РФ Ігор Конашенков заявив, що українці наслідуватимуть сирійські Білі Шоломи і робитимуть такі самі «фейкові» відео з загиблими цивільними.
Російська кампанія з дезінформації, як констатує дослідниця Human Rights Watch Сара Каялі, мала певний успіх. Пропаганда змусила багатьох сумніватися в масових убивствах мирного населення в Сирії.
Що далі?
Оскільки у Сирії на певному етапі пішла в хід хімічна зброя, чимало хто побоюється, що те саме може повторитися в Україні. Відомо, що в сирійській війні зарин застосовував Башар аль-Асад, але «під чужим прапором» — начебто це зробили повстанці.
Те, що Росія поширює дезінформацію про лабораторії з біологічною та хімічною зброєю в Україні, підживлює ці побоювання.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті